Milióny skladieb za pár eur: Hudbu si už nemusíte kupovať. Prenajmite si ju

Na Slovensko prichádzajú služby umožňujúce počúvať hudobné novinky legálne bez toho, aby ste za to museli platiť. Pýtate sa, ako je to možné?

Relatívne krátko po sebe dali o sebe výrazne vedieť dve zaujímavé streamovacie služby - už niekoľko týždňov možno na Slovensku oficiálne využívať Spotify, ktorý na náš trh prišiel niekoľko mesiacov po Deezeri. Ten pre zmenu najnovšie zvýhodnene ponúka aj jeden z našich mobilných operátorov. A na čo vlastne takéto služby sú?

Tisíce interpretov, milióny skladieb

Jednoducho povedané - umožňujú záujemcom zdarma alebo za minimálny poplatok legálne využívať obrovské hudobné archívy. Len na ilustráciu - švédska Spotify má približne dvadsať miliónov skladieb a francúzsky Deezer ešte o desať miliónov viac, samozrejme, aj vrátane úplných noviniek.

Obe sa rozvíjajú mimoriadne dynamicky, napríklad na Spotify denne pribudne približne 20-tisíc skladieb a používatelia si doteraz vytvorili okolo 1,5 miliardy playlistov. Ako to celé funguje?

Veľmi jednoducho - obe služby možno zdarma využívať v obmedzenom rozsahu na počítačoch aj v mobilných zariadeniach a v spoplatnenej podobe neobmedzene, navyše bez reklám a s možnosťou vytvárať si playlisty, ktoré sa dajú stiahnuť a počúvať aj bez toho, aby ste museli byť pripojení na internet.

Prenajatá hudba

Hudbu si však nekupujete, iba prenajímate, dostupná je dovtedy, pokým budete službu využívať. Netreba na to nič iné, než stiahnuť si príslušnú aplikáciu alebo otvoriť webové rozhranie v prehliadači. A robia tak mnohí. Ak sa pozrieme do štatistík, vyplýva z nich, že Spotify využíva v súčasnosti vyše 24 miliónov ľudí, z čoho je 6 miliónov platiacich.

Deezer využíva približne 12 miliónov ľudí, z toho 5 miliónov za túto službu platí. Väčšina ľudí teda obe služby využíva bezplatne. V prípade Spotify to znamená časovo neobmedzený prístup ku kompletnému archívu, avšak v nižšej audiokvalite, s občasnými reklamami a bez možnosti počúvať vytvorené playlisty offline.

Platená verzia všetky obmedzenia a reklamy odstraňuje, navyše umožňuje zvoliť si jednu z troch kvalitatívnych úrovní záznamu (96, 160 alebo 320 kbit/s).

Deezer ponúka tri varianty prístupu - offline ho možno využívať len cez webový prehliadač (nie prostredníctvom mobilných aplikácií) a maximálne dve hodiny s reklamami. Stredná verzia odstraňuje časové obmedzenie a reklamy, zostáva však možnosť využívať len webové rozhranie.

Najvyššia verzia s cenou rovnakou ako platený prístup na Spotify pridáva aj možnosť využiť mobilné aplikácie a sťahovať hudbu aj na offline počúvanie. Okrem toho existuje v našich končinách špeciálna zvýhodnená ponuka pre zákazníkov Telekomu.

Objavujte nové

Výhoda oboch služieb však nie je len v tom, že sa zadarmo alebo za minimum peňazí dostanete k množstvu hudby. Obe služby totiž používajú sofistikované algoritmy na to, aby vám odporučili interpretov, albumy a dokonca aj konkrétne skladby, ktoré by mohli vyhovovať vášmu vkusu.

Môžete prostredníctvom nich počúvať to, čo je populárne vo vašom okolí a dokonca vás upozornia aj na zaujímavé koncerty vašich obľúbených skupín, ktoré sa budú odohrávať neďaleko. Práve objavovanie novej hudby a interpretov prakticky úplne zadarmo je jednou z ich najsilnejších stránok. Neznamená to však, že sú dokonalé.

Pozor na P2P

Spotify napríklad mnohí odmietajú preto, lebo jej architektúra je založená na využívaní P2P technológie. Je to rovnaká technológia, aká sa používa pri torrentoch a jej zmyslom je odbremeniť servery poskytovateľa služby a zároveň urýchliť sťahovanie obsahu do vyrovnávajúcej pamäte.

Povedané ľudsky - vy streamujete hudbu od ostatných používateľov služby a oni od vás. To však znamená vyššie dátové zaťaženie, čo môže byť pre používateľov s menej kvalitným pripojením obmedzujúce a pre tých, čo platia aj za dáta, to môže znamenať neúmerné zvýšenie poplatkov.

Samozrejme, platí to len pre aplikáciu na počítači, mobilné aplikácie Spotify P2P nevyužívajú, takže sa o svoje dáta netreba báť. Na túto vlastnosť Spotify nikde priamo neupozorňuje, no ani sa s ňou netají - na webe možno k tomuto problému nájsť niekoľko oficiálnych vyjadrení, kde sa k P2P hlásiť.

Fakt však je, že v aplikácii Spotify na počítači sa nedá P2P vypnúť, nanajvýš možno obmedziť v nastaveniach využívanie cache na 1 GB, prípadne celú službu prepnúť do offline módu. V ňom však možno prehrávať len tú hudbu, ktorú ste si do zariadenia stiahli. Deezer takéto obmedzenie nemá.

Požičovne na vzostupe

Alternatívou k Spotify a Deezeru je projekt Orange hudba, známy vďaka rovnomennej aplikácii aj ako MusicJet. Ten má podobné funkcie ako obe spomínané služby, v archíve má však len okolo 1,5 milióna skladieb. Jej benefity môžu naplno využiť len zákazníci Orangeu a Fun- Fónu, pre ostaných je k dispozícii iba v obmedzenej verzii bez možnosti prehrávania v mobile a offline sťahovania playlistov.

Veľkou konkurenciou Spotify aj Deezeru by mohla byť služba Google Play Music, ktorá taktiež umožňuje za mesačný poplatok neobmedzené využívanie svojho hudobného archívu. Koncom minulého roku ju spustili v Česku, my si však na ňu budeme musieť ešte nejaký čas počkať.

Taktiež bude, možno už v priebehu tohto roku, u nás dostupná aj nová služba od Applu, nazvaná iTunes Radio. Prostredníctvom neho sa bude dať zadarmo, samozrejme s reklamami, streamovať hudba podľa zvoleného žánru, ale bez možnosti výberu konkrétnych skladieb. Pod „žánrom“ bude dostupný aj interpret, čiže prostredníctvom tejto aplikácie možno spustiť napríklad Beyoncé Radio. Pre používateľov iTunes Match by mala byť služba dostupná bez reklám.

Vianočné tipy na darček