Silvia Kucherenko: Modelka sa preslávila nafúknutými perami aj poprsím.

Moc plastických operácií: Krajší neznamená šťastný

Niektoré páry prisahajú, že im plastické operácie zachránili vzťah. Možno im však veriť?

Plastická chirurgia dnes dokáže odstrániť veľké kozmetické defekty i tie najmenšie chybičky krásy. Mužom dodá sebavedomie, ženy omladí a dokonca i škaredé káčatko dokáže zmeniť na atraktívnu princeznú. Niektoré páry prisahajú, že im plastika zachránila vzťah. Ktovie, či im možno veriť. Pribúda však i žien, ktoré z kolotoča estetických úprav nechcú vystúpiť. Plastická chirurgia a vylepšovanie sa pre ne stali zmyslom života.

Úspech len po plastike?

Už dávno neplatí, že plastické operácie podstupujú len celebrity a veľmi bohatá elita. Estetická chirurgia jednoducho patrí do života 21. storočia - zvyšuje sebavedomie a šťastie údajne prichádza ruka v ruke s novozískanou krásou. Vážne majú plastické operácie takú moc?

Drvivá väčšina žien si myslí, že bujné poprsie garantuje úspech u mužov. Ženy, ktoré majú veľké prsia, vraj majú viac sexu. A niektoré z nich sú dokonca odhodlané podstúpiť plastickú operáciu práve preto, aby mali sex častejšie.

Podľa odborníkov je však smutné, že len zanedbateľná časť žien by to urobila pre seba a vlastný pocit. „Túžba vyhovieť partnerovi je však veľmi zradný impulz. Nikdy neviete, či bude vzťah trvalý, a po rozchode môžete zmeny na svojom tele až nenávidieť,“ pripomína certifikovaný plastický chirurg Ivo Menšík. S tým súhlasí i psychologička Katarína Bradáčová. Mnohé ženy, ktoré sa rozhodnú pre zmenu svojej vizáže, sú z nej nakoniec sklamané.

Vylepšovala sa: Patrícia Vitteková sa začala meniť, keď bojovala o svojho manžela.
Vylepšovala sa: Patrícia Vitteková sa začala meniť, keď bojovala o svojho manžela.
Michal Šebeňa

Vylepšovala sa: Patrícia Vitteková sa začala meniť, keď bojovala o svojho manžela.Foto: Michal Šebeňa

„To, že sa na nich zo zrkadla usmieva podoba bez vrások a s väčším poprsím, totiž neznamená, že sa v novej koži naozaj cítia lepšie. Sú často nemilo prekvapené, že v ich vnútri sa nič nezlepšilo, a vinia z toho seba, ale aj svojich blízkych. V tom sa potom skrývajú i dôvody rozpadu partnerského vzťahu,“ dodáva Katarína Bradáčová. Vo svojej praxi sa čoraz viac stretáva s partnerskými krízami, ktoré odštartovalo estetické vylepšenie.

„Niektoré ženy úplne stratia súdnosť, akoby zabudli na to, kým boli predtým. Zrazu sa vnímajú ako iný človek, lenže do ich novej identity im nezapadá ten starý svet, v ktorom žili dovtedy,“ vysvetľuje odborníčka.

Kedy je príliš?

Sú ženy, u ktorých aj drobný zákrok roztočí kolotoč estetických úprav. Dajú si upraviť poprsie a potom si začnú viac všímať ďalšie nedostatky. „Počiatočná radosť po určitom čase vyprchá a môže to prerásť až do trvalej nespokojnosti. Objavia sa depresie a beznádej, že napriek vynaloženej snahe očakávaný efekt zo skrášlenia sa v partnerskom živote nedostavil,“ vysvetľuje psychiatrička Zdenka Staňková a dodáva, že zúfalé ženy sa následne veľmi impulzívne rozhodujú pre ďalšie a ďalšie zákroky. Často zbytočné.

„Medzi klientmi plastickej chirurgie existujú aj profesionálni pacienti, ktorých život je naplnený len operáciami, rekonvalescenciou a plánovaním ďalšieho zákroku,“ pripúšťa plastický chirurg Ivo Menšík. Nie všetci plastickí chirurgovia pritom vyžadujú pred opakovanými zákrokmi aj psychiatrické vyšetrenie.

„Z mojej skúsenosti vyplýva, že pacientky málokedy navštívia psychiatra - ak, tak je to najčastejšie na popud okolia, ktoré sa k nim stavia veľmi kriticky,“ tvrdí Staňková. V ambulancii sa stretáva so ženami, ktoré trpia fóbiou z vrások, aj malé, jemné vrásky okolo očí „rastú do neuveriteľných rozmerov“. Samozrejme, ide len o subjektívny pocit.

Modelka: Michaela Gašparovičová minula na operácie už tisíce eur.
Modelka: Michaela Gašparovičová minula na operácie už tisíce eur.
Michal Šebeňa

Modelka: Michaela Gašparovičová minula na operácie už tisíce eur.Foto: Michal Šebeňa

Ďalšou, pomerne častou diagnózou je dysmorfofóbia. Ide o ťažko vyvrátiteľnú obavu z nedostatkov vzhľadu, ktorý sa však ostatným javí ako normálny. Typickým prejavom je neustála kontrola vzhľadu pri zrkadle, výrazné líčenie a vyhľadávanie dermatológov a estetických chirurgov.

Zdenka Staňková má dlhoročné skúsenosti s liečbou depresie, ktorú môže vyvolávať práve nespokojnosť so svojím vzhľadom a časté „neúspešné“ plastiky. „Aj keď sa niekedy nedajú ovplyvniť okolnosti, ktoré depresiu vyvolali, možno ovplyvniť celkový postoj pacienta a tým jeho náladu.“

Záruka šťastia?

„Myslím, že absolútna väčšina pacientok vníma plastickú operáciu ako obranu pred starnutím, snahu zastaviť čas. Myslím, že hlavný podiel na tomto trende majú médiá a neustále zdôrazňovanie ideálu ženskej krásy. Teda štíhla postava, veľké a pevné poprsie a žiadne vrásky na tvári,“ tvrdí známy pražský plastický chirurg Jiří Paděra.

„Neexistuje však všeobecný ideál krásy. Len menšia časť klientov podstúpi plastickú operáciu zo zdravotného hľadiska, väčšina ide za diktátom módy. Podstatná časť pacientov, ak sa im všetko dobre vysvetlí pred operáciou, je podľa skúseného operatéra s výsledkom estetického zákroku spokojná. Len malé percento ľudí má od operácie iné očakávania.

„Typický príklad? Žena si myslí, že zásah chirurga jej zachráni krachujúci vzťah. Ak to nedopadne dobre, pacientka má pocit sklamania. Ale plastická chirurgia môže aj výrazne posilniť sebavedomie pacienta, pomôcť mu nájsť ďalšie možnosti uplatnenia v spoločnosti, a tým zohráva dôležitú psychologickú úlohu,“ vysvetľuje elitný plastický chirurg Jiří Paděra.

Silvia Kucherenko: Modelka sa preslávila nafúknutými perami aj poprsím.
Silvia Kucherenko: Modelka sa preslávila nafúknutými perami aj poprsím.
Instagram

Silvia Kucherenko: Modelka sa preslávila napuchnutými perami a aj poprsím.Foto: Instagram

Šťastie je o inom

Počas takmer dvadsaťročnej praxe stretol veľa pacientov, kde síce ako operatér nemal k výsledku operácie žiadne výhrady, klient však spokojný nebol. „Pramenilo to z pôvodnej nespokojnosti pacientov so životom či s partnerským vzťahom a, bohužiaľ, riešenie týchto problémov nie je v inej veľkosti prsníkov či bruška. Šťastie a spokojnosť nie sú ani vo veľkosti uší alebo nosa, ale skutočne niekde v našom vnútri. Plastická chirurgia dokáže „vylepšiť“ fyzický vzhľad. Nezaistí však spokojnosť s osobným či pracovným životom a nenapraví ani to, že sa niekto dlhodobo nestará o svoje zdravie,“ dodáva plastický chirurg Jiří Paděra.

„Vnútorné šťastie a harmónia sú stavy duše, patrí k nim aj láskavý vzťah k sebe a prijatiu seba s tým, čo k nám patrí.“ Podobný názor má psychologička Katarína Bradáčová. „Nemyslím si, že po sérii plastických operácií bude človek šťastnejší. Aj keď chápem, že žena sa môže cítiť krajšia napríklad s väčšími prsami. Ale čo ju vedie k tomu, že nechá chirurga zasiahnuť do svojho tela? Pozor, cítiť sa krajší nie je to isté, ako cítiť sa šťastný,“ varuje adeptky na chirurgické vylepšenie.