Monštrá v Bratislave: Príšery, ktoré chodili po zemi, alebo po nej chodia dodnes

Voskové figuríny, ktoré patria Petrohradskému antropologickému múzeu, sa z Ruska vydali na púť do Nemecka, odtiaľ do Holandska, späť do Nemecka, potom do Čiech a nakoniec aj k nám, do bratislavského Strediska kultúry Bratislava - Nové Mesto.

„Táto výstava ukazujúca anomálie ľudského tela je len malá časť toho, čo petrohradská výstava ponúka v obrovskej trojposchodovej budove. My na výstave predvádzame 25 exponátov, v Petrohrade ich majú tisíce, ale aj s inou tematikou, ako napríklad Mučiace nástroje, Utrpenie človeka, Stredoveké tresty či Celebrity,“ rozpráva Antonín Šmíd, reštaurátor výstavy.

Figuríny zobrazujúce anomálie tela majú od dvadsať do osemdesiat rokov, všetky sú z včelieho vosku, ale majú pravé ľudské vlasy, pravé očné či zubné implantáty, čiže protézy alebo sklené oči. Vyrába ich údajne viacero umelcov v Rusku a kým sa zrodí jedna takáto figurína, trvá to od týždňa po niekoľko mesiacov.

Keď spomíname pravé ľudské vlasy, zrejme veľa hlád odišlo bez vlasov, kým dali dokopy figurínu Fjodora Jeftičeva. Antonín Šmíd, reštaurátor výstavy, o ňom hovorí ako o „významnom ruskom cirkusantovi, ktorý sa preslávil najmä v Spojených štátoch“. Mal prezývku „Psí muž“ a hovorilo sa o ňom, že ho ulovili v ďalekých ruských stepiach spolu s otcom, ktorého vraj museli zastreliť, lebo sa nechcel dať „scivilizovať“. „Nie je to, samozrejme, pravda,“ dodá.

Fjodor Jeftičev sa narodil v roku 1868 v Rusku a umrel v roku 1904 v Grécku. Aj jeho choroba mala meno: hypertrichóza, čiže nadmerný rast vlasov tam, kde za normálnych okolností nebývajú. Tvár aj ruky má ako gorila, či vlastne ani nie, lebo gorila na tvári toľko chlpov nemá. Nebola to nakoniec hypertrichóza, čo ho zabilo – tá ho, naopak, živila, ale tuberkulóza.

Psí muž z ruských stepí. Jeho otca sa vraj nepodarilo "scivilizovať".
Psí muž z ruských stepí. Jeho otca sa vraj nepodarilo "scivilizovať".
Viktor Malý

Pokračovanie na ďalšej strane