Morbídna móda: Naši predkovia na rodinných fotkách pózovali s mŕtvolami

Osvietení Európania mali v devätnástom storočí mimoriadne vyvinutý zmysel pre čierny humor. Svojich mŕtvych príbuzných si zvykli fotografovať - a to nielen v rakvách. Obľúbenými sa stali hromadné rodinné fotografie s mŕtvolami v posteli či na pohovke, naaranžované v „prirodzených“ pózach.

Postmortálna fotografia sa tešila popularite medzi strednou triedou obyvateľstva najmä v strede 19. storočia. S vynálezom fotografie v roku 1839 prišla vlna masového fotenia portrétov. Bolo to totiž rýchlejšie, lacnejšie i presnejšie ako maľovanie. Ľudia začali nový výdobytok techniky využívať so zápalom a v hlavách členov modernej society sa rodili prečudesné nápady. Napríklad mumifikovanie mŕtvych členov svojej rodiny – hoci len na obrázku.

Spiace bábätká

Nebožtíci nemali pokoj ani po smrti. Ich príbuzní si niekedy síce vystačili len s nevinnou snímkou mŕtvoly ležiacej v posteli, obľúbené však boli aj hromadné rodinné portréty, na ktorých bol jeden z členov menej duchaprítomný. Keďže v tom čase bola vysoká dojčenská úmrtnosť, najčastejším motívom fotografií boli „spiace bábätká“. Mŕtve deti sa fotili v postieľkach, na gauči alebo v náručí matky. Dospelých pokojne vyobliekali do gala a posadili na stoličku medzi ďalších členov rodiny, akoby sa nechumelilo.

Aby bol efekt ešte prirodzenejší (alebo hrôzostrašnejší?), mŕtvym vo sviatočných šatách jednoducho otvorili oči. Pri výrobe fotografie sa potom niekedy zvykli bezduché tváre prifarbovať, aby chytili zdravý ružový odtieň.

Morbídne fotografie mŕtvol boli v 19. storočí populárne v celej Európe, menej sa uchytili v Spojených štátoch. Príchodom 20. storočia, keď už bolo fotografovanie takmer bežnou rutinou, zábery mŕtvych príbuzných vyšli z módy a stali sa výlučnou záležitosťou pohrebov.

Zo záberov ide hrôza. Fotenie mŕtvych bábätiek však bolo v móde. Foto: Profimedia.sk

Informácie pochádzajú z portálu dailymail.co.uk

Vianočné tipy na darček