Zvláštny okamih: Forenzní technici prenášajú rakvu s pozostatkami slávneho maliara. Odoberú z nich DNA kvôli testu otcovstva.

Morbídne testy otcovstva: Z hrobu vybrali legendárneho výtvarníka aj iné osobnosti

Legendárneho výtvarníka Dalího vybrali z hrobu kvôli testu otcovstva. Nebol jediný.

Vyzerá to ako nemiestny vtip. Ale nie je. Španielsky súd definitívne vyhovel žiadosti 61-ročnej Pilar Abelovej a povolil jej, aby telo slávneho výtvarníka Salvadora Dalího vybrala z hrobu. Teda nie ona osobne, samozrejme, majú to urobiť, respektíve už to minulý štvrtok urobili, forenzní experti.

Dôvodom je získanie DNA, ktorá by mala potvrdiť - alebo vyvrátiť -, že je Dalího dcérou. Pravdaže, Pilar, ktorá si, mimochodom, zarába ako vykladačka tarotových kariet, netúži po príbuzenskom vzťahu s Dalím len tak, z nostalgie. V hre je totiž nielen slávne priezvisko, ktoré by jej iste vylepšilo biznis, ale najmä stovky miliónov dolárov z Dalího dedičstva.

„Chýbajú mi len fúzy!“

Salvador Dalí zomrel 84-ročný v roku 1989. Jeho telo pokojne odpočíva, vlastne odpočívalo, v jeho rodnom meste Figueres v Katalánsku, v krypte pod múzeom, ktoré navrhol sám pre seba. Ako píše The Guardian, experti ho vyňali z hrobu vo štvrtok 20. júla krátko po údere ôsmej hodiny večer, keď sa zavrela brána za poslednými návštevníkmi. Potom z pozostatkov, presnejšie zo zubov a kostí, odobrali DNA. Vzorky previezli do Madridu, kde budú porovnané s tými od jeho údajnej dcéry Pilar.

Na výsledok si ešte mesiac-dva počkáme. No Pilar verí, že sa potvrdí len to, čo bolo roky verejným tajomstvom. Jej mama Antonia mala podľa nej pomer s umelcom v roku 1955, keď pracovala ako pomocníčka v domácnosti v Dalího letnom sídle v Port Lligat neďaleko francúzskych hraníc. Mala 25 rokov, Dalí o dvadsaťšesť viac. V tom čase bol ženatý so svojou múzou Galou. Rodená Ruska mala z predchádzajúceho vzťahu dcéru, no s Dalím deti nesplodili.

„Každý musí vidieť, ako sa podobáme. Jediná vec, ktorá mi chýba, sú fúzy,“ hovorí Abelová. O svoj pôvod bojuje už desať rokov. O matkinej aférke sa dozvedela od svojej babičky. „Viem, že nie si dcérou môjho syna, že si dcérou veľkého maliara, ale na mojej láske k tebe to nič nemení,“ oznámila jej raz. S dôvetkom, že je „tak trochu divná ako jej otec“.

„Pýtala som sa na to aj mojej mamy. ,Mama, bol Salvador Dalí môj otec? Lebo sa mi zdá trochu škaredý‘, povedala som jej,“ spomína Pilar. „A mama mi odpovedala - Nuž, je tu jedna vec, ktorú ti o ňom musím povedať - áno, bol to tvoj otec.“

Jasnovidka po tatkovi

Pilar sa vraj s Dalím stretla päť- alebo šesťkrát, pozdravili sa na ulici vo Figueres. Jej dar jasnovidectva by mohol byť duchovným dedičstvom práve od zakladateľa surrealizmu. „Myslím, že som to zdedila po ňom, v mojej rodine nebol nikto taký. Narodila som sa z jeho lásky. To sa deje vnútri. Možno to má do činenia s tým, že veril v nadprirodzené, nevysvetliteľné,“ povedala pre telegraph.co.uk.

Ako sme spomínali, Pilar Abelová sa snaží preukázať pokrvné príbuzenstvo s Dalím niekoľko rokov. Viackrát aj prostredníctvom DNA, no vždy neúspešne. V roku 2007 jej súd povolil odobrať DNA z Dalího posmrtnej masky, z vlasov a kože, ktorá sa na nej zachytila, no výsledky príbuzenstvo nepreukázali. Druhý pokus nasledoval o pár mesiacov, z materiálu, ktorý dodal maliarov životopisec a priateľ Robert Descharnes.

Hoci Abelová tvrdila, že výsledky druhého testu sa k nej nikdy nedostali, Descharnesov syn Nicholas povedal španielskej agentúre Efe, že boli negatívne.

Abelová verí, že teraz sa pravda konečne ukáže. „Nie som nervózna, ale šťastná a pozitívna,“ povedala pre Europa Press.

Hoci jej mnohí ľudia držia palce, nie všetci sú Abelovej iniciatívou nadšení. Problémy s ňou má predovšetkým Dalího nadácia, ktorá spravuje jeho majetok v hodnote asi 300 miliónov dolárov. Výtvarník ho daroval štátu, no ak by sa preukázalo, že Abelová je jeho dcéra, podľa španielskych zákonov by jej patrila štvrtina Dalího diel a ziskov z nich. Pilar Abelová však tvrdí, že jej nejde o peniaze, ale o to, aby konečne zistila, kto je. Hm.

Nebol až taký verný

Ako píše nbcnews.com, súd o priznanie Dalího otcovstva sa začne v septembri. Prípadný kladný výsledok by do značnej miery zmenil aj pohľad na manželstvo Dalího a Galy. O ich vzťahu sa hovorí ako o jednom z najväčších milostných príbehov umeleckého sveta.

Zosobášili sa v roku 1934 civilným obradom. Druhý raz, tentoraz už pred Bohom, sa zobrali o 24 rokov, keď Vatikán konečne povolil Gale rozvod s predchádzajúcim manželom. Dalí bol svojej žene oddaný, aspoň to tvrdil, no pre jeho údajnú fóbiu zo ženských pohlavných orgánov spolu takpovediac nenaplnili manželský život zo všetkých stránok. V roku 1968 si kúpili zámoček v regióne Girona, kam sa Gala presťahovala a kam mal jej manžel prístup iba na jej pozvanie.

Prípad slávneho šachistu

Salvador Dalí, o ktorého sexualite sa, mimochodom, viedli dlhé spory, zďaleka nebol jedinou celebritou, ktorej pre údajné nemanželské dieťa odopreli pokojný posledný odpočinok.

Pred siedmimi rokmi sa čosi podobné odohralo v Reykjavíku na Islande. V roku 2008 tam vo veku 65 rokov zomrel geniálny nonkonformný šachista Bobby Fischer bez toho, aby zanechal závet. Fischer bol známy problémista, napokon, ako mnohí géniovia. Rodák z Chicaga, ktorý vyrastal v Brooklyne, sa preslávil v roku 1972, keď porazil ruského šachového veľmajstra Spasského. Titul majstra sveta si Fischer udržal tri roky.

No hoci ho v sedemdesiatych rokoch oslavovali ako amerického hrdinu, v deväťdesiatych rokoch už bolo všetko inak. USA naňho vydali zatykač - napriek sankciám voči Rusku si totiž dovolil odohrať ďalšiu šachovú partiu so Spasským. Azyl mu poskytol Island a na zelenom ostrove žil až do svojej smrti v januári 2008.

O jeho majetok v hodnote dvoch miliónov dolárov sa prihlásila nielen Japonka Mijoko Wataiová, ktorá tvrdila, že bola jeho manželkou, dvaja synovci či americká vláda, ktorej vraj dlhoval značnú sumu na daniach, ale aj Fischerova filipínska milenka Marilyn Youngová.

Tá sa snažila dokázať, že jej dcéra Jinka je plodom ich spoločnej lásky. Dôkazom mala byť spoločná fotografia trojice aj pohľadnica od Fischera podpísaná „ocko“. Súdu to však nestačilo a nariadil slávneho šachistu exhumovať. Nanešťastie. Testy totiž tvrdenie Youngovej s definitívnou platnosťou rozprášili. Lepšie však nedopadla ani Mijoko. Súd jej odmietol priznať právo na dedičstvo. Nevedela totiž relevantne dokázať, že ju s Fischerom skutočne spájal legálny zväzok.

Až dvaja utajení synovia

A je tu ešte tretí slávny sukničkár - Juan Manuel Fangio. Legendárny jazdec formuly 1 sa nikdy neoženil a nepriznal sa k žiadnym deťom. Majiteľ piatich titulov majstra sveta - štyri získal za sebou, posledný ako 47-ročný - bol v päťdesiatych rokoch jednou z najobletovanejších celebrít, minimálne v rodnej Argentíne, kde ho podporoval sám prezident Juan Perón. Keď v roku 1995 zomrel na zlyhanie srdca - mal 84 rokov -, krajina vyhlásila trojdňový smútok. Podobne ako Dalí zanechal všetok svoj majetok nadácii a múzeu, ktoré nesú jeho meno.

Dvadsať rokov nato argentínske úrady nariadili vytiahnuť jeho telo z hrobu. Nie, nevyhlásili ho za svätého a nepotrebovali odobrať relikvie. Dôvod bol tak trochu šteklivý a tak trochu prostý. Dvaja muži tvrdili, že Fangio je ich otcom.

Prvým bol Oscar Espinoza. So slávnym pretekárom mal spoločnú vášeň k rýchlosti. Pretekal vo formule 3, ba jeho kolegovia ho vraj volali Cancho Fangio (cancho znamená po španielsky skala - pozn. red.). A nielen to, mal ďalší dôvod domnievať sa, že Fangio bol jeho otcom - roky totiž žil s jeho matkou Andreou Berruetovou. Espinoza sa snažil o preukázanie otcovstva od roku 2000. Aj sa mu to podarilo. DNA získaná z Fangiových pozostatkov v auguste 2015 preukázala, že „kohosi“ tu po sebe zanechal. Ako sa ukázalo neskôr, vtedy už 77-ročný Espinoza nebol jediný.

Keď už exhumovali Fangiovo telo, prihlásil sa Rubén Vázquez (74), že aj on je jeho potomkom. Nejde mu vraj o nič, len o meno. Príbuzenstvo vraj potvrdila jeho mama na smrteľnej posteli - a to dokonca v prítomnosti notára. A, čuduj sa svete, v roku 2016 magazín CuatroCuatroDos vydal správu, že aj v tomto prípade sa otcovstvo potvrdilo! A to sa Fangio dušoval, že z tohto sveta odíde bez potomstva.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček