Sociálne siete ako riziko?: Mnohé vzťahy by sa rozpadli aj bez sociálnych sietí. Viniť ich z rozpadu vzťahu je len polovica pravdy, hovorí sexuologička.

Môžu sociálne siete ohroziť partnerský vzťah?

Ak Facebook ničí váš vzťah, zistite, čo u vás doma škrípe, a neunikajte z reality. Ľudia na sociálnych sieťach si často posilňujú sebavedomie a mnohé dvojice si kompenzujú niečo, čo im chýba doma.

Zmenili nám život. Facebook a iné sociálne siete vyplnili komunikačné prázdno v živote mnohých. Podali ruku pri zoznamovaní, spojili ľudí zo všetkých kútov sveta. A nastavili pasce. Nie každý sa však zo vzrušujúcej siete najrozmanitejších vzťahov dokáže vymotať.

Za posledné roky skončili v manželských poradniach a pred súdom tisícky dvojíc, ktoré prevalcovali virtuálne svety. Potvrdzujú to aj čísla. Pred dvoma rokmi vo Veľkej Británii uvádzala až tretina rozvedených párov ako príčinu rozchodu Facebook.

Aj nedávna štúdia v Amerike potvrdila, že s nárastom užívateľov Facebooku stúpol počet rozpadov manželstva. U nás sa zatiaľ podobné výskumy nerobili. Na potvrdenie faktu, že závislosť od sociálnych sietí narastá, však nepotrebujeme žiadne štatistiky. A s touto závislosťou sa mení aj charakter našich partnerstiev.

Bez hanby

S Facebookom vstúpil do života dvojíc i celých rodín nový element. Človek už nemusí ani prekročiť prah bytu a vymýšľať si výhovorky, aby nadviazal kontakt či udržiaval tajný vzťah.

„Ľudia sa prestali správať elegantne voči manželstvu. Voľakedy ženatý muž alebo vydatá žena svoje mimomanželské vzťahy prirodzene skrývali. Nepatrilo sa ukazovať na verejnosti, že majú niekoho iného. Sociálne siete to však narušili a partneri si často nedajú ani tú námahu, aby svoje zálety nejako zakonšpirovali,“ hovorí sexuologička Danica Caisová.

Kamilin príbeh to jasne ilustruje. Jej manžel až príliš často lajkoval fotografie a statusy pôvabnej slečny, ktorú vraj spoznal na jednom pracovnom rokovaní. Zo svojho profilu odstránil stav ženatý, prestal zverejňovať spoločné fotografie a po večeroch trávil pred monitorom počítača čoraz viac času.

Kamila najprv objavila v statusoch manželovej kamarátky priznanie, že randí so ženatým mužom. Neskôr sa náhodou dostala aj k ich erotickým četom, ktoré manžel zabudol vymazať.

Zadaná Dominika sa zase na Facebooku príliš zblížila s priateľom svojho kamaráta, ktorého zaujala jej sexi fotografia. Z lichotivých komentárov prešli k súkromným četom, a zďaleka nie nevinným. „Ľudia sa na sociálnych sieťach správajú tak explicitne, že sa nehanbia zverejňovať najintímnejšie fotografie, pocity, zážitky a potom to ešte ani riadne nezaheslujú,“ dodáva odborníčka.

Spoločne

Život s Facebookom má mnohé úskalia. Žiarliví partneri už nesledujú len to, kde a s kým ich polovička trávi čas, ale striehnu na každý jej lajk a nového priateľa. Čo keď medzi stovkami mien nejaké patrí tajnej milenke či milencovi?

„Môj priateľ častejšie lajkoval fotografie svojich kamarátok než moje. Na revanš dostával k svojim statusom rôzne lichôtky a očividne ho to tešilo. Až tak, že môj záujem o neho nebol pre neho ani zďaleka taký vzrušujúci,“ sťažuje sa Petra.

Ľudia na sociálnych sieťach si často posilňujú sebavedomie, hoci taký únik z reality ich problémy nevyrieši. Mnohé dvojice si kompenzujú niečo, čo im chýba doma. Muži, ktorých manželky sexuálne zanedbávajú a majú zábrany hľadať uspokojenie v náručí inej ženy, riešia svoju frustráciu aspoň cez šteklivé slovíčka na internete.

Predstaviteľkám nežnejšieho pohlavia zas chýba doma milé slovo, obdivný pohľad... Jednoducho muž, čo im dá pocítiť, že sú pre neho stále atraktívne a hodné lásky.

Situáciu v súčasných partnerstvách zhrnula sexuologička slovami: „Dobré vzťahy sú čoraz lepšie a lepšie. A tie zlé horšie a horšie. Pre prvú skupinu je typické, že sú dôverné. Dvojica o sebe všetko vie, o svojom každodennom živote, a nech by sa na sociálnej sieti udialo čokoľvek, ten druhý je informovaný a vie partnera správne usmerniť. Lebo Facebook a iné sociálne siete majú veľa nástrah a dajú sa zneužiť.“

Ako sa teda vyhnúť tomu, aby Facebook a iné sociálne siete narušili partnerský vzťah? Jedno z riešení je, že partneri majú spoločné konto a s priateľmi komunikujú bez akýchkoľvek tajomstiev a otvorene. Nemajú problém podeliť sa s inými o krásne chvíle vo dvojici, vystavia fotky z romantických dovoleniek a napríklad z času na čas svojmu miláčikovi verejne vyznajú lásku.

Také prejavy vzťah len utužia. Verejne priznať náklonnosť k človeku, ktorý stojí po našom boku, je jedným z najkrajších prejavov odddanosti.

Potrebujú čas

Sú teda naozaj sociálne siete zodpovedné za rozpad vzťahov alebo ich zvýšené využívanie, naopak, dokazuje, že vo vzťahu niečo nie je v poriadku?

„Predovšetkým sú v prevádzke ešte krátko a ľudia sa s nimi nenaučili narábať. Keď sa začali používať mobilné telefóny, každý do nich kričal. A toto je podobné. Ľudia potrebujú čas na to, aby so sociálnymi sieťami vedeli pracovať,“ upozorňuje Caisová. Prítomnosť virtuálnych svetov sa už nedá celkom ignorovať, ale môžeme ju zakomponovať do svojich životov spôsobom, ktorý naše reálne vzťahy neohrozí. Práve naopak.

„Ľudia musia pochopiť, že sociálne siete ako Facebook sú na to, aby sme si mohli s niekým na opačnom konci sveta vymieňať zážitky a že máme byť opatrní. Obviňovať ich za to, že sa vzťahy rozpadajú, je len polovica pravdy. Je veľmi pravdepodobné, že mnohé partnerstvá by sa aj tak rozpadli,“ uzatvára odborníčka.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní