Muži! Toto vás môže chrániť pred rakovinou prostaty

Každému šiestemu mužovi na svete hrozí, že dostane nádor prostaty. Najzávažnejším rizikovým faktorom je vek.

Nádor najčastejšie postihuje mužov nad šesťdesiatpäť rokov. Ohrození sú najmä Američania a ľudia zo západnej Európy, ktorým sa zlým životným štýlom približujeme. Vraj preto, lebo jeme priveľa mäsa zo štvornohých zvierat.

Niektoré nádory prostaty rastú tak pomaly, že pacienti sa ani nemusia dožiť ich diagnostiky a liečby. „Ale to nás nemôže uspokojiť, lebo ak sa už nádor rozvinie, je to veľmi zlé ochorenie,“ hovorí profesor Peter Bujdák z Urologickej kliniky Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, ktorý na zjednodušenie rozdeľuje nádory prostaty na mačičky a tigre.

Mačičky sa okolo pacienta jemne obtrú a on žije ďalej. Tigre ho môžu zabiť.

Lieky, ako prevencia nefungujú

Ešte prednedávnom sa vedci snažili nájsť zázračnú tabletku, ktorá mužov ochráni pred nádormi prostaty. S veľkou nádejou sa pustili do dvoch klinických štúdií. Veď by to bolo super, zjesť ráno tabletku a nemusieť sa báť rakoviny. Vznikli dve veľké štúdie.

Ben Stiller nedávno oznámil, že trpí rakovinou prostaty. Foto: profimedia.sk

Ani jeden z mužov, ktorí do nich vstupovali, nemal karcinóm prostaty. Polovica potom užívala placebo a druhá inhibítor 5-alfa-reduktázy. Lieči nezhubné zväčšenie prostaty. Po štyroch až siedmich rokoch prišli výsledky. Liek naozaj znížil výskyt nádorov prostaty približne o štvrtinu pacientom, ktorí ho užívali.

Neochránil však každého. Časť z tých, ktorí dostali rakovinu napriek lieku, mala omnoho agresívnejší nádor ako ostatní. Aj keď bola snaha interpretovať štúdiu rôzne, nádeje na liečebnú prevenciu onkologickej choroby predstojnej žľazy vyhasli. Lekári siahajú po preventívnych tabletkách len vo veľmi ojedinelých prípadoch vysokého rizika karcinómu prostaty.

Toto vás môže pred rakovinou ochrániť

Jedzte vyváženú stravu a obmedzte červené mäso. Živočíšne tuky nahraďte rastlinnými a jedzte veľa zeleniny a ovocia. To je zatiaľ jediné, čo platí. Ešte nedávno boli ľudia zaplavení informáciami o ochrannom účinku selénu a vitamínu E. Začali to preháňať.

Nakupovali v lekárňach vitamíny A, C, E a selén v snahe vyhnúť sa urológovi. Ani tak sa mu nevyhli. „Skončili u nás s kameňmi v močových cestách. Tieto prípravky sa totiž pri nadmernom užívaní vylučujú do moču, kde môžu kryštalizovať a spôsobiť močové kamene,“ hovorí urológ Bujdák. Aktuálne sa veľa hovorí o ochrannom účinku lykopénu. Obsahujú ho surové, ale najmä tepelne spracované paradajky. „Nedá sa s určitosťou povedať - jedz veľa paradajok, nedostaneš rakovinu prostaty, ale ak chcete počuť môj názor, ja ich jem,“ smeje sa.

„Jedzte ryby,“ odporúča americká Mayo Clinic. Tuniak, losos, alebo sleď obsahujú Omega-3 mastné kyseliny. Niektoré štúdie ukázali, že znižujú výskyt rakoviny. Ak nemáte prístup ku kvalitným rybám, kúpte si namiesto tabletiek v lekárňach radšej ľanové semienka. Aj keď to neradi počujete, schudnite. Aktuálny výskum hovorí, že obézni muži majú nádory prostaty častejšie, ako tí s normálnou hmotnosťou. K balíčku opatrení pridáva Mayo Clinic ešte odporúčanie cvičiť každý deň aspoň tridsať minút.

Aj v prípade, že dostanete rakovinu, vaše telo bude v lepšej forme na boj s ňou.

Riziko rakoviny prostaty

Ak máte viac ako 55 rokov a chcete vedieť, aké je vaše riziko nádoru prostaty, môžete si to overiť na stránke organizácie UT Health Science Center, ktorá má na svojej stránke kalkulačku rizika nádoru prostaty.

Keď sme do kalkulačky zadali údaje 55 ročného muža, ktorý má hodnotu PSA 4 ng/ml zistili sme, že takýto pacient má 5-percentnú pravdepodobnosť ťažkej rakoviny prostaty a 16-percenú možnosť ľahkej formy zhubnej choroby.

Takýto muž má asi osemdesiat percentnú pravdepodobnosť, že biopsia prostaty nedokáže rakovinu a on si bude žiť bez zhubnej choroby. Pri akomkoľvek podozrení, že u vás niečo nie je v poriadku, vypnite počítač, a bežte k urológovi. PSA test z krvi síce nie je najlepší spôsob, ako zistiť nádor prostaty, ale napríklad hercovi Benovi Stillerovi zachránil život.