Súboj pohlaví a vek

Muži rýchlejšie hluchnú aj osprostievajú, ženy priberajú

Aj keď sa žena a muž narodili v ten istý deň, v tom istom roku, nemusia mať rovnaký biologický vek!

Ženy aj muži síce dosahujú svoj telesný vrchol v dvadsiatich rokoch, ale potom si čas vyberá daň spôsobmi, ktoré sú odlišné pre každé pohlavie.

Tajomstvá ľudského tela: Čo majú spoločné pizza a náš mozog?

Ona

Vlasy

Po menopauze má šancu jedna k jednej, že jej vlasy zrednú alebo vypadajú, zvyčajne na temene alebo popri línii vlasatej časti hlavy.

Súboj pohlaví a vek
Súboj pohlaví a vek
profimedia

Oči

Starecká ďalekozrakosť prichádza okolo štyridsiatky, keď očná šošovka začína strácať svoju elasticitu, takže zrak pri pozeraní sanablízko slabne.

Mozog

Pamäť, najmä schopnosť rozpoznávať tváre a mená, sa udržuje vo vynikajúcom stave veľmi dlho, ale po 65. roku života sa výskyt Alzheimerovej choroby oproti mužom u žien dvojnásobne zvyšuje.

Srdce

Ženy len zriedka mávajú ischemickú chorobu srdca a srdcový infarkt pred dovŕšením štyridsiatky, avšak so zreteľom na to, že im po menopauze klesá hladina ochranných ženských hormónov, estrogénov, vyhliadky, že ochorejú na tieto choroby sa zvyšuje jedna ku trom.

Záhady tela: Počas života vylúčime šesťdesiat vaní plných potu, „spotrebujeme“ až 5000 nechtov

Kosti

Najhustejšie sú okolo dvadsiateho roku života. Ubúdanie kostnej hmoty sa začína okolo 35. roku a po menopauze sa rýchlosť tejto straty môže zvýšiť až na päť percent ročne. Preto ženy po päťdesiatke majú 50-percentnú pravdepodobnosť, že zažijú zlomeninu kostí zapríčinenú osteoporózou.

Močová sústava

Tkanivá okolo močových ciest sa stenčujú v súvislosti so znižovaním hladiny estrogénov po menopauze, a zároveň sa zvyšuje citlivosť mechúra na infekcie. Po menopauze zoslabnú aj panvové svaly, ktoré kontrolujú vylučovanie moču, takže ženám hrozí inkontinencia.

Tvár

Relatívne tenká, neelastická koža, začína „mľandravieť“ v ženinej štyridsiatke. Kumulatívne účinky vystavovania sa slnku sú čoraz viditeľnejšie na pribúdajúcich vráskach i zmenách kvality kože.

Sluch

Na konci tridsiatky začínajú ženy menej výrazne počuť nízke tóny a občas sa k tomu pridá aj zhoršovanie počutia vysokých tónov.

Pľúca

Funkcia pľúc dosahuje svoj vrchol okolo dvadsiateho roku života. Po štyridsiatke sa ich schopnosť absorbovať kyslík znižuje v priemere o jedno percento ročne u oboch pohlaví.

Súboj pohlaví a vek
Súboj pohlaví a vek
profimedia

Svalstvo

Je to smutné, je to pravda: ženy sú slabšie pohlavie! Začínajúc v štyridsiatke, strácajú od pol kilogramu do jedného kilogramu svalovej masy ročne, pričom získavajú rovnaké množstvo tukového tkaniva. Ženy strácajú viac svalstva do piatich rokoch po menopauze než v ktoromkoľvek inom veku.

Kĺby

Ženy sú citlivejšie na reumu než muži. Ak trpí na artritídu, určite bude viac postihnutá než muž a ťažšie sa jej bude dariť napĺňať každodenné aktivity.

Telesná hmotnosť

Dodatočné kilogramy sa na ženu nalepia zvyčajne okolo pása potom, keď prekročí päťdesiatku. Predtým sa jej však už stihli nakopiť okolo stehien a na bokoch. Po menopauze sa metabolizmus spomaľuje od 4 do 5 percent každých desať rokov. Toto spomaľovanie vplýva na ženy viac než na mužov, pretože ženy vo všeobecnosti spaľujú menej kalórii ako muži.

Reprodukčné a pohlavné orgány

Plodnosť sa u žien dramaticky znižuje po štyridsiatke a menštruačný cyklus sa stáva nepravidelným okolo 45. roku života. Menopauze nastupuje v priemere okolo 51. roku života, po čom sa hladina estrogénu môže znížiť až o 75 percent.

Ľudské zoo: Ešte v 20. storočí predvádzali ľudí ako zvieratá!

On

Oči

Videnie nablízko sa zhoršuje rovnako ako u žien a začína sa po štyridsiatke.

Súboj pohlaví a vek
Súboj pohlaví a vek
profimedia

Tvár

Relatívne hrubá koža na tvári začína niesť jasné stopy starnutia až vtedy, keď sa muž prehupne za svoju päťdesiatku.

Srdce. Prvé znaky problémov so srdcom, napríklad vysoký krvný tlak alebo ateroskleróza vyvolaná cievnym ochorením, sa zvyknú zjaviť skôr než u žien, už okolo 35. roku života. Medzi 40. a 50. rokom života majú muži sedemkrát vyššiu pravdepodobnosť než ženy, že ochorejú na srdce.

Pľúca

Funkcia pľúc dosahuje svoj vrchol okolo 25. roku života. Mužské pľúca sú väčšie než ženské, a preto majú väčšiu vitálnu kapacitu po celý život.

Kosti

U mužov výstavba kostí pokračuje až do 26. roku a ich hustota sa nestráca do štyridsiatky. Preto majú iba asi 12-percentný predpoklad, že zažijú zlomeninu zapríčinenú osteoporózou po päťdesiatke.

Močová sústava

Veľmi skoro, niekedy už okolo 25. roku života, ale zvyčajne až okolo štyridsiatky, sa môže mužom začať zväčšovať prostata. Okolo šesťdesiatky môže mať muž problémy s močením a pravdepodobnosť benígneho zväčšenia prostaty je jedna ku dvom.

Vlasy

Mužské vlasy môžu začať rednúť už v puberte. Do päťdesiatky má muž polovičnú vyhliadku, že mu vyplešivie temeno alebo že stratí vlasy na línii vlasatej časti hlavy.

Sluch

Škála tónov, ktoré muž počuje, sa začína znižovať už po dvadsiatke. Po šesťdesiatke už určite nebude počuť zvuky nad 10 000 herzov a možno len ťažko rozpozná jednotlivé tóny. Zvonenie v ušiach, tinitus, môže u oboch pohlaví zhoršiť stratu sluchu, ktorá súvisí so starnutím.

Súboj pohlaví a vek
Súboj pohlaví a vek
profimedia

Mozog

Neuróny v mužskom mozgu umierajú trikrát rýchlejšie než v ženskom a viaceré časti mozgu sa výrazne zmenšujú. Preto mávajú muži horšiu verbálnu pamäť, zníženú schopnosť udržať si pozornosť, preto bývajú aj podráždenejší.

Svalstvo

Muž si svoju svalovú hmotu udrží dlhšie ako žena, pretože aj na štarte jej mal oveľa viac. Ale tiež preto, lebo testosterón, mužský pohlavný hormón, sa vo vyššom veku znižuje veľmi pomaly.

Telesná hmotnosť

V ktoromkoľvek veku môže u muža tukové tkanivo vytvoriť onú známu „pneumatiku“ okolo pása. Tento „telesný tvar“ zvyšuje riziko vzniku hypertenzie, diabatu, cievnych srdcových chorôb, ale aj infarktu a mozgovej mŕtvice. Mužov metabolizmus sa znižuje o 4 až 5 percent každé desaťročie.

Kĺby

Keďže muži zvyčajne vedú intenzívnejší športový a pracovný život, častejšie mávajú úrazy kolien aj ostatných kĺbov.

Reproduktívne a pohlavné orgány

S pribúdajúcimi rokmi mužove erekcie už nebývajú také časté a silné ako v mladosti a čas potrebný na to, aby dosiahol ďalšie vyvrcholenie, je čoraz dlhší.


  • bub
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].