Spočíta ich?: Boris Kollár vie, koľko má detí, ale koľko mal žien, asi ťažko.

Muži sa vyťahujú, ženy počet milencov hanblivo taja: Koľko partnerov je tak akurát?

Tri je málo a deväť priveľa? Muži sa vyťahujú, ženy skutočný počet svojich milencov hanblivo utajujú.

O to intenzívnejšie sú pochybnosti o tom, či to „naše číslo“ nie je trápne nízke, prípadne nebezpečne vysoké. Ako teda správne odpovedať na otázku: „Miláčik, koľko ich bolo predo mnou?“

Ideálny počet

Nie, žiadne šokujúce prekvapenie sa nekoná. Odborníci na partnerské vzťahy totiž zhodne tvrdia, že žiadny „predpísaný ideálny počet partnerov“ neexistuje, a to sa týka nielen sexuálnych partnerov, ale vzťahov všeobecne. Navyše, veľa z nás o svojom skutočnom počte nehovorí, pretože keď sa povie počet milencov, mnoho ľudí sa začne červenať. Ženy majú tendenciu uberať si, aby nevyzerali, že sú ľahko získateľné, muži si zas radi pridávajú, aby pred kamarátmi nevyzerali ako úplne neschopní. Práve preto sa sexuálnym štatistikám nedá veriť. Ľudia chcú jednoducho zodpovedať „správnemu priemeru“. Ale aký je? Schválne, skúste sa opýtať svojich priateľov, aký je podľa nich ideálny počet sexuálnych partnerov za život. Aká cifra je ešte akceptovateľná a ktorá namiesto uznanlivých pohľadov priradí nálepku sexuálnej mašiny?

S istotou sa dá povedať len to, že veľmi slabú bilanciu má ten, kto nemal žiadneho partnera. Usporiadaný poľský katolík vám totiž bude radiť, že ideálny je jediný partner na celý život. Arabský šejk so siedmimi manželkami by pôsobil dosť zvláštne, ak by v dotazníku uviedol, že človek by mal mať nanajvýš tri sexuálne partnerky. „Nejedna žena pred prvou nocou s novým partnerom rieši, či sa predvedie ako skúsená dračica, alebo radšej zahrá úlohu nevinnej bábiky. Je jasné, ktorá voľba väčšinou zvíťazí. V každej z nás totiž drieme túžba stať sa femme fatale - lenže pozor, osudová žena nemusí byť nutne i osudovou milenkou,“ upozorňuje s trochou nadsadenia Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov. Podľa nej, ak dôjde na otázku počtu milencov, múdra žena ich pár prizná. Ankety v ženských časopisoch i na internete sa zhodujú na jednocifernom čísle, najlepšie údajne päť, pretože tri sú podozrivo málo a deväť už je vraj príliš.

Verejná kontrola: Najťažšie to majú mediálne známi ľudia, všetci vieme, s kým chodila Adela Banášová, vpravo, Aneta Paríšková...FOTO: MICHAL ŠEBEŇA

Respondenti klamári

Prieskumy o počte sexuálnych partnerov pritom odborníkov vždy veľmi šokujú. Čísla sú totiž až podozrivo nízke. Napríklad americkí muži priznávajú jedenásť, ženy iba päť partnerov. V našich lokálnych pomeroch nie je rozdiel až taký veľký, ak by sme mali veriť dostupným údajom z univerzitných výskumov, muž má priemerne 8,1 ženy za život, ženy 6,6 partnera za život. Ako sme však už naznačili, odborníci ani týmto údajom neveria. Podľa zdravého rozumu by totiž mali byť v spoločnosti, kde je vyrovnaný počet žien a mužov, výsledky rovnaké. To znamená, že obe skupiny vo výskumoch evidentne klamú. „Príčinou je podvedomá snaha vyzerať lepšie,“ vysvetľuje sexuológ Ondřej Trojan.

„V spoločnosti stále vládne presvedčenie, že keď má muž veľa partneriek, je to borec, zatiaľ čo žena, keď má veľa partnerov... no veď to poznáte,“ dodáva Trojan. V tejto súvislosti je podľa neho zaujímavé, že keď sa na počet partneriek spýta muža pri vyšetrení, často sa dlho zamyslí, premýšľa a až potom odpovie. „Ak sa ho následne spýtate, či tých partneriek nebolo náhodou viac, väčšinou vám automaticky odpovie: „Áno, určite ich bolo viac...“ Rozhodujúci je tiež vek odpovedajúceho. Napríklad známy záletník Don Giovanni v rovnomennej opere prostredníctvom svojho sluhu tvrdí, že zviedol tisíc a tri ženy. Vyzerá to ako neuveriteľne promiskuitné číslo, ale keď predpokladáme, že súložil tridsať rokov, potom to bolo približne tridsať žien za rok, a to nie je ani len jedna týždenne… „Záleží na tom, ako sa na celkové číslo pozriete,“ dodáva s úsmevom expertka na partnerské vzťahy Laura Janáčková.

Nespočetné milenky: Karel Gott priznal, že ženy boli preňho vždy inšpiráciou, a vystriedal ich desiatky, stovky?FOTO: JURAJ VELIČKA

Pred svadbou i po nej?

Povesť promiskuity sprevádza lekárov i sestričky, novinárov, filmárov, hercov aj letcov a letušky. To však neznamená, že striedať jedného partnera za druhým nemôže napríklad aj učiteľka základnej školy z dediny na Orave, v Liptove či na Spiši. Psychológ Slavomil Hubálek v tejto súvislosti tvrdí, že kto je promiskuitný pred svadbou, je promiskuitný aj po sľube vernosti. Je však zaujímavé, že ženy skôr „odpúšťajú“ mužom ich predmanželské divoké roky.

Muži síce podvedome túžia po skúsenej milenke, ako manželku ju však doma nechcú. Často sa boja, aby sa k hľadaniu nových partnerov časom nevrátila. Inokedy je dôvodom, prečo chcú muži vedieť, koľko mala ich žena predtým partnerov, permanentná žiarlivosť, ktorá sa často začína zdanlivo nevinnou hrou na pravdu a končí sa nekonečným vypočúvaním, hrabaním v minulosti a detailnou kontrolou súčasných kontaktov. „Nemá zmysel rozoberať minulosť, ak to nie je nevyhnutné. Keď máte štyri deti a potom si nájdete niekoho iného, ťažko môžete predošlú rodinu zatĺcť. Pokiaľ ide len o partnerské či milenecké vzťahy, veľmi by som sa v tom neprehrabával. Navyše mám pocit, že za snahou vydolovať z partnera, koľko ich mal predo mnou, je v skutočnosti len jediná túžobne očakávaná odpoveď - Povedz mi, že som ten najlepší, že ja som tá najlepšia, ktorú budeš milovať!“ hovorí psychológ.

Vianočné tipy na darček