Sexuálne hry: Ak vyhovujú obom partnerom, zúčastňujú sa na nich dobrovoľne a neobťažujú nimi okolie, Foto: profimedia.sk sú len vecou dotyčnej dvojice.

Muži v plienkach a hry na batoľa: Čo všetko udivuje sexuológov?

Sexuológovia sú síce zvyknutí na všeličo, no aj ich občas prekvapia naše sexuálne praktiky. Čo im utkvelo v pamäti?

Sexuológovia sa občas smejú, že sviatok svätého Valentína patrí ľuďom trpiacim vážnou duševnou poruchou. Diagnóza? Láska. Dobrá správa je, že spomínaný „defekt“ má mnoho podôb a s pribúdajúcim časom ustúpi. Nie všetky „polohy“ lásky sa však hodia k valentínskej romantike. Napokon, posúďte sami, aké prípady sa vryli do pamäti uznávaným sexuológom.

Večná vášeň? Ilúzia

Najmä tí skôr narodení si budú určite pamätať slová legendárnej francúzskej herečky a sexsymbolu šesťdesiatych rokov minulého storočia Brigitte Bardotovej: „Všetci sa zídeme v jednej posteli!“ Otázne je, ako to tá Bardotka vlastne myslela. Niekto si za tým predstaví posteľ plnú dlhonohých krások a charizmatických svalovcov z rôznych kútov zemegule, iný „svet“, kde sex, paradoxne, nehrá žiadnu úlohu.

Či už je to tak, alebo onak, pravda je, že ľudia sme rôzni, no zároveň rovnakí, pretože každý sa najskôr musí nájsť. Nejeden z nás pritom hľadá riešenie vo filmoch, v literatúre, v časopisoch či na internete, ktoré ponúkajú ilúziu dokonalej lásky, doživotne okorenenej zmyselnou erotikou a vášnivým sexom.

Sexuológ Zlatko Pastor pritom tvrdí, že drvivá väčšina z nás nedosahuje v sexe mimoriadne výkony. „Ak sa sústredíte na výkon, ktorý dosahujú len ‚disponovaní‘ jedinci a vy ho neprežívate, končí sa to frustráciou alebo falošným obvinením, že partner nie je v poriadku,“ pokračuje s neskrývanou skepsou. Napokon však súhlasí a „odtajňuje“ jeden z kurióznych príbehov, s ktorým sa stretol počas praxe: „Už je to pár rokov, keď ma vyhľadala jedna nešťastnica, že má v sebe niečo, čo nejde za žiadnu cenu vybrať. V pošve mala vrchnák z veľkého spreja. Zaviedol jej ho tam priateľ pri bujarých radovánkach. Kamarát na chirurgii robil, čo mohol. Bolo to takmer na poslednú chvíľu.“

Láska: Má viacero podôb, no zmyselnosť a vášeň časom vyprchajú. Foto: Profimedia.sk

Neprehliadnuteľné

Sexuológovia sú trénovaní na to, aby pochopili aj výstredné sexuálne praktiky. Občas sa však stretnú s prípadmi, ktoré prekvapia aj ich. K najzaujímavejším prípadom Jaroslava Zvěřinu patrí pacient, ktorý sa „otieral“ o ženy v rôznych dopravných prostriedkoch.

„Robil to oblečený do igelitových spodných nohavíc a plienok, do ktorých aj vylučoval. To všetko s vysokou frekvenciou orgazmov,“ približuje sexuológ. Zaujímavé je, že liečbu žiadal nie preto, že by mu jeho počínanie bolo odporné, ale preto, že ho svojrázna „záľuba“ stála veľa peňazí.

Predseda Sexuologickej spoločnosti Českej lekárskej spoločnosti pridáva ešte jeden pikantný príbeh. „Pri riešení neplodnosti jedného manželstva som sa stretol s mladým mužom, ktorý sa s problémom zníženej plodnosti obrátil na viacero pracovísk u nás i za hranicami. Nakoniec sme zistili, že trpí genetickou poruchou, ktorá sa prejavuje najmä drobnými semenníkmi veľkosti hrášku.“ Zvěřinu trochu vyviedlo z miery, že si to lekári nevšimli skôr, ale najmä, že to nebolo nápadné ani jeho manželke.

Do tretice

Aj keď je dvakrát rozvedená, ani zakladateľka Inštitútu partnerských vzťahov Laura Janáčková nerezignovala na lásku. Odborníčka, ktorá pomáha nielen vo vzťahoch, ale aj ľuďom s ťažkými diagnózami a pri umieraní, sa po niekoľkých rokoch spoločného spolužitia tretíkrát vydala. Vraj konečne na celý život. Nikdy nezabudne na onkologickú pacientku s nádorom prsníka, ktorého metastázy prenikli do chrbtice a panvy. Napriek ťažkej diagnóze dokázala bojovať o život i o svoju lásku a k sexu mala vždy kladný vzťah.

„Vplyvom chemoterapie, hormonálnej liečby a nežiaducich účinkov sa síce frekvencia jej milovania znížila, ale krása zostala. Túžila milovať i byť milovaná, milovať sa,“ hovorí Janáčková. Predovšetkým ju dostali klientkine slová: „Nechcem, aby ma muž ľutoval alebo sa ma bál dotknúť, naopak, chcem, aby ma miloval takú, aká som, a dával mi to často najavo.“

Baby výstrelok

Sexuálne praktiky niektorých jedincov môžu väčšinu z nás pohoršovať, no sexuológovia ich nevnímajú ako abnormálne ani perverzné. Rešpektovaný sexuológ Ondřej Trojan za takú považuje i to, keď niekoho vzrušuje hra na batoľa. „Milostnú predohru v tomto prípade nahradilo kúpanie a prebaľovanie. Dotyční sa hrajú na novorodencov, nosia dupačky, plienky a nepohrdnú ani cumlíkom. To všetko spolu so starostlivou ‚mamičkou‘ alebo ‚oteckom‘ ich privedie k vrcholu,“ približuje pre mnohých bizarnú erotickú hru.

Trojan zároveň zdôrazňuje, že uvedená záľuba nemá nič spoločné s pedofíliou. „Zaradil by som to medzi neškodné radosti. Navyše, ak taký muž nájde vhodnú ošetrovateľku, môžu vytvoriť skvelý pár, hoci občas v dupačkách,“ dodáva.

Odvrátená strana

Sexuológia sa okrem „milých valentínskych príbehov“ stretávajú aj s tými, ktoré poukazujú na temnejšiu stránku človeka. To sú predovšetkým prípady sexuálnych deviantov.

Odborníci nemôžu byť konkrétnejší, no priznávajú, že nebezpeční devianti sú len pod určitou kontrolou. „To platí, ak sa už dopustili nejakého sexuálneho deliktu. O väčšine možných páchateľov však nevieme. Správajú sa totiž často nenápadne, držia svoje potreby pod pokrievkou a my nevieme, kedy a v akej forme svoje vnútorné impulzy eventuálne nezvládnu,“ pokračuje český sexuológ Petr Weiss. Problém vidí aj v tom, že nikdy nezistíme presné percento sadistov, pedofilov a iných deviantov v populácii.

Dlhoročné skúsenosti má i sexuologička a psychoterapeutka Hana Fifková. Pred mnohými rokmi ju v ordinácii napadol klient tak, že bojovala o život. Išlo o duševne chorého človeka. Tento prípad však nebol pre ňu až taký mimoriadny. „Okrem bežných pacientov sa na mňa relatívne často obracajú aj ľudia, ktorých trápi transsexualita. Najmladší klienti študujú na strednej škole, najstarší už prekročili dôchodkový vek,“ približuje prax. Zaujímavé podľa nej je, že drvivá väčšina z nich si praje jediné - podstúpiť proces premeny pohlavia a konečne byť sám sebou. „Ich túžba a vôľa na zmenu ma vždy milo prekvapuje,“ dodáva Fifková.

Mýty o sexe

1. Sex sa nemusíme učiť, všetko príde samo

2. Onánia je škodlivá

3. Najlepšia poloha pri sexe je misionárska klasika

4. Orálny sex slušné ženy nerobia

5. Vaginálny orgazmus je lepší ako klitorisový

6. Análny sex praktizujú len gayovia

7. Všetky ženy sú bisexuálne

8. Len jeden je ten pravý a paralelné vzťahy sú v našej spoločnosti ojedinelá a okrajová záležitosť

9. Ženy nepozerajú na porno a muži myslia na sex každých sedem minút


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní