Vyšetrenie hormonálnych hladín sa robí odberom krvi zo žily na predlaktí. Liečba je pomerne jednoduchá. Súčasťou úspechu je partnerkina podpora.

Muži v prechode: Pomôže liečba na mieru, nie mladá milenka

Príznaky andropauzy negatívne ovplyvňujú kvalitu života mužov, ich partneriek aj kvalitu sociálnych vzťahov. Ale aj na slabé obdobie mužov existuje jednoduchý liek.

Po návrate z práce je vyčerpaný a podráždený. Keď sa snažíte zistiť, čo mu je, dostávate strohé odpovede. Zatiaľ čo donedávna prekypoval energiou a so cťou obstál aj v spálni, teraz pôsobí ako vymenený.

Zo šarmantného džentlmena v najlepších rokoch sa zmenil na unaveného frfloša. Príčinou môže byť andropauza - climacterium virile, ako sa odborne nazýva tento stav.

Môže za to testosterón

Mužská menopauza vzniká čiastočným poklesom mužských hormónov, nežiaduce príznaky sú spôsobené znížením hladiny testosterónu v krvi. U niektorých mužov začína klesať jeho hladina už od tridsiatky a s pribúdajúcim vekom sa môže znížiť až o desať percent. Po päťdesiatke sa strata tohto dôležitého mužského hormónu ešte viac zrýchľuje.

„Príznaky andropauzy negatívne ovplyvňujú kvalitu života mužov, ich partneriek aj kvalitu sociálnych vzťahov. Znižujú tiež výkonnosť mužov v práci,“ upozorňuje urológ, sexuológ a andrológ Ivan Kubiš z banskobystrického diagnosticko- preventívneho centra. Dopĺňa, že charakteristickým znakom tohto stavu je aj pokles sexuálnej túžby - libida - i poruchy erektivity.

Niektorí muži sa s novou situáciou vyrovnávajú aj tak, že si nájdu mladú milenku. Odborníci však upozorňujú, že sexi náplasť prestáva byť zaujímavá po vyprchaní prvotného nadšenia alebo obsahu mužovej peňaženky.

Rastúci problém

Objektívne údaje o výskyte andropauzy u našich mužov neexistujú. Odborník Kubiš hovorí, že v roku 2004 bolo u nás medikamentózne liečených 880 mužov na andropauzu. Iné odhady hovoria o tisícke ročne. Tých, ktorí trpia nedostatkom testosterónu, je však niekoľkonásobne viac, no zrejme o tom ani nevedia. Pokles tohto hormónu sa totiž bežne nevyšetruje.

„Muži neradi chodia s takými problémami za lekármi,“ potvrdzuje starú známu skutočnosť jeden zo zakladateľov andrológie na Slovensku. Upozorňuje, že mnohí často ani nevedia, na koho sa obrátiť. Najdostupnejším medicínskym odborom stále ostáva urológia, z ktorej sa andrológia vyvinula.

Jednoduchá liečba

Andrológ a urológ Martin Hrivňák naznačuje pozitívnu zmenu: „V poslednom čase si muži problém pripúšťajú a majú záujem dať sa vyšetriť.“ Jedným dychom však dodáva, že ešte stále je veľa tých, čo si myslia, že keď majú po päťdesiatke či šesťdesiatke, je normálne, že zabúdajú, nevládzu, sú stále unavení, nemajú chuť na sex, a na vyšetrenie neprídu.

„Pri pomerne jednoduchej testosterónovej liečbe by pritom mohli mať kondíciu ako predtým,“ zdôrazňuje Hrivňák. Prvým krokom k zmene je vyhľadať lekársku pomoc.

„Súčasťou vyšetrenia je aj vyšetrenie krvi na zistenie hladiny hormónov, ktoré vedia zabezpečiť len špecializované pracoviská. Netreba sa obávať - k dispozícii máme účinné lieky a prakticky každému pacientovi vieme ušiť liečbu na mieru,“ hovorí Ivan Kubiš.

Traduje sa, že samotné vyšetrenie je bolestivé, nepríjemné a spočíva v strkaní cievky do intímnych partií. Je to omyl. „Vyšetrenie hormonálnych hladín robíme bežným spôsobom - odberom krvi zo žily na predlaktí. Nie z penisu, ako sa niektorí vystrašení pacienti obávajú! Navyše, bez prítomnosti sestričky, preto je zbytočný ostych,“ vysvetľuje Kubiš.

Pacientovi vyšetria z krvi aj cukor, cholesterol, tuky, prípadne špecifický prostatický antigén. Odborníci pripomínajú, že každý muž po päťdesiatke by mal aspoň raz ročne absolvovať prehliadku u urológa. A to aj v prípade, že nemá žiadne ťažkosti. Samoliečba môže byť riziková.

„Mal som pacienta, ktorý sa sťažoval na výrazné zhoršenie sexuálnej schopnosti, ktorú takmer rok liečil neúspešne rôznymi potravinovými doplnkami. Žiaľ, jeho problémom bola rakovina prostaty vo vysokom štádiu. Keby bol prišiel na vyšetrenie hneď, mohli sme mu pomôcť včasnou diagnózou a účinnou profesionálnou liečbou,“ varuje Ivan Kubiš.

Boj s prechodom

V súčasnosti sa v Európe lieči testosterónovými preparátmi zhruba 350-tisíc mužov. Približne polovica z nich používa konvenčné injekcie. Na Slovensku je k dispozícii injekcia superdepotného injekčného preparátu raz za tri mesiace, ktorá zabezpečí dlhodobé a stabilné zvýšenie mužského hormónu. Existuje však aj jednoduchšia cesta.

Hladinu testosterónu možno zvýšiť aj pravidelným cvičením v kombinácii s prípravkom obsahujúcim prírodné extrakty. Odborníci však varujú pred takzvanými čistými prírodnými preparátmi, ktoré sú voľne dostupné na trhu. Väčšinou vraj ide len o potravinové doplnky, pričom neexistujú žiadne seriózne štúdie potvrdzujúce ich účinnosť.

Dôležitou súčasťou liečby je aj partnerkina podpora. Ženy, ktoré majú podozrenie, že ich manžel trpí andropauzou, musia zabudnúť na hrozby typu: „Ak sa nedáš do poriadku do mesiaca, nájdem si iného!“ „Partnerka by mala muža motivovať pozitívne, aby vedel, že má jej podporu a záujem na úspešnom riešení problému. Dajte mu najavo, že o neho stojíte a že ste pripravená pomôcť,“ zdôrazňuje Kubiš.

Andropauza nemusí postihnúť každého muža. Hoci o nejakej zaručenej prevencii sa dá ťažko hovoriť, správna životospráva je aj v tomto prípade kľúčovým slovom.

Hrivňák odporúča obmedziť fajčenie, alkohol, prejedanie a konzumáciu jedál s vysokým obsahom cholesterolu. „Tým minimalizujete aj zúženie ciev, ktoré zásobujú semenníky, hlavný zdroj testosterónu,“ dôvodí Martin Hrivňák.

Pomôcť môže aj pravidelné cvičenie. „Pomáha znížiť krvný tlak, redukuje telesnú hmotnosť a zlepšuje kapacitu pľúc. To sú faktory, ktoré zlepšujú formu aj sexuálnu výkonnosť. Činky, meditácia, joga, tanec - stačí si vybrať ten najvhodnejší druh,“ uzatvára Ivan Kubiš.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní