Vianočné sviatky: Sú ideálnym časom na všakovaké romantické kúsky.

Mužov ženská zraniteľnosť najskôr priťahuje, potom odrádza

Nie všetky ženy sú vo vytržení z ľúbostnej ságy Titanic. Hoci každá vraj holduje romantike, pragmatickejšie povahy sa z času na čas zámerne menia na zraniteľné, aby mužom dopriali pocit neohrozených záchrancov.

Zveličená romantika na filmovom plátne, presladené príbehy z červenej knižnice a novinové správy o dojímavých prejavoch lásky môžu u časti ženského pokolenia vzbudiť falošné predstavy o fungovaní partnerského vzťahu.

Aj keď väčšinu dnešných dám by potešil skôr luxusný automobil než zamilovaná báseň, stále je dosť tých, ktoré očakávajú od partnera nehynúci záujem, fantastické prekvapenia a originálne vyznania lásky. Žiadnemu vzťahu síce neuškodí trochu amerického filmového gýča, no prehnané požiadavky už áno.

A platí to aj naopak. Ak žena zahŕňa muža prílišnou pozornosťou a intenzívnymi prejavmi náklonnosti, začne sa jej miláčik cítiť ako v klietke. „Žena posadnutá romantikou je hotové peklo,“ povzdychne si päťdesiatnik Peter. Oveľa viac než okázalé gestá vo vzťahu ocení humor a spoločné záujmy. A nie je sám.

Je to v nás

„Každá alebo takmer každá žena je romantická. Záleží len na tom, akou mierou to kompenzuje jej racionalita,“ myslí si odborník na ľudskú dušu Artúr Ivančík. Darmo sa niektoré dámy bránia a snažia sa zachovať chladnú hlavu. Ak im ju niekto popletie, aj tá najpragmatickejšia „tvrďaska“ sa mení na prítulnú mačičku a podlieha romantickým gestám.

„Miloval som ženu, ktorá si nechcela priznať, že je romantická, a pritom sa tak správala. Samozrejme, že mi to neprekážalo. Rád si z času na čas doprajem aj typické romantické gýče - keď žena prizná svoje najhlbšie city, napíše zamilovanú básničku či sa roznežní pri piesni, ktorá ma jej pripomína,“ hovorí tridsaťpäťročný Igor.

Niektoré ženy to dokonca robia programovo. Artúr Ivančík pripomína, že v súčasnej emancipovanej dobe si veľa skúsených a múdrych žien zahrá úlohu romantičky, aby mužovi dopriali pocit záchrancu na bielom koni.

„Intuitívne vycítia, že akýmsi nevedomým magnetom pre každého muža je práve kombinácia romanticko-racionálnej ženy. Každý muž má totiž archetypálne naprogramovanú potrebu loviť a dobýjať a zároveň aj ženu ochraňovať,“ dodáva psychiater.

Šarmantná prefíkanosť

Pozrieť si spolu zamilovaný film, nezabudnúť na výročie sobáša či prekvapiť polovičku netradičným darčekom je jedna vec. Očakávať, že muž bude mať v hlave iba vás a jeho city budú rovnako vášnivé ako na začiatku, je nereálne.

Aj v tomto prípade platí - všetko s mierou! A to nielen pre dlhoročné vzťahy, ale aj pre tie začínajúce. „Ak som sa do ženy ešte nezamiloval, vtedy mi jej romantické prejavy a očakávania lezú na nervy,“ dodáva Igor.

Netreba zabúdať, že muži sú oveľa priamočiarejší a pragmatickejší aj v intímnych chvíľach. Chuť na milovanie nepotrebujú podporiť romantickými gestami. Stačí, ak majú pri sebe objekt svojej túžby. Nehovoriac o tom, že v ich ponímaní je romantikou nezriedka spontánnosť a živočíšnosť.

Ani tie najromantickejšie ženy však nemožno vnímať len ako iracionálne bytosti vznášajúce sa v oblakoch ružových snov. „Neverím, že by sa občas, aspoň na chvíľu, aj v tej najromantickejšej žene neprebudila ‚racionálna dračica‘ a naopak.

O ženách mám totiž veľmi vysokú mienku. Sú obdarené intuíciou. Som presvedčený, že sú od narodenia milo a šarmantne prefíkané, len to musia v sebe nájsť a správne využiť,“ zdôrazňuje Artúr Ivančík.

Prehnané očakávania odrádzajú

Život vo dvojici si treba osladiť. Podľa doktorky Bianky P. Acevedo z University of California v Santa Barbare má romantická láska rovnakú intenzitu, zanietenosť a sexuálnu príťažlivosť ako láska vášnivá. Na rozdiel od prudkých vzplanutí však neobsahuje posadnutosť a pocity úzkosti a má dlhšiu životnosť.

Samotná romantika či romantický vzťah nie je problém, konflikty vo vzťahu môžu nastať pre príliš zasnenú polovičku a jej prehnané očakávania. Ak si aj žena potrpí na romantickú atmosféru spoločne strávených chvíľ, mala by všetko pripravovať i prijímať s citom a rozvahou.

Jednoducho - každý muž sa nedokáže (a nechce) premeniť na stredovekého rytiera či trubadúra, ktorý bude spievať ódy na jej výnimočnú krásu a v ľúbostnom ošiali ju unesie na neznáme miesto.

„Silné karty má v rukách dáma, ktorá vie smerom k mužom vysielať tie správne signály a zároveň dokáže narábať so ženskými zbraňami. Ak je okrem toho schopná dostatočne a cielene oceniť a chváliť partnera a zdržať sa prehnaných výčitiek, možno ju pokojne nazvať aj šarmantne prefíkanou romantickou dračicou. Muži jej totiž budú zaručene ležať pri nohách,“ tvrdí Artúr Ivančík.

Jin a jang sa priťahujú

Čo teda môže pánov na priveľmi romantickej partnerke odrádzať a čo, naopak, priťahovať? „Romantika môže do určitej miery osloviť aj mužov. Záleží však na type a množstve romantiky - každý muž toleruje niečo iné,“ zdôrazňuje psychiater.

Artúr Ivančík upozorňuje, že na začiatku vzťahu idú muži do kolien zo ženskej zraniteľnosti, nevinnosti, naivity a odkázanosti. „Cítia sa viac chlapmi, lebo môžu nežné pohlavie ochraňovať, poúčať, viesť. Po čase ich to desí,“ upozorňuje odborník.

Dodáva, že romantika je vlastne protipól mužských racionálnych myšlienkových pochodov. „Naša mužská logika nenachádza hlbší zmysel a uspokojenie v priveľkej, dlhotrvajúcej romantike. No v primeranej miere sme naozaj ochotní a schopní tolerovať čokoľvek,“ pripomína.

Ak máte doma partnerku, pre ktorú sú súčasťou harmonického vzťahu aj romantické večere pri sviečkach, milé prekvapenia na najrozmanitejšie sviatky a výročia a iné prejavy náklonnosti, stačí jej občas načúvať a z času na čas vyhovieť.

Veľmi dobre môže podľa odborníka na ľudskú dušu fungovať aj vzťah pragmatického a racionálneho muža a zasnenej romantickej ženy. „Ak triezvy muž vie primerane prejaviť lásku a romantička sa trochu preberie zo zasnenosti, tak môže vzniknúť ideálny rovnovážny stav,“ hovorí.

Zdôrazňuje, že ani v tomto prípade nie je dôležitý cieľ, ale cesta. „Našťastie, ženy to intuitívne na emočnej úrovni takto pociťujú, a preto ich vždy rovnako poteší letmý bozk, pohladenie, romantický šperk či kytica kvetov. Múdre a triezvejšie ženy však dávno vedia, že diamanty sú podstatne trvácnejšie ako kvety…“ dodáva s úsmevom.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní