Mysleli si, že vyhynul. No tasmánskeho tigra údajne zazreli v novozélandskom Queenslande

Vyhynuté zvieratá údajne zazreli svedkovia v novozélandskom Queenslande

Tasmánsky tiger, najväčší známy mäsožravý vačkovec, údajne vyhynul pred 80 rokmi - v roku 1936 zdochol v zoo v austrálskom Hobarte posledný exemplár. No možno to nie je pravda. Nie je vylúčené, že vakovlk tasmánsky, ako znie jeho správne meno, stále žije. Aspoň si to myslia vedci, ktorí sa v najbližšom čase chystajú svoju teóriu podporiť jeho hľadaním. V novozélandskom Queenslande na neho nastražia po okolí 50 vysokoúčinných kamier, ktoré by mali ich tvrdenia dokázať.

Zo sveta ho odstránili ľudia

Očití svedkovia na severe Queenslandu totiž tvrdia, že zazreli zvláštne zvieratá podobné psom. Udali opisy, ktoré zodpovedajú práve vakovlkovi. Musí to byť irónia pátrať po tvoroch, ktoré sám človek odstránil z tohto sveta. Vakovlk bol turistickým znakom Tasmánie, v oblasti ich žilo údajne až tritisíc kusov, no dve tretiny z nich človek usmrtil. V tom čase panovali obavy, že práve vakovlk zabíja v kraji ovce. Dokonca bola za jeho ulovenie vypísaná odmena.

Keď v septembri 1936 umrel v hobartskej zoo posledný kus, ktorému hovorili Ben, bol tento druh zvieraťa už zákonom chránený. Bolo však už neskoro. O tridsať rokov síce našli uhynutého tvora v západnej Austrálii, no bol to len dôkaz, že vakovlky nežili len v Tasmánii. Kosti tvora boli podľa odborníkov staré 4 500 rokov. Aj potom bola na vakovlka vypísaná odmena. Mnohonásobne väčšia. No nie za ulovenie, lež za jeho nájdenie. Nikto však neuspel. Záhada tak naďalej zostáva nevyriešená.

Posledný exemplár: Zdochol v roku 1936 v hobartskej zoo.
Posledný exemplár: Zdochol v roku 1936 v hobartskej zoo.
profimedia

Na niečo to dobré bude

Pátrať po tasmánskom tigrovi, ako sa zvieraťu bežne hovorí, bude tentoraz tím vedený Sandrou Abellovou z univerzity James Cooka. Ako prvého jej tím vyspovedal bývalého turistického sprievodcu Briana Hobbsa, ktorý ho vraj zazrel. „Nikdy predtým som nič podobné nevidel. Bol to on. Mal po bokoch pruhy, vyzeral trochu ako pes,“ dušuje sa Bill. Vedci si však chcú byť istí, keďže v kraji žije nielen divoký pes dingo, ale aj divoké prasatá.

Radšej sa držia reality. „Šanca, že vakovlka objavíme, nie je možno príliš veľká, no nech to dopadne akokoľvek, aspoň získame prehľad o šelmách a predátoroch v regióne,“ tvrdí Abellová. „Vakovlk však nie je žiadna mýtická postava. Ľudia, ktorí zviera videli, ho dokázali detailne opísať,“ dodala Abellová.

Nočná šelma

Vakovlk bol predátor zväčša pieskovej farby s hmotnosťou od 20 do 30 kilogramov. Lovil najmä v noci a na rozdiel od psov mal kratšie nohy aj chvost. Mal 46 zubov, živil sa kengurami, hlodavcami a vtákmi. Prezývku tasmánsky tiger dostal najmä pre pruhované sfarbenie chrbta, ktorým pripomína tigra.

Vianočné tipy na darček