Mýty a povery: Dnes periny nevetrajte! Bude najväčší mesiac za desaťročia

Podľa astronómov nás dnes Mesiac ohromí veľkosťou a jasnosťou. Niektorí sa tešia na úchvatné divadlo, niektorým je to jedno, niektorí podľahli panike, iní si v chvate strihajú vlasy a pokúšajú sa splodiť deti.

Na oblohe sa dnes odohrá nádherné divadlo, ktoré môžeme výnimočne zažiť po 68 rokoch. Mesiac bude v splne až o 30 percent jasnejší a väčší. Spôsobí to jeho blízkosť k Zemi. Tento prírodný jav je o to výnimočnejší, že bude najbližšie pozorovateľný až o ďalších osemnásť rokov.

Ramadan a plodenie detí

Ku každej nezvyčajnej zmene, o ktorú sa postará príroda, sa viažu rôzne povery. Aj v súvislosti v obrovským mesiacom na internete a sociálnych sieťach už kolujú obrázky s varovnými odkazmi, že je dnes oveľa väčšia pravdepodobnosť úrazov, nehôd a podobne. Máme tomu veriť?

Dnes nás čaká nevídaný úkaz.
Dnes nás čaká nevídaný úkaz.
profimedia.sk

Dnes nás čaká nevídaný úkaz. Mesiac bude väčší a bude intenzívnejšie svietiť. Foto: Profimedia.sk

Pravdou je, že na základe fáz mesiaca sa naši predkovia dlhé storočia starali o svoje telesné schránky, domáce zvieratá či úrodu. Nešlo vraj o povery, ale vplyv Luny, ktorý pozorovali celé generácie. Na základe toho vznikol známy Lunárny kalendár.

Mimochodom, vedeli ste, že je rovnaký ako kalendár, podľa ktorého sa riadia moslimovia? Podľa neho potom aj určujú začiatok Ramadánu.

Rozhodujem sa podľa Luny

Činnosti spojené s akýmikoľvek zmenami sa podľa Lunárneho kalendára majú vykonávať podľa toho, v akej fáze mesiac je. Dôležité je, či ustupuje, alebo dorastá. „Má to podľa mňa veľký vplyv, riadim sa podľa toho už roky. Podľa postavenia Luny chodím k zubárovi, dokonca sa aj strihať ku kaderníkovi. Ak chcem, aby mi vlasy zhustli, strihám sa iný deň, ako keď chcem, aby rýchlejšie rástli do dĺžky. Moja mama sadí podľa Luny úrodu, ujo zbiera v lese bylinky. Ale nedodržiavam to až tak striktne, napríklad dnes by sa nemali vetrať periny,“ smeje sa Jana (25).

Niekoľko poradcov pre počatie odporúča párom podľa mesiaca aj súložiť. Niektorí dokonca tvrdia, že sa vďaka tomu dá korigovať pohlavie počatého potomka.

MUDr. Igor Bukovský, odborník na výživu, vyvracia všetky fámy spojené s vplyvom Luny na náš organizmus.
MUDr. Igor Bukovský, odborník na výživu, vyvracia všetky fámy spojené s vplyvom Luny na náš organizmus.
Vlado Benko Jr.

Odborník ma na vplyv Luny na organizmus iný názor... Foto: Vlado Benko Jr.

Odborník na výživu: „Mýlite si orgán, o ktorý sa treba starať“

Odborníci majú však na organizovanie života na základe postavenia mesiaca iný názor. „Riadiť sa podľa lunárneho kalendára je rovnaký nezmysel ako sa riadiť podľa zapnutých a vypnutých svetiel u seba doma. Striedanie novu a splnu je len optický, nie gravitačný fenomén – časť mesiaca je v tieni, ale jeho vzdialenosť od Zeme je viac-menej rovnaká a jej odchýlka nepredstavuje pre fyziológiu človeka žiadny efekt. Teda, ak si ho človek nenavodí sám svojím presvedčením. Ale to potom nie je vplyv mesiaca, ale vlastnej psychiky,“ hovorí lekár Igor Bukovský, odborník na výživu.

O ľuďoch, ktorí podľa mesiaca upravujú svoj jedálniček – ak je mesiac na ústupe, jedia mäso striedmejšie, ak mesiac dorastá, prijímajú viac bielkovín - si Bukovský myslí svoje. „Ak niekto cíti potrebu očisťovať, detoxikovať sa v súvislosti s dnešným astronomickým úkazom, buď si pomýlil storočie v ktorom žije, alebo si pomýlil orgán, o ktorý sa treba postarať,“ odkazuje.

Vianočné tipy na darček