NEBEZPEČNÝ MELANÓM: Môže sa vám urobiť, aj keď nemáte jediné znamienko!

Rakovine kože sa venuje už 20 rokov a stále sa o nej dozvie niečo nové. Onkodermatologičku Desanu Boreckú z Národného onkologického ústavu naposledy prekvapilo, že sa zhubné melanómy môžu objaviť nie v mieste kde sa spálite, ale aj na koži, ktorá vôbec nebola vystavená slnku, napríklad v oblasti pod plavkami. Melanóm má absolútne svojské správanie, neplatia naňho pravidlá,“ hovorí doktorka. Jediným, čo môžeme proti melanómu urobiť je prevencia. Jar je váš čas na znamienka.

Prečo sa melanóm objaví aj na mieste, kde ste sa nikdy neopaľovali, a ako mu najlepšie zabrániť? Spýtali sme onkodermatologičky DESANY BORECKEJ.

Prečo všetci hovoria, že práve na jar si máme dať skontrolovať všetky znamienka?

Je to preto, lebo ak by bolo potrebné znamienko vybrať, je to ideálny čas. V lete sa jazva ťažšie hojí. Pokiaľ nemusíme, v lete znamienka nevyberáme. Ale ako náhle je treba meniace sa pigmentové ložisko vybrať, urobíme to kedykoľvek. Každý rok sa nám stáva, že na jeseň príde pacient, ktorý napriek veľkému podozreniu čakal na zmenu ročného obdobia. To je veľmi zlé.

Existuje nejaké ročné obdobie alebo mesiace kedy sú znamienka aktívnejšie?

Je to asi leto. Samozrejme že keď pacient ide k moru tak okrem kože sú tmavšie aj znamienka. Deti si ich môžu podráždiť na toboganoch či počas športov. V tomto ročnom období si ich ľudia najviac všímajú, ale že by zmena znamienka závisela od ročnej doby, tak to nie.

Melanóm nevzniká vždy zo znamienok. Toto mnoho ľudí netuší. Ako je to možné?

Často sa objaví aj mimo znamienka, to je dôležité vedieť. Napríklad keď má niekto veľa znamienok tak melanómy vznikajú v jednej tretine zo znamienka a približne v dvoch tretinách na úplne normálnej koži. Ale samozrejme tí ľudia ktorí majú veľa znamienok, tí majú vyššie riziko vzniku melanómu.

Kto najčastejšie dostane melanóm?

Ľudia so svetlým typom kože. Riziko melanómu je vyššie, ak v rodine máte niekoho s týmto nádorom, alebo užívate liečbu na zníženie imunity. V našej ambulancii vidíme často ženy, ktoré majú veľa škvŕn, pieh, ktoré boli častejšie v minulosti spálené či navštevovali pravidelne solária. U mužov sú to často robotníci, ktorí sa nechránia v letných mesiacoch krémami a tiež napríklad doktori, či architekti, ktorí za socializmu pôsobili niekoľko rokov napríklad v Alžírsku.

Čo robíme v zime také najrizikovejšie z hľadiska vzniku melanómu?

Najrizikovejšie je, keď pacienti, ktorí sú narodení v miernom pásme idú na rýchle exotické dovolenky v zimných obdobiach. Naša koža nie je v tomto období pripravená na silné UV lúče napríklad v Karibiku. Človek sa tam rýchlo spáli, a tieto nárazové dávky sú potom veľmi nebezpečné.

Počula som názor, že ako náhle vás začne znamienko nejakým spôsobom iritovať začnete sa ním zaoberať, proste zrazu si ho tak nejako viac všímate tak že má ísť von. Súhlasíte s tým?

Súhlasím. Keď pacient začne cítiť znamienko, naozaj tomu znamienku treba venovať pozornosť. To je moja dlhoročná prax. Ja dermatoskopom nemusím ešte výraznejšie aktivity vidieť, ale pacient už cíti nejaké zmeny. Vtedy si treba dať veľký pozor.

Prečo znamienko začne zrazu svrbieť?

Nemá taký istý pôvod, ako koža. Ono je vcestované počas embryonálneho vývoja z takzvanej neurálnej lišty. Jedná sa o zmnožené pigmentové bunky, ktoré hromadia pigment a sú tam ako keby cudzie. Znamienko je prepojené s tou neurálnou lištou a ono ako keby dávalo najavo, že sa tam niečo deje.

Ako rýchlo musí nastúpiť chirurg keď vy poviete že toto znamienko je podozrivé, treba ho vybrať. Keď nás chirurg objedná o tri týždne máme sa strachovať že je to je dlhý čas?

Závisí to od znamienka. Ak je vysoko rizikové, tak sa snažíme vybrať ho do dvoch týždňov, pri menej rizikových sa nič nestane ak pacient počká aj mesiac. Ak u pacienta zistíme klinicky jednoznačný melanóm, ten je väčšinou odstraňovaný chirurgicky počas hospitalizácie v narkóze. Ale ak povieme, že si ho máte dať vybrať preventívne, vtedy máte naozaj viac času.

Druhý májový pondelok je Európsky deň melanómu, počas ktorého si môžete dať bezplatne vyšetriť znamienka približne v stovke ambulancií.

Viac sa dočítate v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ, ktoré vyjde už vo štvrtok.


VIDEO Plus 7 Dní