Identifikovať kostrové pozostatky ako kráľa Richarda III. (na dobovom portréte) pomohla najmä analýza DNA.

Na pozostatkoch Richarda III. parkovali autá

Objav, ktorý by mohol prepísať dejiny. Tak rozprávajú vedci o svojom novom poznatku, ktorý im prezradili novodobí superinformátori – vlákno DNA a CT prístoj. Pozostatky, ktoré sa v septembri minulého roka našli zakopané pod parkoviskom v anglickom Leicestri, skutočne patrili panovníkovi z 15. storočia Richardovi III.

"Nepochybne ide o kostru kráľa Richarda III.," povedal na tlačovej konferencii v Leicesteri hlavný archeológ univerzity Richard Buckley, ktorý projekt viedol. Kostru objavili pri vykopávkach na parkovisku na mieste niekdajšieho františkánskeho kostola, v ktorého hrobke bol kráľ pochovaný.

Kráľ s krivou chrbticou

Vedci kostru podrobili množstvu testov. Analýza rádiokarbónovou metódou potvrdila, že kosti patria asi 30-ročnému mužovi, ktorý žil približne medzi rokmi 1455 až 1540. Aj dôkladné skúmanie kostí poukazovalo na Richarda III., nájdené pozostatky dokazovali vážnu skoliózu chrbtice. Dobové pramene a dokonca i Shakespeare zdôrazňovali Richardovu deformovanú postavu.

Skúmanie tiež odhalilo desať zranení, z toho osem na hlave. Richard III. ich utrpel v bitke a zrejme aj po smrti, keď víťazi jeho mŕtvolu zohavili. Analýza potvrdila, že pozostatky mali subtílne kosti, čo zodpovedá dobovým opisom Richardovej krehkej postavy.

Na kostre vidieť skoliózu chrbtice. Foto: Profimedia.sk

Kľúčová bola analýza DNA

Genealógovia z univerzity v Leicestri identifikovali štyroch žijúcich potomkov Richarda III., ktorí súhlasili s anonymnou účasťou na projekte. Nakoniec porovnali DNA z nájdenej kostry s DNA londýnskeho stolára Michalom Ibsena, ktorý je po 16 generáciách potomkom Richardovej sestry Anny z Yorku. Genetička Turi Kingová oznámila, že analýza zhodu DNA potvrdila.

Hrdina či tyran?

Richard III. bol posledným kráľom z rodu Plantagenetovcov a posledným anglickým monarchom, ktorý zahynul v boji. Padol v bitke pri Bosworthe v roku 1485, na ktorú sa vydal práve z Leicesteru. Bitka znamenala koniec krvavej Vojny ruží a začiatok vlády Tudorovcov. Na anglický trón potom zasadol prvý vládca z tejto dynastie, Henrich VII.

William Shakespeare opísal v rovnomennej hre Richarda III. ako fyzicky deformovaného tyrana a uzurpátora, ktorý trón získal aj vraždami svojich dvoch synovcov. Shakespeare mu vložil do úst aj slávnu vetu "Kráľovstvo za koňa!", ktorú predniesol na záver prehranej bitky.

Richard III. na dobovom portréte. Foto: Profimedia.sk

Richard III. však zostáva do značnej miery záhadou. Vládol len dva roky a podľa niektorých názorov bol hrdina, podľa väčšiny krutý tyran. Podľa zástancov Shakespeare opisoval kráľa jednostranne optikou víťazných Tudorovcov.

Zohavené telo Richarda III. bolo po bitke vystavené v Leicesteri na dôkaz, že skutočne zomrel. Potom ho uložili do hrobky vo františkánskom kostole, ktorý však neskôr zanikol, a donedávna sa verilo, že pozostatky skončili v rieke. Teraz ich chcú opäť pochovať v miestnej katedrále.


  • ČTK
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní