Zložiť alebo zariskovať?: Večná dilema hráčov pokeru

Na prvý šup osem miliónov! Neuveriteľný príbeh mladého pokrového hráča

Scott Blumstein hrával poker len online, najslávnejší živý turnaj aj tak vyhral

Dvadsaťpäťročný Scott Blumstein z New Jersey nikdy predtým poker naživo nehral. Na šampionát WSOP, ktorý sa koná pravidelne od roku 1970, šiel ako nováčik, a predsa dokázal v konkurencii 7 221 súperov uspieť a stať sa senzačným šampiónom. K zlatému náramku s diamantmi za prvenstvo mu pribudlo krásnych 8,1 milióna dolárov. „Hral som dobre, no mal som aj šťastie. Všetky faktory v závere hrali pre mňa,“ priznal Scott, ktorý má doma diplom z účtovníctva, no v najbližšom čase si veru prácu hľadať nemusí.

Tréning pri počítači

Kto sa chce cez nekonečné sito kvalifikácie prepracovať až k finálovému stolu a mať vo vrecku istý milión dolárov, musí byť dobrý hráč. O tom niet sporu. No Blumstein mal počas záverečného handu (pokerové označenie pre kolo) aj obrovský kus šťastia. Zachrániť ho mohli len tri karty z balíčka - akákoľvek dvojka, keďže štvrtú spolu s esom držal na ruke.

Súper mal eso a osmičku. Štatistika hrala pred vyložením poslednej karty jasne v prospech jeho finálového súpera Daniela Otta z Pensylvánie. Blumsteinove šance na víťazstvo boli v tej chvíli 7-percentné, 93-percent hralo pre súpera, no - čuduj sa svete - na stole ako posledná pristála vytúžená dvojka. Karta, po ktorej Blumstein najskôr zdvihol ruky k nebesám a potom od radosti pokľakol. Vybuchol aj hlúčik jeho priaznivcov. Jeden z nich mal na sebe tričko s nápisom Je toto skutočné? (Is this real?). Na životný príbeh Blumsteina to zatiaľ sedí dokonale. „Viete si predstaviť krajší koniec?“ pýtal sa po finále šťastný víťaz. Ako je možné, že sa na prvý šup stal milionárom? „Asi mi pomohlo to, že som z New Jersey. Tam je povolené hrať poker online a ja som sedel pred počítačom dlhé hodiny. Drvil som ho celé leto. Mohol som teraz skúsenosti a tréning využiť v praxi,“ priznal Scott, ktorý však v online pokeri zarobil len okolo 300-tisíc dolárov. O miliónoch, aké zhrabol teraz v Las Vegas, mohol doteraz iba snívať.

Nehral pre peniaze

Finálové kolo, ktorému predchádzalo 74 turnajov, trvalo 246 handov. Pri posledných šesťdesiatich finálových hrách už bol pri stole len Blumstein a Ott. Pensylvánčan, ktorý sa na turnaji World Series of Poker zúčastnil rovnako prvý raz, však smútiť nemusí. Ako druhému v poradí sa mu ušlo 4,7 milióna dolárov. „Sťažovať sa nebudem. Hoci karta mi v závere nešla,“ priznal Ott. Najstarší a najprestížnejší pokerový turnaj sa koná už 47 rokov. Jeho prvý víťaz Johnny Moss zarobil 30-tisíc dolárov. Dnes je 10-tisíc dolárov len zápisné na podujatie, ktoré trvalo od konca mája do polovičky júla. V posledných rokoch bolo zvykom, že deväť najlepších, ktorí sa sitom kvalifikácie prebili až k finálovému stolu, sa rozišlo domov a o milióny si to rozdali až v novembri. No teraz sa organizátori rozhodli zmeniť pravidlá. Finále v lasvegaskom kasíne usporiadali hneď. „Pravdupovediac, bolo to nesmierne únavné. Mám toho plné zuby,“ priznal bývalý vysokoškolský hráč amerického futbalu. Scott je single, žije vo Filadelfii. Čo urobí s peniazmi? „Čo mi len napadne,“ povedal reportérovi AP.

„Peniaze však neboli hlavnou motiváciou, prečo som sa do turnaja napokon prihlásil. Chcel som si len vyskúšať, ako ďaleko sa dokážem dostať. Na druhej strane, mám teraz vďaka nim a svojmu víťazstvu chvíľu slobodu,“ netajil Blumstein.

Charita či kniha?

Vlaňajší víťaz Qui Nguye, bývalý major americkej armády narodený vo Vietname, pred turnajom sľuboval poslať časť prípadnej výhry domov. „Rodiny vo Vietname zarábajú 200 dolárov mesačne. Ľudia žijú v chudobe a trpia hladom. Niektoré nemajú ani len na prikrývky. Ak vyhrám, pôjdem do Vietnamu a pomôžem chudobným,“ tvrdil pred turnajom. Či tak naozaj urobil, sme sa nedopátrali. Isté je len to, že o svojom víťazstve, za ktoré zarobil osem miliónov, napísal knihu. Bývalý námorník v nej spomína aj na desať rokov na turnaji WSOP, kde napriek snahe nikdy nič veľké neuhral. Až potom sa na neho usmialo šťastie. V prípade Blumsteina to bolo presne naopak. „Prednedávnom som bol len chlapík, ktorý hrá doma online poker. A teraz? Asi budem hrať naživo predsa len viac,“ vyznal sa Scott pre stránku 888poker.com. Mimochodom, z deviatich účastníkov tohtoročného finále boli štyria Američania. K stolu sa dostali ešte dvaja Francúzi, dvaja Briti a jeden Argentínčan. Najlepší z nich bol Francúz Benjamin Pollak, ktorý si za tretie miesto prilepšil o 3,5 milióna dolárov. Ak nepočítame vlaňajší triumf Nguyeho, ktorý má aj americké občianstvo, posledným cudzincom, ktorý v Las Vegas zhrabol najtučnejší balík, bol Švéd Martin Jacobson pred tromi rokmi.

Náramok v záložni

Ako rýchlo sa však dajú pokerové milióny rozhádzať, ukazuje prípad rodáka z Laosu, psychológa Jerryho Yanga. V roku 2007 vyhral na satelitnom turnaji vstupenku na WSOP a na hlavnom turnaji potom 8,25 milióna dolárov. O šesť rokov však už nemal ani na dane. Dlhoval vyše pol milióna dolárov. Do záložne zaniesol aj zlatý náramok z turnaja.

V apríli 2013 prebehla dražba jeho šperkov. Na dôvažok ho ešte skritizoval víťaz z roku 2005 Austrálčan s libanonskými koreňmi Joe Hachem. Šampióni z turnaja WSOP majú podľa neho určitú zodpovednosť. Aj po konci turnaja reprezentujú a Yang vraj všetkým víťazom svojím nezodpovedným správaním kazí povesť. „Nehrám poker každý deň. Mám vlastný biznis a k tomu šesť detí. Moje dlhy nemajú s tým, že som sa stal majstrom sveta, nič spoločné. Jasné, aj ja som urobil pár chýb, ale kto nie. Nechápem, prečo sa do mňa obúva,“ bránil sa na stránke pokernews Yang. Hachem sa obul aj do víťaza z roku 2006 Američana Jamieho Golda. Bývalý hollywoodsky producent milióny rýchlo rozhádzal tiež a rovnako predal zlatý náramok z turnaja. Za 65-tisíc dolárov. Nemá ho už ani víťaz z roku 2008 Peter Eastgate. Na eBay ho „strelil“ za 147-tisíc. Ako dopadne ten v rukách posledného víťaza? Na to nepozná odpoveď ani sám Blumstein. Jeden z amerických milionárov.