Na módnych mólach sa už objavilo naozaj všeličo.

Na svetových módnych prehliadkach to niekedy vyzerá ako v cirkuse

Návrhári sa občas dokážu poriadne odviazať. Snaha zaujať ich niekedy prinúti urobiť naozaj extrémne modely. Niektoré sa vôbec nedajú nosiť, iné nie sú ani pekné, no k móde istá výstrednosť určite patrí.

Extrémne módne kúsky sa zrejme neocitnú vo vašom šatníku, no aspoň sa nimi môžete pokochať, pokrútiť nad nimi hlavou či obdivovať invenciu. Presadiť sa v dnešnom konkurenčnom prostredí a udržať sa medzi špičkou je pre dizajnérov náročné. Preto často vymýšľajú rôzne efekty s ohňom, vodou či so smrtkami. Inšpiráciu hľadajú v náboženstve a politike. Cieľ je šokovať.

Priekopník

Jeden z priekopníkov, ktorí túžili ľudí neustále prekvapovať, bol zosnulý Alexander McQueen. Temná stránka jeho osobnosti vo svete módy bola jeho devízou. V deväťdesiatych rokoch sa stala hnacou silou kultúry móda a McQueen bol vizionár, ktorý namiešal správny mix dekadencie a umenia.

Jeho modely predstavujú nielen obrat v móde, ale aj posun v štýle a obchodovaní. Jeho šou nazvaná Eye sa radí v rebríčku najškandalóznejších na druhú priečku. Pred šestnástimi rokmi sa rozhodol vytvoriť kontroverznú prehliadku, ktorá sa niesla v duchu strachu Západu z islamu. Modely v sebe niesli stopu tradičnej islamskej módy.

Sexistická verzia nikábu a modelky v burkách, ktoré sa vznášali ponad koly trčiace z pódia, obrala hostí o reč. McQueen obsadil aj tretiu priečku, predbehol ho iba Rick Owens s pánskou prehliadkou Sphinx. Ako sám povedal, snažil sa upriamiť pozornosť na mužské genitálie. Dnes mu v módnom biznise dávajú rôzne prívlastky, no nikto by ho neoznačil za hanblivého.

Písali históriu

Rád šokuje i John Galliano a Jean Paul Gaultier. Galliano si vyslúžil uznanie prehliadkou pre módny dom Dior. Vytvoril kolekciu, ktorá sa inšpirovala bezdomovcami Paríža. Prehliadka mnohých šokovala. Ceny modelov sa šplhali do výšky päťdesiattisíc eur a Galliana obvinili z nedostatku rešpektu.

Pod tlakom kritiky sa musel ospravedlniť a vysvetlil, že prehliadka nemala ľudí bez domova dehonestovať, ale pripomenúť štýl bezdomovcov, ktorých v Paríži stretol.

Na poslednej priečke skončil Gaultier s prehliadkou z roku 1993. Inšpiroval sa rabínmi, ktorí navštevovali knižnicu v New Yorku. Dizajnér povedal, že miluje ich eleganciu, klobúky a mohutné kabáty. Kolekcia bola označená za kultúrne necitlivú. Modelky mali prísne maskulínne odevy a vlasové kreácie.

  • nk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček