Mladomanželia: Nazanin Jafarianová a Floarin Alakija.

Najbohatšia černoška na svete ženila syna. Taký luxus ste ešte nevideli

Najbohatšia žena tmavej pleti na svete ešte donedávna prala manželovi spodnú bielizeň a pri obchodných rozhodnutiach sa radí s Bohom.

Zatiaľ čo Slovensko mimoriadne pozorne sledovalo, ako Adela Banášová a Viktor Vincze uzatvárajú manželský zväzok, v starobylom Blenheim Palace v anglickom Woodstocku sa odohrala jedna z najdrahších svadieb roka. Hádam ešte viac než okázalosťou zaujala pôvodom mladomanželov. Nešlo o žiadnych ruských zbohatlíkov, arabských šejkov ani celebrity svetového formátu, oslavu za päť miliónov libier si užívala iránska modelka a syn najbohatšej ženy sveta čiernej pleti Folorunsho Alakijovej. Do neuveriteľného príbehu nigérijskej miliardárky pribudla ďalšia originálna kapitola.

Adela kvôli svadbe nerozhadzovala. Kde sa jej podarilo najviac ušetriť?

Milión ruží

Rodina krásky iránskeho pôvodu Nazanin Jafarianovej nemá za sebou najlepšie obdobie. Ako informuje Daily Mail, jej matka Nooshin sa pred niekoľkými rokmi rozviedla s druhým manželom a v roku 2014 musela dokonca vyhlásiť osobný bankrot. Brat Sam približne v tom istom čase dostal podmienku za jazdu autom pod vplyvom kokaínu.

Naza, ako jej hovoria, sa však na svoj osud sťažovať nemôže. Vyštudovaná bioinžinierka v Anglicku odštartovala sľubnú kariéru modelky, už dlhší čas sa stretáva so svetovými celebritami vrátane sestier Kardashianových a nedávno našla aj životnú lásku - vdovca z Nigérie Floarina Alakiju, ktorý sa venuje rodinnému biznisu. Celkom lukratívnemu. Jeho matka je totiž ropná magnátka a pravidelne sa objavuje vo Forbesovom rebríčku miliardárov.

Škandalózna svadba: Nevesta bola v piatom mesiaci, jej nevlastná dcéra sa na otcov sobáš vykašľala

Zosobášili sa síce ešte na jeseň minulého roka, oslava potom mala niekoľko etáp. Floarin a Naza si v novembri užili tradičnú oslavu v nigérijskom Lagose a začiatkom júna to poriadne roztočili v Blenheim Palace, rodisku slávneho britského politika sira Winstona Churchilla. A skutočne to stálo za to.

Okrem osemposchodovej torty a jedál od prestížnych kuchárov mohli svadobčania obdivovať výzdobu hviezdneho floristu Jeffa Leathama za odhadovaných 250-tisíc libier. Použil na ňu biele orchidey a údajne až milión ruží. O zábavu sa okrem iných staral spevák Robin Thicke, ktorý na túto príležitosť pricestoval zo Spojených štátov a honorár za jeho vystúpenie sa odhaduje na 150-tisíc libier. Mimoriadne nákladnou položkou bolo napríklad ubytovanie hostí, z ktorých mnohí prišli z Nigérie.

Boháč Weiss, ktorého svadba v Tatrách spôsobila cirkus: Ľudia vedia byť idioti

Šikovná sekretárka

Luxusná svadba je ďalšou epizódou originálneho príbehu Folorunsho Alakijovej, ojedinelého vo svete miliardárov. Vďaka svojej šikovnosti, odhodlaniu, ale aj dobrým kontaktom a šťastiu sa jej podarilo presadiť v ropnom sektore, ktorý tradične ovládajú muži.

Ak by ste očakávali, že chudobné africké dievča sa vypracovalo na výslnie, ste na omyle. Je to ešte zložitejšie. Šesťdesiatšesťročná Folorunsho totiž pochádza z lepšej rodiny. Teda, lepšej na nigérijské pomery. Jej otec mal totiž počas svojho života osem manželiek a 52 detí. Zhodou okolností práve ju a jej nevlastnú sestru Doyin poslala rodina ako sedemročné do Anglicka na základnú školu.

Tajné svadby slovenských celebrít, ktoré unikli oku verejnosti

Hoci sa po jej dokončení vrátila do Nigérie, tieto detské roky tak trochu predurčili jej osud. Na Britské ostrovy sa totiž neskôr vracala, aby sa vzdelávala v oblasti sekretárskych služieb. Chcela síce študovať aj právo, ale otec jej to zatrhol. Pokiaľ išlo o vysokoškolské štúdium jeho dcér, vraj ho považoval za zbytočné mrhanie časom a peniazmi.

Folorunsho sa v sedemdesiatych rokoch zamestnala v Lagose ako sekretárka v banke. A hoci desaťročie pomaly postupovala v hierarchii finančnej inštitúcie, zdalo sa jej to príliš pomalé. „Trvalo by celú večnosť, kým by som sa dostala do vedenia,“ povedala v jednom z rozhovorov. A tak sa rozhodla ísť vlastnou cestou, rozbehla vlastný biznis v oblasti módy.

Pomoc Boha

Zjavne nešlo o jednoduché rozhodnutie. Písal sa rok 1985, už bola desať rokov vydatá za svoju životnú lásku, právnika Modupeho Alakiju, dokonca sa im narodili štyria synovia. Dvoch najmladších zobrala so sebou do Londýna na spomínané štúdium textilného priemyslu, zatiaľ čo doma zanechala zvyšok rodiny. Vzhľadom na lásku, s akou sa vyjadruje o manželovi, odlúčenie nebolo jednoduché.

„Je mojím najlepším priateľom a poradcom,“ uviedla v jednom z rozhovorov. „Hoci pracujeme v rovnakej kancelárii, vždy dohliadnem na to, aby sme sa pobozkali aspoň dvakrát denne - ráno a večer. Ešte donedávna som mu prala spodnú bielizeň, kým nezačal trvať na tom, aby som prestala. Pripravujem mu zeleninové jedlá, tiež mu pravidelne robím manikúru a pedikúru.“

Risk sa však vyplatil. Po návrate si založila krajčírsku firmu pre bohatšiu klientelu s názvom Supreme Stitches a tá sa stala obrovským hitom. Aj keď spôsob, akým prijímala obchodné rozhodnutia, bol na západné pomery trochu netradičný. Folorunsho síce vyrastala v moslimskom prostredí, ale postupne sa z nej stala zanietená kresťanka.

Svadba na Mauríciu: Obľúbený moderátor Inkognita sa druhýkrát oženil!

Netají sa tým, že v biznise sa radí aj s Bohom - napríklad, keď sa rozhodla zmeniť názov svojej značky na Rose of Sharon House of Fashion. „Boh mi odhalil, že musím zmeniť názov,“ vysvetlila v rozhovore pre televíziu NBC. „Najprv mi to povedal prostredníctvom pastora, ale čakala som, kým ma osloví priamo. Asi po roku som vo sne uvidela názov napísaný na dodávke.“ Podobne jej vraj Boh pomohol, keď aj jej ďalší, tlačiarenský biznis začal pokrivkávať.

Kľúčová ropa

Cez módu sa zjavne dostala k skutočným peniazom. Medzi jej klientov totiž patrila Maryam Babangidová, manželka vtedajšieho nigérijského vojenského prezidenta a diktátora. Exkluzívny kontakt podľa neprajníkov využila, aby získala licenciu na ťažbu ropy. Folorunsho tvrdí, že to bolo oveľa zložitejšie. O licenciu bojovala celé tri roky a nakoniec ju dostala na odľahlé podmorské nálezisko v delte rieky Niger vo veľkej hĺbke, takže nemala potrebnú technickú výbavu na ťažbu. A keby aj mala, je otázne, či by sa jej ťažba po predpokladaných veľkých investíciách ekonomicky vôbec vyplatila.

Rozhodná žena sa však nevzdala. Založila spoločný podnik so spoločnosťou Texaco a prieskum jej splnil najtajnejšie sny. Pod morom bolo oveľa viac a oveľa kvalitnejšej ropy, než hovorili pôvodné odhady.

Ibaže stále nemala vyhraté, zasiahol totiž štát. Pri moci sa medzičasom v Nigérii vystriedalo viac režimov a politikov a keď vláda zistila skutočnú pravdu o nálezisku, rozhodla sa zakročiť. V spoločnom podniku so zahraničnými partnermi vlastnila Folorunsho 60 percent, štát jej však väčšinu znárodnil. Ocitla sa v kritickej situácii. Mohla sa rozhodnúť pre dve možnosti - buď sa uspokojiť s desaťpercentným podielom, alebo zabojovať.

Aj keď ju od toho takmer všetci odhovárali a poukazovali na skorumpovanosť miestnych súdov, zabojovala. Proces trval dlhé roky a asi už tušíte, ako dopadol. V roku 2014 Folorunsho vytlačila Oprah Winfreyovú z pozície najbohatšej ženy tmavej pleti na svete. Dnes jej majetok odhadujú na 2,1 miliardy amerických dolárov.

Aká bude svokra?

Možno vám prebehlo hlavou, ako bude iránska modelka Naza vychádzať s takou rozhodnou a vplyvnou svokrou. Tragické by to nemalo byť. Folorunsho si totiž svoje užila s manželovou matkou a vie sa určite vžiť do pozície mladej ženy. Svokre už pri štarte prekážalo, že je príslušníčkou inej etnickej skupiny. Útoky pokračovali aj neskôr.

„Keď niečo chcela od môjho manžela a on to nesplnil okamžite, vyčítala mi, že to robí pod mojím vplyvom,“ uviedla vo svojom životopise. Napriek tomu sa jej odmietala postaviť. Naopak, brávali ju na zahraničné dovolenky a preukazovali jej bezpodmienečnú lásku. „Čakala som, kým ju Boh zmení,“ vysvetlila. Nakoniec sa to stalo. „Som rada, že sme sa zmierili ešte predtým, než svokra umrela.“


  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].