Najdrahšia krajinka stojí vyše 20 miliónov eur. Jej autor sa „vymaľoval“ z depresií po rozvode

Cítiť z nej chlad, odcudzenosť a smútok - a predsa je nádherná. Aj tak by sa dala charakterizovať momentálne najdrahšia krajinka na svete s názvom Eisberg - Ľadovec. Pred pár dňami za ňu na aukcii v londýnskej Sotheby’s neznámy záujemca zaplatil 20,4 milióna eur, čo je viac ako dvojnásobok expertmi odhadovanej sumy.

Jej autor, nemecký maliar Gerhard Richter, sa v nej v roku 1982 „vymaľoval“ zo svojich depresií po rozvode s prvou manželkou Emou.

Ľadovec z Grónska

„Ľadovec vznikol ako pokus dostať sa prácou cez jeho nesplnené nádeje o rodinnom šťastí a urobiť definitívnu bodku za ťažkým životným obdobím,“ napísal o Ľadovci autor Richterovho životopisu Dietmar Elger.

Richter sa s Emou rozviedol v roku 1981 po dvadsiatich piatich rokoch spoločného života. No nebolo to z jej viny - ak teda nezastávate stanovisko, že mala tolerovať manželove „bočáky“, „veď je to umelec“. Richter totiž začiatkom osemdesiatych rokoch mal paralelné vzťahy. Na jednej strane s Emou, na strane druhej s Isou Genzkenovou, úspešnou mladou umelkyňou. Richter bol ženatý dokopy trikrát, zo vzťahov má tri deti.

Obraz Ľadovec má však aj reálnu predlohu. Vznikol na základe fotografií, ktoré Richter urobil v sedemdesiatych rokoch počas svojho pobytu v Grónsku. Na ostrov sa uchýlil v čase manželskej krízy. Pobyt v panenskej prírode si vraj vybral, aby si oddýchol od svojho náročného života v Düsseldorfe a stal sa inšpiráciou mnohých dôležitých diel jeho kariéry.

Ľadovec bol od roku 1983 súčasťou súkromnej zbierky.

Nacista z donútenia

Osemdesiatpäťročný Richter sa narodil v Drážďanoch. Jeho otec Horst bol členom nacistickej NSDAP. Pravda však je, že ako učiteľ bol do toho dotlačený. Podľa historikov sa však nikdy nestal agilným prívržencom nacizmu a nezúčastnili sa na žiadnych zhromaždeniach.

Malého Gerharda zapísali do Deutsches Jungvolk, akejsi prípravky Hitlerjugend. Tam sa však nikdy nedostal. Na konci vojny bol totiž príliš mladý na to, aby sa stal jej oficiálnym členom.

Obraz premaľovaný komunistami

Umenie ho zaujímalo od malička, no cesta k nemu bola kľukatá. Spočiatku študoval na gymnáziu, no keď prepadol z matematiky, prešiel na odbornú školu, kde vyštudoval stenografiu a účtovníctvo. Vo svojom odbore sa však nikdy neuplatnil. Keď nenašiel prácu - chcel byť lesníkom alebo zubným technikom - začal maľovať plagáty pre komunistickú stranu a stal sa profesionálnym grafikom.

V roku 1951 ho prijali na Akadémiu v Drážďanoch, jeho prvou dôležitou zákazkou bola nástenná maľba v Múzeu hygieny. Zaujímavé je, že tam nevydržala naveky. Po Richterovej emigrácii ju súdruhovia dali premaľovať.

Richter mal vôbec šťastie na kontroverzie. V roku 2007 vytvoril obrovské vitrážové okno - je vysoké dvadsať metrov, jeho povrch zaberá 113 štvorcových metrov - pre katedrálu v Kolíne nad Rýnom. Hoci ho cirkvi daroval, kolínsky arcibiskup zrejme nepoznal porekadlo o darovanom koňovi a maliara za jeho dielo poriadne zotrel. Vraj by sa hodil skôr do mešity ako do katedrály.

Dva rekordy

Odborníci dnes hovoria o Richterovi ako o jednom z najvýznamnejších súčasných maliarov. Jeho diela na aukciách vždy žiadajú a najvyššie sa dražia. Ľadovec je už druhý Richterov obraz, ktorý prepisoval aukčné tabuľky.

V roku 2012 sa jeho iná, abstraktná maľba zo zbierky hudobníka Erica Claptona predala za 21,3 milióna libier, čím sa stala historicky najdrahším obrazom žijúceho umelca.

Vianočné tipy na darček