Najdrahšie obrazy sveta: Picassove prsia neunikli americkej cenzúre

Rebríček najdrahších umeleckých diel znovu vedie Picassov obraz. Nový majiteľ zaň zaplatil 180 miliónov dolárov.

Už niekoľko mesiacov pred tým, než sa uskutočnila aukcia Picassovej olejomaľby Alžírske ženy (verzia O), avizovala známa londýnska aukčná sieň Christie’s, že pôjde o jeden z najvzrušujúcejších predajov desaťročia. Obrovská účasť i výsledok jej dali za pravdu.

„Za desať rokov, čo som v Christie’s, žiadna aukcia nepritiahla toľko našich top zberateľov a nevyvolala také vzrušenie,“ povedala pre Independent.co.uk Brooke Lampelyová, šéfka sekcie impresionizmu a moderného umenia.

Predpokladalo sa, že dielo prekoná doterajší aukčný rekord 142,4 milióna dolárov, ktorý od roku 2013 patril triptychu Francisa Bacona Tri štúdie Luciena Freuda, no nik neveril, že to bude až o štyridsať miliónov.

Kto je novým majiteľom Alžírskych žien, zostalo tajomstvom. Vie sa len to, že ich získal po dramatickej bitke dvoch telefonických dražiteľov, ktorá trvala jedenásť minút. Každá minúta mala pritom hodnotu takmer dva milióny. Záverečný súboj sa totiž začal na 160 miliónoch a skončil sa na necelých stoosemdesiatich.

Pocta Matissovi

Aký je to obraz, za ktorý je ktosi ochotný zaplatiť takú sumu? Tak predovšetkým ide o Picassa. Svojrázny španielsky maliar je miláčikom aukčných siení - a to na oboch stranách, u dražiteľov i predávajúcich -, čo asi najlepšie potvrdzuje skutočnosť, že už viackrát kraľoval rebríčku najdrahších obrazov predaných na aukciách. Občas dokonca prekonal sám seba.

Ako v máji 2010, keď portrét jeho milenky Marie-Thérese Walterovej nazvaný Akt so zelenými listami a s bustou - predal sa za 106,5 milióna dolárov - vystriedal inú jeho olejomaľbu Chlapec s fajkou. Len pre zaujímavosť, na treťom mieste bol vtedy tiež Picasso - Dora Maarová s mačkou, ktorú v roku 2006 kúpil Boris Ivanišvili, neskôr gruzínsky premiér.

Najnovšia jednotka, Alžírske ženy, Les femmes d’Alger (version O), ako znie názov v origináli, je poslednou, pätnástou verziou rovnomenného cyklu ohraničeného písmenami A - O. Picasso ho vytvoril v rokoch 1954 až 1955 ako hold svojmu umeleckému rivalovi a zároveň priateľovi Henrimu Matissovi, ktorý zomrel v novembri 1954.

Inšpiráciou mu však bol iný Francúz, Eugène Delacroix, a jeho obraz Alžírske ženy vo svojom apartmáne z roku 1834. Matisse, tak ako Delacroix, miloval orientálne témy háremových dievčat, odalisiek. „Nechal mi ich ako dedičstvo,“ žartoval o tom neskôr Picasso.

Pozor, prsia!

V roku 1956 získali kompletnú sériu do svojej kolekcie americkí milovníci umenia Victor a Sally Ganzovci - za 212-tisíc dolárov. Keď si však pán Ganz uvedomil, že minul viac, než mal v úmysle, desať diel obratom rozpredal obchodníkom s umením a múzeám - za 138-tisíc.

Verziu O, obraz s rozmermi sto krát stopäťdesiat centimetrov, v roku 1997 kúpil za 40 miliónov neznámy saudskoarabský boháč. Ako už vieme, nedávno na nej zarobil viac ako štvornásobne.

Podľa odborníkov je posledný obraz z alžírskeho cyklu najlepší a najhodnotnejší z celej série. Jeho ústrednou postavou je Picassova múza, milenka a neskôr manželka Jacqueline Roquová a, ako to už u Picassa býva, odhaľuje svoj hrudník. Prsia sa na obraze objavujú ešte niekoľkokrát.

Prečo na to upozorňujeme, ak je to také bežné? Aj prsia na najdrahšom umeleckom diele sveta totiž môžu byť v mene mravnosti zahalené. Keď americká televízia Fox News informovala o predaji vo večerných správach, videli diváci namiesto prsníkov machule. Udalosť okamžite vyvolala množstvo pohoršených i pobavených reakcií.

„Nezaplatil som 180 miliónov za Picassov obraz, aby ho vyretušoval nejaký úradník z Fox News,“ vtipkoval autor blogu o dejinách umenia Alberti’s Window. Mimochodom, zadky na obraze zostali bez ujmy.

Vianočné tipy na darček