Najlepší čas na milenca? Vraj sedem až osem rokov po sobáši

V celosvetovom meradle si dámy hľadajú milenca do desiatich rokov po svadbe

Vzali sme sa z veľkej lásky. Ale prišlo jedno dieťa, druhé, tretie a kolotoč povinností z nás síce urobil zohratých rodičov, ale menej vášnivých milencov, - povzdychne si Alena. Starostlivosť o potomkov aj domácnosť bola niekoľko rokov na jej pleciach, manžel pracoval na svojej kariére a doprial si aj pestrý spoločenský život. „Aj ja som zatúžila byť pre niekoho výnimočná a žiaduca,“ spomína mladá žena, ktorá neodolala zvádzaniu slobodného muža, ktorý býval o štyri domy ďalej.

Prieskum zo zoznamky

„Vydaté ženy sa do aférky vrhajú z rôznych dôvodov. Napríklad sa im od manžela nedostáva toľko pozornosti a rešpektu, koľko potrebujú. Možno svojho partnera stále milujú, ale iskra z ich vzťahu už vyprchala. Prípadne majú otvorený vzťah a obaja z páru majú aférku, aby uspokojili svoje sexuálne potreby. Popritom však majú medzi sebou naďalej silné emocionálne puto,“ vysvetľuje Sigur Vedal, zakladateľ Victoria Milan, obľúbenej stránky na randenie pre ženatých, vydaté a zadaných ľudí, kde si môžu nájsť mimomanželskú aférku.

Práve tento zoznamovací portál vo svojom prieskume odhalil priemernú dĺžku obdobia od sobáša až po začatie aférky vydatých žien. Prečo sa sústredil práve na nežnejšie pohlavie? Nuž, ktovie... Zrejme chcel narušiť zaužívaný stereotyp, že sú to hlavne páni, ktorí podľahnú pokušeniu mimomanželského sexu.

Otvorené manželstvo: Povráva sa, že ho mali aj herci Ashton Kutcher a Demi Moorová. Aj tak sa po ôsmich rokoch v septembri 2013 skončilo rozvodom.
Otvorené manželstvo: Povráva sa, že ho mali aj herci Ashton Kutcher a Demi Moorová. Aj tak sa po ôsmich rokoch v septembri 2013 skončilo rozvodom.
profimedia

Iný kraj, iný mrav

Vek žien, ktoré sa vrhli na aférku, sa podstatne líši v závislosti od krajiny. Slovensko síce do prieskumu nezaradili, ale určite sú zaujímavé aj výsledky z iných európskych krajín. Vo Veľkej Británii je väčšina - až tridsať percent - podvádzajúcich žien vo veku od dvadsaťpäť do dvadsaťdeväť rokov. Vo Fínsku pripadá do rovnakej vekovej kategórie len pätnásť percent žien.

Zdá sa, že Britky si teda dlho na vernosť nepotrpia. V iných krajinách je totiž situácia odlišná - najviac dám podľahne pokušeniu v zrelšom veku. V Španielsku bolo najviac podvádzajúcich žien vo veku štyridsať až štyridsaťštyri rokov, maďarské nevernice najčastejšie dosahovali štyridsaťpäť až štyridsaťdeväť rokov.

Vernejšie Američanky

„Láska je najzložitejší problém života. Jeho najjednoduchším vyriešením je nevera,“ tvrdil francúzsky spisovateľ a dramatik André Gide. Po akom dlhom čase od momentu, keď vstúpili ženy do manželského zväzku, objavili v sebe sklony k podvádzaniu? Prieskum ukázal, že v Európe sa stalo krajinou s najkratším časom od svadobného obradu po aférku Írsko. Ženy sa vydávali vo veku priemerne 30,8 roka a 3,6 roka im trvalo, kým začali mimomanželský vzťah. Aj vo Švédsku a vo Veľkej Británii dámy podvádzajú približne po štyroch rokoch manželstva.

Vydaté Američanky vyšli podľa prieskumu oveľa lepšie - aférku si začínajú po 8,5 roka oficiálneho zväzku a priemerný vek týchto žien je 35,5. „V celosvetovom meradle je priemerný vek podvádzajúcich žien 36,6 roka a priemerný vek, keď uzavreli manželstvo, je 29 rokov. Takto sme zistili priemerný čas medzi sobášom a prvou aférkou, ktorá je podľa prieskumu 7,6 roka,“ píše sa v správe zoznamovacej internetovej stránky.

Dráma Neverná: Vydatá Connie v podaní herečky Diane Lanovej podľahne čaru bohémskeho Paula, s ktorým nadviaže vášnivý erotický vzťah. Richard Gere ako oklamaný manžel však neveru odhalí.
Dráma Neverná: Vydatá Connie v podaní herečky Diane Lanovej podľahne čaru bohémskeho Paula, s ktorým nadviaže vášnivý erotický vzťah. Richard Gere ako oklamaný manžel však neveru odhalí.
profimedia

Chýba im pozornosť

„Keď som sa vydávala, aj ja som mala ideály o vernej láske. Lenže už dva roky po svadbe sa môj manžel začal meniť, mal čoraz viac práce a menej času na mňa aj na deti. Keď prišiel domov, zaujímala ho len večera a pracovné telefonáty. Ani intímne chvíle sme si spolu nevedeli užiť - romantický večer pri vínku sa skončil tým, že mi hovoril o bývalých láskach alebo mi niečo vytkol,“ opisuje smutnú skúsenosť tridsaťpäťročná Patrícia. Milovanie dvakrát do mesiaca a ešte bez akejkoľvek vášne jej skrátka nestačilo.

„Čo som mala robiť? Odmietal komunikáciu, hľadanie riešení... Tak som sa zariadila po svojom,“ dodáva mladá žena. Našla si milenca, ktorý napĺňal aspoň jej fyzické potreby. „Myslím, že žena podvádza, keď jej chýba vášeň, láska, vzrušenie či náboj. Alebo keď je nešťastná, dusí a trápi sa vo vzťahu, napríklad stereotypom, nudou či absenciou komunikácie,“ hovorí štyridsiatnička Jarka z Čadce, ktorá si pri odmeranom manželovi z času na čas dopraje nezáväznú aférku. „Nabije ma to energiou, chuťou do života, aj doma som spokojnejšia,“ pripomenie.

Keď vyprchá láska

Nuž, nevera rozhodne nie je ideálne riešenie. Väčšina ľudí túži po láske, oddanosti a výlučnosti na celý život. Nestačí vernosť len očakávať od druhého, ale sám ju považovať za prioritu. „Keď niekomu vernosť spôsobuje radosť, potom je to láska,“ povedala raz anglická herečka Julie Andrewsová. Lenže o lásku sa treba starať ako o vzácnu kvetinu. Na to však mnohí partneri po rokoch často nemajú chuť. „V manželstve nie je najhoršia nevera, ale strata lásky,“ tvrdila známa francúzska spisovateľka George Sandová.

V dnešnej dobe plnej lákadiel, keď sa ľudia dožívajú vyššieho veku, je ťažké rovnako milovať toho istého partnera celý život. „Napríklad literárna hrdinka Scarlett O’Harová stála pred oltárom už v šestnástich. Keď mala tridsaťdva rokov, bola už tretíkrát vydatá. Vtedy to nebolo nič ojedinelé. Rôzne epidémie skracovali život, boli to iné časy. My žijeme dlho a máme pri jednom človeku od dvadsiatky do osemdesiatky cítiť rovnaké nadšenie? To nie je jednoduché,“ upozorňuje sexuologička Danica Caisová.

„Akýkoľvek dôvod majú ženy na to, aby si začali mimomanželský vzťah, môže im to pomôcť získať novú chuť do života, objaviť svoju zmyselnosť a fyzickú vášeň, ktorá im doteraz chýbala. Toto sú univerzálne potreby a túžba po sexuálnom potešení je čosi, čo majú spoločné miliardy z nás - bez ohľadu na ďalšie rozdiely medzi nami,“ dodáva Sigur Vedal.

Vianočné tipy na darček