Prvá podozrivá vec: Herec sa ani po nakrútení vraždiacej scény nezbavil dlhých vlasov, ako vždy plánoval. Nepodstatné: Nedávno Kita prichytili s jeho jedinou seriálovou láskou aj v súkromí.

Najsťahovanejší seriál Game of Thrones: Tvorcovia rozuzlili osud Jona Snowa

Trápenie Baracka Obamu a miliónov ďalších po celom svete sa skončilo v noci z nedele na pondelok.

Pred troma týždňami som sa ocitol v spoločnosti prezidenta Spojených štátov. Otočil sa ku mne, položil mi ruku na plece a povedal - Nezabili ste Jona Snowa, však? Takto vlani v lete opísal svoj nevšedný zážitok David Nutter. Bol to on, kto režíroval minuloročné finále najpopulárnejšieho seriálu na svete Hra o tróny.

Vo viac ako 170 krajinách sveta ho vysielala televízna stanica HBO, takže smrťou dôležitého hrdinu roztrpčil nielen Baracka Obamu. Fešák, o ktorom si milióny fanúšikov mysleli, že spasí skazený fantasy svet Západozeme, sa stal obeťou vraždy v caesarovskom štýle.

Jeho odporcovia ho ubodali a po zábere na krvácajúceho herca Kita Haringtona nasledovali už len televízne titulky. A rok čakania na ďalšiu sériu. Rok špekulácií, bláznivých teórií či výkladov dejín fiktívnej krajiny, ale aj prenasledovania televíznych tvorcov a nádejí, že všetko môže byť inak. Dohady sa skončili až tento víkend.

Mŕtvejší než mŕtvy

Najviac ilegálne sťahovaný seriál na svete vrátane Česka a Slovenska dráždi nervy divákov už od začiatku. Autor predlohy George R. R. Martin rád vytvára postavy, no ešte s väčším potešením im berie život. Na večnosť posiela hrdinov bez ohľadu na ich obľúbenosť. A platí to aj pre televíznu adaptáciu jeho diela. Hneď v prvej sérii sťali hlavu najväčšej hereckej hviezde Seanovi Beanovi.

V tretej sérii drsným spôsobom zmasakrovali niekoľko populárnych hrdinov naraz. Na YouTube visí vyše 100-tisíc videí, ako nič netušiaci diváci sledujú najšokujúcejší moment v televíznej histórii a reagujú naň. Zakrývajú si ústa a oči, jačia, plačú od hrôzy alebo len vulgárne nadávajú. Na hocičo zvyknutí fanúšikovia Hry o tróny nedokázali po piatej sérii uveriť.

Žeby extrémne populárny veliteľ Nočnej hliadky neprežil početné zásahy nožom? Fanservery, ale aj svetové médiá začali chrliť tie najneuveriteľnejšie teórie. Jedni verili, že Jonov duch sa prevtelí do jeho zlovlka, iní boli presvedčení, že sa z neho stane biely chodec. Hovorilo sa o kňažke, ktorá by ho magicky oživila. Producenti, režiséri aj herci celý rok zahmlievali.

Ani Barack Obama nedostal uspokojivú odpoveď. „Povedal som mu: ,Jon Snow je mŕtvejší než mŕtvy. Pomyslel som si, že ma asi pošle na Guantánamo alebo nejaké také miesto, ale, našťastie, som tu. Ale on je mŕtvy,“ tvrdil režisér David Nutter.

Prenasledovaný

Kit Harington, predstaviteľ Jona Snowa, však pokoj nenašiel. Rok na neho striehli paparacovia, bažiaci po akomkoľvek náznaku. Pozornosť sústredili na jeho vlasy - roky sa sťažoval, že sa pre úlohu vo fantasy seriáli nemôže dať ostrihať. A hoci tvrdil, že Snow zomrel a v ďalšej sérii ho neuvidíme, starý účes nosil naďalej.

Šance na Jonovo prežitie výrazne stúpli, keď britského herca ktosi nafotil v severoírskom Belfaste. Práve tam sa nakrúca jedna z dejových línií Hry o tróny. To, že sa fotografom podarilo odhaliť Kitovu šokujúcu partnerku, zrazu nebolo také podstatné. Aj keď si v Los Angeles ruka v ruke vykračoval s Rose Leslieovou.

Ryšavou herečkou z Hry o tróny, do ktorej sa už pred štyrmi rokmi zamiloval jeho Jon a ona potom, ako inak, zomrela. Fanúšikov trápilo len to, či sa vráti on, Jon. Dohady rozlúskla noc z nedele na pondelok stredoeurópskeho času. Do miestnosti s mŕtvym telom vstupuje Melisandre a kúzlami sa ho pokúša oživiť. Bezvýsledne.

A pozor, spoiler: V domnení, že zlyhala, odchádza. Zostáva len verný zlovlk Duch. Pozrie sa na pána a v tom momente ako keby z fantazijného zvieraťa čosi preskočilo do ľudského tela. Jon Snow otvorí vyplašené oči a zhlboka sa nadýchne.

Vianočné tipy na darček