Tridsaťmetrový teleskop (TMT) bude postavený na vrchole vyhasnutej sopky Mauna Kea na Havajských ostrovoch.

Najväčšie teleskopy na svete: Jeden hral v bondovke aj v Aktoch X

Naozaj obrovské pozemské teleskopy sú ešte len vo výstavbe, mali by mať zrkadlá s priemerom 30 a 39 metrov.

Arecibo

Foto: Arecibo Observatory

Ako už napovedá názov, observatórium Arecibo sa nachádza približne dvadsať kilometrov od rovnomenného portorického mesta. S priemerom 305 metrov je to aktuálne najväčší jednoaparátový rádioteleskop na svete. Známy je napríklad tým, že slúžil ako zdroj dát pre projekt hľadania mimozemského života [email protected], no zahral si aj v bondovke Zlaté oko a v známom seriáli Akty X.

Z vedeckého hľadiska sa preslávil najmä objavením prvého dvojhviezdneho pulzaru a prvej extrasolárnej planéty. Práve prieskum menších objektov v našej slnečnej sústave a hľadanie planét mimo nej patria medzi jeho hlavné ciele.

Observatórium začalo fungovať už v roku 1963, posledného veľkého vylepšenia sa dočkalo v roku 1997. V rokoch 2016 až 2018 by Arecibo veľkosťou mohol prekonať čínsky „jednotanierový“ teleskop FAST s priemerom až päťsto metrov.

Gran Telescopio Canarias (GTC)

Foto: GTC

Tento teleskop bol dokončený v roku 2009 a aktuálne patrí k najväčším na svete. Nachádza sa na Roque de los Muchachos na Kanárskych ostrovoch, vo výške 2 400 metrov. Ide o lokalitu, kde je až osemdesiat percent nocí vhodných na pozorovanie.

Je ukrytý pod kopulou s maximálnou výškou 45 metrov a s priemerom 34 metrov. Samotné zrkadlo je zložené z 36 šesťuholníkových segmentov, má priemer 10,4 metra a hmotnosť sedemnásť ton.

Keď sa zohľadnia celkové náklady na jeho výstavbu a prevádzku, vychádza to tak, že jedna noc pozorovaní stojí približne osemdesiattisíc eur - aj preto sa veľmi zvažuje, čomu sa bude teleskop venovať. Primárne je určený na sledovanie exoplanét, galaxií, atmosfér planét slnečnej sústavy, čiernych dier a skrytej hmoty.

Atakamská veľká milimetrová anténna sústava (ALMA)

Foto: ALMA

Je to jeden z veľkých projektov, ktorý je už funkčný, do užívania bol daný v roku 2013. V tom čase bolo dokončených 56 zo 66 plánovaných teleskopov.

Tie sa nachádzajú na plošine Chajnator v Čile vo výške až päťtisíc metrov nad morom. Ide vlastne o obrovský interferometer pozostávajúci zo zmienených 66 antén s priemerom dvanásť a sedem metrov, ktorý dokáže pozorovať vesmír na milimetrových a submilimetrových vlnových dĺžkach.

Zaujímavé na ňom je, že jednotlivé antény sú mobilné (prepravujú sa na špeciálnych transportéroch), po piesočnej planine sa môžu pohybovať do vzdialenosti od 150 metrov až do šestnásť kilometrov. Vďaka tomu sa môžu presnejšie zamerať na rôzne zdroje rádiového žiarenia.

Tridsaťmetrový teleskop (TMT)

Už z jeho názvu je zrejmé, že pôjde o teleskop s priemerom zrkadla tridsať metrov, postavený bude na vrchole vyhasnutej sopky Mauna Kea na Havajských ostrovoch. Práce na ňom sa už začali, dokončený by mal byť v roku 2022 a stáť bude približne 1,4 miliardy dolárov.

Ďalekohľad bude slúžiť na výskum rôznych objektov v slnečnej sústave, zameria sa na mechanizmus vzniku galaxií a obdobie krátko po veľkom tresku. Mal by byť schopný poskytnúť až dvanásťkrát ostrejšie zábery než Hubblov vesmírny teleskop. Neznamená to však, že ho má nahradiť. Nástupcom tohto ďalekohľadu sa totiž stane vesmírny teleskop Jamesa Webba, na ktorom sa už tiež pracuje.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní