Najvplyvnejší tínedžeri sveta: Majú vlastné firmy, zarábajú milióny, chystajú sa spasiť svet

Človek nemusí mať sedemdesiat, aby mal zásadný vplyv na spoločnosť.

Aj mladí majú čo povedať spoločnosti. Dôkazom je rebríček tridsiatich najvplyvnejších tínedžerov, ktorý už niekoľko rokov robí prestížny americký magazín Time. Na rozdiel od typických hitparád v tejto neexistuje poradie, všetci, ktorí sa v rebríčku ocitnú, majú podľa týždenníka zhruba rovnaký vplyv na vývoj svojej generácie. Čo je - ak sa pozriete na jeho naozaj rôznorodé zloženie - občas trochu bizarné.

Je totiž dosť zvláštne, ako sa môže ocitnúť na jednej priečke najmladšia nositeľka Nobelovej ceny za mier 19-ročná Pakistanka Malala Júsufzajová, ktorú boj za práva dievčat v krajine takmer stál život, a modelka Kylie Jennerová (18), jedna z členov „slávnej“ rodiny Kardashianovcov.

Ako vysvetľujú zostavovatelia, kľúčom pri pátraní po najvplyvnejších tínedžeroch sveta - úprimne, skôr išlo o Ameriku - bol ich zásah na viacerých poliach. No zrejme najdôležitejšie bolo to, ako sa prezentovali - a ako ich zároveň vnímali - na všemocných sociálnych sieťach a v médiách. Veď, ako vravíme, sú to skrátka tínedžeri.

Nebola by to Amerika, keby v rebríčku šikovne nerozvrstvila schopnú mládež naprieč celým spektrom činností. Televízne a filmové hviezdy, ale aj športovci, aktivisti či až desivo vzdelaní mladí vedci. Tí všetci podľa Time majú zásadný dosah na súčasnú spoločnosť.

Hádam nikoho neurazíme, ak sa nebudeme venovať prvej skupine, teda vysloveným celebritám, a vyberieme si len tých, ktorí majú potenciál svojou prácou či konaním inšpirovať na veľké veci.

Rachel Zietzová (16)

Mala dvanásť, keď založila vlastnú spoločnosť zaoberajúcu sa predajom a vývojom špičkového vybavenia na lakros (tímová hra, pri ktorej sa dve družstvá snažia dostať loptu do súperovej bránky, na čo používajú „lakrosky“, palice, ktoré majú na konci akúsi sieťku - pozn. red.). Dnes má jej firma ročný obrat dva milióny eur. Racheliným cieľom je dosiahnuť do konca roku 2017 obrat desať miliónov.

Foto: Archív

Kiara Nirghinová (16)

Ako udržať plodiny nažive počas obdobia sucha? Kiara, ktorá žije v Južnej Afrike, našla odpoveď nečakane vo svojej kuchyni. Nádejná mladá vedkyňa vytvorila špeciálny superabsorpčný polymér (SAP), ktorý je schopný zadržať veľké množstvo vody - niečo také funguje aj pri plienkach. Kiara však cíti zodpovednosť aj k životnému prostrediu, a tak chce vyrobiť svoj polymér bez toho, aby obsahoval zvyčajné chemikálie, napríklad kyselinu akrylovú. Siahla teda po prírodných zdrojoch - avokáde a pomaranči, ktorých šupky, ako zistila, môže zmeniť na SAP, keď ich vystaví určitej dávke tepla a UV žiarenia. Hlava vám to neberie, však? No sú aj takí, ktorí chémii rozumejú, a tak Kiarin experiment získal hlavnú cenu na vedeckom veľtrhu Google Science Fair.

​Foto: Archív

Logan Guleff (14)

Keď mal deväť, predviedol sa v súťaži o najkreatívnejší sendvič. V roku 2014 sa už stal šampiónom MasterChief Junior a tento rok ho magazín Fortune zaradil medzi osemnásť najpodnetnejších tínedžerov, ktorí menia svet. Je tiež najmladší certifikovaný rozhodca na svetovom šampionáte barbecue - áno, aj také veci existujú! V roku 2014 ho pozvali ako špeciálneho hosťa na prestížnu konferenciu novinárov, ktorí píšu o jedle. Od roku 2010, to mal osem, totiž robí blog Order up with Logan, kde píše o jedle, varení a hodnotí reštaurácie. Jeho kuchársky talent ocenili aj Obamovci - mimochodom, v rebríčku najvplyvnejších tínedžerov sa ocitli aj ich dcéry Sasha (15) a Malia (18).

​Foto: profimedia.sk

Ben Pasternak (17)

Mnoho dospievajúcich detí by sa bálo presťahovať do New Yorku bez rodičov. To však nebol prípad Austrálčana Bena Pasternaka. Ako väčšina malých chlapcov aj on začal robiť videá na YouTube a hoci boli úspešné, neskončil len pri nich. Je tiež autorom obľúbených hier pre mobily ako Impossible Rush a Impossible Dial. To je však už minulosť. Dnes je Ben zakladateľ a najvyšší šéf spoločnosti Flogg, ktorá zastrešuje rovnomennú aplikáciu, a doma v Austrálii stavia dom.

​Foto: Archív

Barbie Fereira (19)

Volá sa Barbie, ale rozhodne tak nevyzerá. A práve preto je Barbie Fereira jednou z najvyhľadávanejších modeliek. Prvý raz sa predstavila v januári, keď módna značka Aerie predstavila jej nevyretušované fotografie ako súčasť svojej kampane na spodnú bielizeň. Odvtedy sa stala tvárou mnohých kampaní, ktoré bojujú proti stereotypu. „Nemyslím si, že by na krivkách bolo niečo zlé,“ hovorí Barbie. Vďační sú jej najmä rodičia dievčat, ktoré tak ľahko podliehajú módnym trendom, predovšetkým v extrémnom chudnutí.

​Foto: Archív

George Matus (19)

George lieta s dronmi od jedenástich, od dvanástich ich sám stavia. Aktuálne pracuje na svojom startupovom projekte dronu Teal, ktorý dokáže letieť rýchlosťou vyše 90 kilometrov za hodinu, čo je viac než ktorýkoľvek jeho konkurent. A vedia to aj investori, ktorí Matusa v jeho práci štedro podporujú. Dokopy na ňu získal takmer šesť miliónov dolárov. S tým už sa dá niečo podniknúť.

Foto: profimedia.sk

Sumail Hassan (17)

Keď mal sedem, býval v indickom Karáči a na ulici predal veľmi lacno svoj bicykel cudzincovi, aby si mohol ísť zahrať videohry do internetovej kaviarne. Zlá voľba? Ani náhodou! Už o desať rokov sa stal Sumail najmladšou osobou, ktorej sa podarilo iba hraním súťažných videohier zarobiť milión (!) dolárov. Stal sa fenoménom vo veľmi rýchlo rastúcom svete takzvaného e-športu. Podľa odhadov spoločnosti Deloitte hry, ktoré doň spadajú, vyniesli len tento rok 500 miliónov dolárov, pričom medzi investorov patria hviezdy ako najlepšie platený basketbalista Shaquille O’Neal. A darí sa aj Sumailovi. Nedávno získal prize money 2,3 milióna dolárov a kúpil dom pre svojich rodičov a piatich súrodencov, s ktorými už od roku 2014 žije v Spojených štátoch.

Foto: profimedia.sk

Gavin Grimm (17)

Nikto menší ako najvyšší súd môže čoskoro rozhodnúť o tom, kam bude tento chlapec chodiť na záchod. Grimm, ktorý sa stal chlapcom vďaka operáciám, je dnes symbolom amerického boja za práva LGBT komunity. Grimm totiž pred časom zažaloval svoju školu, pretože ho vylúčila z chlapčenského vecka. Jeho prípad pritiahol obrovskú pozornosť verejnosti - veď rozhodnutie súdu v jeho prospech by bol precedens, ktorý by ovplyvnil život tisícok tých, ktorí prídu po ňom. V Amerike je výsledok procesu už teraz viac-menej jasný. Ktovie, ako by pochodil na Slovensku.

Foto: profimedia.sk

Vianočné tipy na darček