Pláž v letovisku Svätý vlas.

Najvýhodnejšie prázdniny: TOP 8 NAJLACNEJŠÍCH dovolenkových destinácií v Európe

Aktuálny prázdninový barometer cien v obľúbených európskych dovolenkových destináciách možno zmení vaše plány. Ak ste sa napríklad chceli vybrať k slovenskému moru, vedzte, že v šiestich krajinách mimo Chorvátska vás dovolenka vyjde lacnejšie.

Už štvrtý rok po sebe sa najviac oplatí vycestovať na bulharské Slnečné pobrežie pri Čiernom mori. Čo sa týka cenovej dostupnosti, Bulharsko v eurozóne valcuje. Ceny sú tu nižšie až o 20 % ako pred piatimi rokmi. Oproti minulému roku klesli o 10 %. Ak nechcete, aby dovolenka zruinovala vašu peňaženku, Bulharsko je jasná voľba.

Kde býva najviac celebrít pokope? Neuveríte, ale v bulharskej dedine

Slnečné pobrežie medzi Varnou a Burgasom
Slnečné pobrežie medzi Varnou a Burgasom
Profimedia.sk

Nie je nákup ako nákup

Vyplýva to z pravidelného porovnania európskych plážových stredísk portálu Post Office Travel Money, ktorý vytvoril rebríček najlacnejších turistických stredísk naprieč Európou, pričom porovnal náklady na typický dovolenkový nákup a pozrel sa na to, koľko stojí fľaška piva, šálka kávy, pohár vína, plechovka koly, opaľovací krém, repelent, či trojchodové menu pre dvoch vrátane fľaše vína.

Ostré psy zo Sofie: Ešte nedávno sa ich mestom túlalo vyše 10-tisíc

Zatiaľ, čo v spomínanom Bulharsku za deväť porovnávaných položiek zaplatíte 39,54 eur, v španielskej Ibize až 145,9 eur.

Bulharsko neláka len na pláže, more, pekné kaviarničky a reštaurácie, kde si môžete pochutiť na čerstvých morských plodoch či šopskom šaláte, ale aj na pamiatky a historické mestečká. Na Slnečnom pobreží si nájdu to svoje aj pártychtiví jedinci. V miestnych kluboch pritom zaplatíte zlomok z toho, čo by ste počas búrlivého večera minuli na spomínanej Ibize, ktorá je rajom milovníkov nočného života. A to je Slnečné pobrežie najdrahším bulharským letoviskom. Ak máte k dispozícii na dovolenku ešte menej eur, vyberte sa napríklad do Primorska. Ceny sú tam ešte nižšie, musíte sa však vyrovnať s tým, že na každom kroku zakopnete o slovenských a českých spoluobčanov.

Hit tohto dovolenkového leta? Grécko!

Rebríček najlacnejších európskych dovolenkových destinácií

Tipy na výlety v Bulharsku

Ak vás Bulharsko presvedčilo svojou cenou, portál The Telegraph odporúča turistom navštíviť niekoľko miest, ktoré stoja za povšimnutie.

Plovdiv je jedno z najkrajších miest Európy so starovekými, stredovekými aj modernými pamiatkami. Nájdete tu napríklad 1800-ročný štadión či rímsky amfiteáter.

Kam cestujú Slováci najčastejšie na dovolenku? Chorvátsko to veru nie je

Zrúcaniny chrámu v Nesebare.
Zrúcaniny chrámu v Nesebare.
Profimedia.sk

Kazanlak bolo významným bojiskom počas rusko-tureckej vojny, dnes je mekkou ruží a výrobkov z ružového oleja. Letovisko Sozopol uspokojí mladých, ktorí sa radi bavia. Okrem toho si tam môžete vychutnať západ slnka nad Áziou.

Starodávna osada Bansko, 2743 metrov pod Pirinskými horami, je dnes obľúbeným lyžiarskym a golfovým strediskom. Z hľadiska histórie je pre Bulharov významné mesto Koprivshtitsa, kde sa odohral boj za nezávislosť spod „tureckého jarma“ v roku 1876. V malebnom mestečku nájdete nádherné historické drevené budovy.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček