Nalejte si!: Alkohol v rozumných dávkach chráni srdce

Víno, tvrdý alkohol alebo pivo v nízkych, ale pravidelných dávkach chránia vaše srdce pred infarktom a zlyhaním.

Pitie malého množstva alkoholu každý deň môže byť pokojne súčasťou zdravého životného štýlu, - vyhlásil profesor sociálnej medicíny Imre Janszky z Nórskej univerzity vedy a techniky. Tvrdí, že alkohol v rozumných dávkach robí srdcu viac úžitku ako škody.

Druh nie je dôležitý

„Nie je podstatné, či pijete víno, tvrdý alkohol, alebo pivo. Alkohol je to, čo zvyšuje dobrý cholesterol,“ tvrdí Janszky. Zároveň upozorňuje, že alkohol na druhej strane zvyšuje tlak, preto je podľa neho dobré piť ho pravidelne, ale v malých dávkach, pohárik alebo dva denne. Janszky sa pri svojich odporúčaniach opiera o dve štúdie, ktoré robila jeho univerzita v spolupráci s Karolinska Institutet v Štokholme. Tie dokázali niečo podobné ako väčšina štúdií na svete. Alkohol v malých dávkach chráni, vo veľkých ubližuje a abstinenti si musia srdce chrániť inak, lebo majú väčšie riziko infarktu ako tí, ktorí si párkrát do týždňa doprajú pohárik.

Aby nezlyhalo

Obidve štúdie, ktoré dali Janszkému do úst tieto odvážne vyjadrenia, publikovali renomované vedecké časopisy. Týkajú sa nórskej populácie a každá z nich skúma život tisícok ľudí. V obidvoch prípadoch vedci dokázali, že ľudia, ktorí pravidelne pijú málo alkoholu, majú zdravšie srdce ako tí, ktorí pijú len občas alebo vôbec. Štúdia o alkohole a zlyhaní srdca sa týkala 60 665 ľudí, z ktorých 1 588 zlyhalo srdce.

Väčšina z tých, ktorým zlyhalo, nepila vôbec alebo len veľmi málo, alebo to boli pacienti, ktorí pili priveľa. Najmenej často zlyhalo srdce ľuďom, ktorí si dopriali pohárik alkoholu tri- až päťkrát do týždňa. Autori vyhodnotili výsledky takto: „Ľudia, ktorí pili tri až päť pohárikov do týždňa, mali riziko zlyhania srdca o 33 percent nižšie ako tí, ktorí nepili vôbec alebo požívali alkohol len príležitostne.“

Ochrana pred infarktom

Druhá štúdia skúmala, či alkohol dokáže Nórov ochrániť aj pred infarktom. Sledovala život 58 827 ľudí, ktorých vedci zaradili do skupín podľa toho, koľko alkoholu pijú. Takmer polovica z týchto ľudí nepila vôbec. Po rokoch dostalo infarkt skoro tritisíc účastníkov štúdie. A zase, najčastejšie to boli tí, ktorí nepili. Z analýzy štúdie vyšlo, že každý pohárik znížil riziko infarktu o 28 percent. Ale aj tu existuje strop. Výskumný tím prišiel na to, že päť a viac pohárikov týždenne už riziko kardiovaskulárnych chorôb zvyšovalo.

Ak nepijete, nepite

„Výsledky našej štúdie treba vidieť v širšom kontexte. My hovoríme len o infarkte a zlyhaní srdca, ale existuje množstvo ďalších okolností, pri ktorých môže alkohol škodiť,“ upozorňujú autori štúdie. Alkohol na jednej strane možno chráni srdce, na druhej ničí pečeň.Vysoká konzumácia alkoholu je jednoznačne spojená s úmrtiami na následky poškodenia pečene,“ upozorňujú vedci. Srdce vieme chrániť aj inak ako alkoholom. Staré známe pravidlá, ako je pohyb, menej tuku, nefajčenie alebo štíhla postava platia a budú platiť naďalej.