Slnko svieti, voda láka.

Naozaj bezpečné? V ktorých slovenských jazerách a kúpaliskách sa môžete bez obáv osviežiť

Slnko svieti, ale že poriadne a mnohých to zákonite ťahá k vode. Úrad verejného zdravotníctva preto otestoval kvalitu vody a zverejnil, ktoré prírodné vodné plochy a umelé kúpaliská sú už pripravené na aktuálnu kúpaciu sezónu.

Vo všeobecnosti trvá kúpacia sezónu od 15. júna do 15. septembra, všetko však záleží od počasia, ale aj pripravenosťou kúpalísk na prílev plavcov.

Kvalitu vody každoročne monitoruje Úrad verejného zdravotníctva SR a aktualizované výsledky možno nájsť na webe úradu. Pozrite si zoznam pripravenosti prírodných vodných plôch a umelých kúpalísk na kúpaciu sezónu 2017 k 16. 06. 2017.

Skutočne niektoré chemikálie v krémoch na opaľovanie spôsobujú rakovinu? Spýtali sme sa odborníčky

Prírodné kúpaliská a prírodné vodné plochy:

RÚVZ bola schválená prevádzka 7 prírodných kúpalísk:

 • BA kraj: Zlaté Piesky, Slnečné Jazerá – Senec
 • BB kraj: Ružiná – pri obci Divín, Pláž Ormet – Teplý vrch, Pláž Drieňok – Teplý vrch, Plážové kúpalisko – jazero Banská Bystrica
 • PO kraj: Veľká Domaša – Valkov
Slnko svieti, voda láka.
Slnko svieti, voda láka.
Matej Jankovič, Ilustračné

V štádiu príprav a schvaľovania prevádzky bolo ďalších 6 prírodných kúpalísk:

 • BA kraj: Kuchajda
 • KE kraj: Vinianske Jazero, Zemplínska Šírava – Hôrka, Zemplínska Šírava – Medvedia Hora, Zemplínska Šírava – Kamenec
 • PO kraj: Veľká Domaša – Tíšava

Výsledky predsezónnej kontroly potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie okrem schválených prírodných kúpalísk aj na ďalších prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou:

 • BA kraj: Rusovce-Candell, Čunovo, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Nové Košariská
 • TT kraj: Šulianske jazero
 • NR kraj: APÁLI – mŕtve rameno Váhu, Štrkoviskové jazero Kava – Komárno
 • BB kraj: Počúvadlianske jazero, Vindšachtské jazero, Veľké Kolpašské jazero, VN Ružiná – pri obci Ružiná
 • KE kraj: Pod Bukovcom, PK Jazero Košice, Ružín v okrese Košice, Jazero Úhorná, Turzovské jazero

Hit tohto dovolenkového leta? Grécko!

Celkovo bude počas KS 2017 monitorovaných spolu 80 prírodných vodných plôch s rôznym štatútom a typom rekreácie. Pre rekonštrukciu nebude v prevádzke RO Kunovská priehrada, VN Brezová pod Bradlom a prevádzkované nebude ani Plážové kúpalisko v Rimavskej Sobote. Monitorované nebude ani Veľké Richnavské a Dolno Hodrušské jazero, ktoré sa po rekonštrukcii napĺňajú vodou. Strediská Zemplínskej Šíravy - Biela hora a Paľkov nebudú v prevádzke ako prírodné kúpaliská.

Najvýhodnejšie prázdniny: TOP 8 NAJLACNEJŠÍCH dovolenkových destinácií v Európe

Umelé kúpaliská

Celkovo bude sledovaných 204 umelých kúpalísk (637 bazénov). Povolenie na prevádzku dostalo k 16.06.2017 zatiaľ len 99 kúpalísk (393 bazénov). Kúpaliská, ktoré majú povolenú prevádzku, vykazovali na základe výsledkov analýz v jednotlivých bazénoch vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie. O schválenie prevádzky k 16.06.2017 nepožiadali prevádzkovatelia 34 kúpalísk.

Z dôvodu rekonštrukcie zariadenia bude mimo prevádzky: Termál centrum GALANDIA v Galante, Kúpalisko Modrá Perla Veľké Úľany, LK Klenovec, LK Čalovec. Mimo prevádzky bude ďalej vonkajší krytý bazén Penziónu Čachovo – Selce a vonkajší bazén Hotela ZERRENPACH Osrblie.

 • kor
  Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček