Nástrahy Silvestra: Alkohol praje vášnivej noci i náhlym rozchodom

Niektorí prežívajú vášnivú noc, iní sa na smrť pohádajú. Aj v tej najlepšej spoločnosti môžete pohorieť, ak vám to s partnerom neklape.

Posledný deň v roku má mnoho úskalí. „Prebúdza pocit, že treba bilancovať, ale aj rôzne očakávania a plány,“ hovorí psychiater Artúr Ivančík.

Väčšina ľudí vníma Silvester ako príležitosť na bujarú oslavu, ktorá so sebou nenesie vždy len príjemné spomienky. Pozor, aby ste nedopadli ako zamilované priateľky Lindsay Lohanová a Samantha Ronsonová! Najznámejšie lesbičky v Hollywoode, ktoré tvorili pár, si dali zbohom práve na Silvestra a skutočne pikantne - výčitkami a bitkou pred desiatkami ľudí!

Ešte horšie sa skončila vlaňajšia oslava príchodu nového roku v severofrancúzskom Arrase. Tridsaťročný muž vtrhol s poľovníckou puškou do domu, kde jeho bývalá priateľka s ďalšími šiestimi ľuďmi slávila príchod nového roka. Zastrelil ženu a ďalších dvoch ľudí.

Keď ste si vzácni

Azda najmenej problémov majú s rozlúčkou so starým rokom čerstvo zamilovaní. Túžia len po jednom - prežiť vzrušujúce chvíle so svojou láskou. „Osamote vo dvojici je nádherná predstava noci s prísľubom nezabudnuteľného dobrodružstva,“ pripomína odborník na ľudskú dušu.

„Na spoločný Silvester s priateľkou som sa tešil práve preto, že si užijeme jeden druhého. Poznali sme sa dva mesiace a keďže nebývam sám, málokedy sa nám podarilo stráviť spolu celú noc. Posledné dni v roku však spolubývajúci odišli na chatu a mal som celý byt pre seba. Mali sme čas na spoločný kúpeľ a slávnostnú večeru. Do polnoci pri dobrej hudbe a sviečkach sme sa venovali vzrušujúcim hrám,“ usmieva sa David.

„Po polnočnom prípitku sme už boli v príjemnej uvoľnenej nálade, takže keď mi zatancovala na stole a pomaly zo seba strhávala kúsky oblečenia, bol som šťastný, že ju mám sám pre seba a nemusím sa o jej pozornosť deliť s ďalšími ľuďmi niekde v spoločnosti,“ dodáva.

Hry pre dospelých

Scenár Silvestra vo dvojici plnej vášne a dobrodružstva Artúr Ivančík odporúča skôr mladším dvojiciam. Dlhoročným párom by možno chýbala iskra novosti a objavovania. Hoci - nájdu sa aj takí zohratí partneri, ktorí z každej spoločnej chvíle dokážu vytvoriť sviatok a rozdúchať v sebe oheň.

Poslednú noc v roku si dvojica môže naozaj príjemne okoreniť. Ak nemáte poruke sexi kostýmčeky, vďaka ktorým sa dáma premení na rozkošnú školáčku či zdravotnú sestru a dopraje milému šteklivé divadielko, vystačíte si aj s fľašou.

Kto by nepoznal overenú erotickú hru, pri ktorej idú zábrany bokom? Alebo potrápte partnera horúcimi úlohami v rámci „vadí-nevadí“. Možno polovičku v uvoľnenej atmosfére naladíte aj na niečo, o čom ste doteraz len snívali.

„Aj keď sme s manželkou svoji už deväť rokov, vždy sa vieme na Silvestra doma poriadne odviazať. Pre malé deti do spoločnosti nechodíme, do polnoci oslavujeme vo štvorici, pozrieme si rozprávku a hráme spoločenské hry. S príchodom nového roka odchádzajú deti do postele a my tiež. Ale naša zábava pokračuje,“ usmieva sa Fedor.

Jeho manželka sa zmení na zvodnú kurtizánu v podväzkoch, na rozohriatie si zahrajú sexi pexeso a do rána si plnia najvzrušujúcejšie erotické predstavy.

Zrelšie páry, ktoré sa zriekli nespútanej zábavy, možno radšej uprednostnia romantickú prechádzku či silvestrovské divadelné predstavenie. „Nalejme si čistého vína - vášnivú noc a novoročné ráno asi zrealizujú už len mladšie ročníky,“ dodáva psychiater.

Vyzliekací poker: Môžete ho hrať, iba keď partneri na seba nežiarlia. Foto: profimedia.sk

Ako sa zladiť s odľudom?

Pre väčšinu ľudí však Silvester predstavuje príležitosť na zábavu a stretnutie s priateľmi.

„Pozývame sa na rodinné návštevy, spoločne vychádzame do ulíc obdivovať nočný ohňostroj, vzájomne si poprajeme šťastie a to všetko za asistencie našich polovičiek a dobrého alkoholu. Samozrejme, aj tu je priestor na vzájomný novoročný výstrelok aj pre dlhoročné páry,“ pripomína Artúr Ivančík.

Priznáva, že niekedy nie je dobré zostávať osamote vo dvojici už len preto, že dobrá energia v ten deň prúdi naprieč celým svetom. „Nikoho z nás by nemala vynechať. Je to deň a čas, keď máme veľmi blízko k sebe, ale aj k iným ľuďom. Škoda takúto silnú a dobrú energiu neprijať,“ dodáva.

Lenže aj v tej najlepšej spoločnosti môžete pohorieť, ak vám to s partnerom neklape. „Rada sa zabavím, pozhováram s priateľmi i zatancujem. Čím bláznivejšia nálada, tým lepšie,“ opisuje Beata.

Jej manžel je presne opačný typ. Najradšej by sedel doma pri televízii. „V spoločnosti je nesvoj, s nikým nekomunikuje, iba zazerá. Keď sme s partiou na chate alebo u niekoho na večierku, takmer vždy sa pohádame,“ sťažuje sa.

Nie každému pánovi je po chuti, ak sa okolo jeho polovičky krútia iní muži a s vlastným prehodí sotva slovo. Platí to však aj naopak. Mužská debata počas bujarej silvestrovskej noci sa často zvrtne na prednosti žien. Ktorá dáma by chcela počúvať o krásnom zadku manželovej kolegyne či vyzývavom výstrihu svojej najlepšej kamarátky?

Snažte sa preto venovať pozornosť aj tomu najbližšiemu - svojmu partnerovi, najmä ak mu spoločnosť, do ktorej ste ho zatiahli, príliš nevonia. Prípadne sa dohodnite, že program na Silvestra budete vyberať striedavo. Jeden rok si vydýchnete pri „papučovej kultúre“, ďalší pri zábave s priateľmi.

Príliš veľa promile

K silvestrovským oslavám neodmysliteľne patrí fľaša sektu. Zväčša však neostáva len pri ňom. Paradoxne, horšie túto situáciu zvládajú abstinenti.

„Naši priatelia sa vždy v posledný deň roku pohádajú. Muž potúžený alkoholom je čoraz hašterivejší a všetkých v spoločnosti provokuje. Jeho manželka mu to, samozrejme, vyčíta a už je oheň na streche,“ hovorí Kamila.

Naopak, Kristína je po pár deci červeného až príliš priateľská. Potom ju má v zuboch nielen jej partner, ale aj kamarátky, pretože na ich roztopašnej družke tancujúcej na stole môžu všetci muži oči nechať.

„Nástrahy silvestrovskej noci, ako nás informujú štatistiky, sú dosť veľké. Samozrejme, nikto netúži byť ich súčasťou v úrazovej ambulancii alebo v nemocnici. Nepríjemným prekvapením môže byť na Nový rok neplánovaný partnerský debakel či dokonca rozchod,“ upozorňuje Artúr Ivančík.

„Bohužiaľ, spoločným menovateľom týchto nástrah je práve nadmiera alkoholu. Teda naozaj len jedno prianie - všetko s mierou,“ dodáva.