Marta Jankuová: Vedma z Drietomy pokračuje v tradícii bohýň z okolia Starého Hrozenkova a okrem veštenia z kariet sa venuje aj zlievaniu vosku.

Navštívili sme vedmu. Čo vyčítala z kariet?

Lieči, veští i odklína. Na žiadosť klienta sa vyberie na cintorín a porobí jeho nepriateľovi. Vedma musí často riešiť najmä spory súrodencov, ktorí si závidia majetky.

V moravskej obci Starý Hrozenkov už síce „bosorácke“ umenie vymrelo, zato na slovenskej strane, v Drietome, sa ešte nájdu ženy, ktoré vedia vyťažiť z tradície bielokarpatských bohýň.

Tak prezývali tie, ktoré v okolí moravsko-slovenských hraníc ponúkali magické služby stovkám klientov. Jednou z nich je aj veštkyňa, ktorá podobne, ako to robili jej staršie a zväčša zosnulé kolegyne, veští zo zliateho vosku. Na túto starú metódu nedá dopustiť.

Osudy v zápisníkoch

Marta Jankuová. Jedno z mála mien, ktoré nám v moravskom Starom Hrozenkove v súvislosti s tradíciou tamojších bosoriek prezradili. „Ona sa tomu ešte venuje. Býva na slovenskej strane, pri hranici, pôjdete okolo potoka,“ navigujú nás v českej obci.

Vraciame sa teda do obce Drietoma. V okne staršieho domu s vynovenou fasádou hnedej farby sa mihne tvár. Chvíľu trvá, kým sa niekto objaví. „Asi hľadáte mamu,“ milo sa prihovorí mladá žena. „Zavolám vám ju,“ zatvorí dvere a nechá nás čakať. Konečne nám otvára pani Marta a o chvíľu už sedíme v kuchyni a počúvame jej rozprávanie o tom, ako sa naučila veštiť od svokrovcov.

„Vydala som sa do Drietomy, pôvodne pochádzam z Bánoviec nad Bebravou. V mužovej rodine boli ľudia, čo mali takéto veštecké schopnosti. Zostala som len ja a tuto kúsok od nás ešte býva jeden z našej rodiny, mužov bratranec, ten tiež veští,“ prizná.

V kuchyni na lavici pri stole má položený prútený kôš a v ňom niekoľko popísaných zošitov. V nich sú stovky osudov. Každého návštevníka si Marta zapíše. Najmä problémy, ktoré ho kvária. A chodia k nej ľudia naozaj zďaleka. Aj z Rakúska či zo Švajčiarska.

„Všelijaké prípady tu mám. Chodia aj takí, čo by sa chceli pod vlak hodiť alebo inak si ublížiť. Takže ich z toho musím dostať. Hovorím im, aby verili v Pána Boha, nerúhali sa, lebo predsa len Boh je nad nimi. Mnohých som presvedčila a len potom začali veriť. Veľa je neveriacich,“ zamýšľa sa.

Od vosku k modleniu

Čo teda klienta u pani Marty čaká? Najčastejšie veští z vosku. „To sa u nás odjakživa robilo,“ naráža na tradíciu vychýrených bosoriek z okolia Starého Hrozenkova. Včelí vosk zleje do svätenej vody a potom číta z obrazcov, ktoré sa z vosku vytvoria. Je to vraj najspoľahlivejšia metóda. Poruke má však aj karty. Veľké, s farebnými a pomerne jednoduchými obrázkami bez náročných symbolov.

„Zamiešajte ich. Vytiahnite si deväť a ukladajte ich na seba,“ vyzve nás. „Prvá karta, ktorú ste si vytiahli, je nevesta. Máte už veľkú dcéru? Alebo sa niekto môže vydávať vo vašej rodine,“ podá jednoduché vysvetlenie.

Sme zmätení. Ani dospelá dcéra, ani nikto, kto by sa chystal na vydaj, nie je vo výhľade. Ďalšia karta varovala pred falošným hosťom, ktorého si púšťame do domu, iné sľubovali zlepšenie finančnej situácie, šťastie aj blízkeho verného priateľa. To by mohlo sedieť...

Za veštenie akéhokoľvek druhu návštevník zaplatí dvadsať eur. Ak Marta Jankuová vo vosku či v kartách vyčíta pôvod zdravotných problémov, poruke má bylinky, ktoré zväčša sama zbiera.

„Preštudovala som veľa kníh o rastlinách. Do každej zmesi, ktorú pripravujem, ide päť byliniek podľa druhu choroby. Každá sa musí zbierať v presne určenom období. Potom už neúčinkuje. Z nich si ľudia pripravia čaje alebo kúpeľ,“ dodáva.

A ceny? „Na kúpeľ ide 150 gramov byliniek, za to beriem desať eur. Jedno 30-gramové vrecúško stojí dve eurá a dva centy. Keď dávam len čaj, ten stojí tri a pol eura. V zmesi je päť bylín, niektoré som nazbierala sama, ale sú aj také, čo kupujem,“ priznáva.

Ešte bez jednej veci sa pomoc Marty Jankuovej neobíde - večerného modlenia. Nad vchodom do obývacej miestnosti visia obrazy Ježiša a Panny Márie. Od dvadsiatej druhej do dvadsiatej tretej hodiny sa pri nich modlí. Za všetkých, ktorí ju požiadajú o pomoc.

Čítajte viac:

Bosorky boli uctievané aj obávané, rešpekt pred nimi mali aj farári

Povinnosti prekliatych

Niekoho fascinuje zlievanie a čítanie z vosku, inú chcú od Marty, aby vyčítala ich osud z kariet. Každý preferuje niečo iné. Veštkyňa má však svojho favorita. „Vosk ma nikdy nesklame. Tam je všetko. Ak sú prehĺbené jamy na vosku, tak je človek zakliaty. Vidím tam aj postavu, ktorá ho zakliala, aj pred koľkými rokmi. Potom však taký človek musí splniť určité povinnosti,“ zdôrazní.

Vyberie malý papier s obrázkom Ježiša a so záhadnými inštrukciami. „Do každého kostola sa dáva párové kvety plus 3,30 e. Musíš prejsť jednom dni 9 kostolov. Katolíckych. Každom kostole sa pomodlíš zdravas a očenáš. A budeš hovoriť za moju kliatbu čo som zakliata aby bola odkliata.“

Množstvo gramatických chýb a unikajúci význam slov napísaných na papieri nás prinútil požiadať veštkyňu o vysvetlenie. Trochu nechápavo, ale o to dôraznejšie nám teda ešte raz objasnila, že zakliaty človek by mal kúpiť osemnásť ruží a po dvoch ich rozniesť do deviatich kostolov.

„Najlepšie je spraviť to v sobotu alebo v nedeľu. Musí to byť v jednom dni. A raz v mesiaci by si mali dať slúžiť omšu. Ale najprv musia tie ruže rozniesť, bez toho ani tá omša nemá účinok,“ varuje. Vraj niektorým ľudom sa kvety roznášať veľmi nechce a neraz ju žiadali, aby to urobila za nich. „Tak to však nefunguje,“ krúti hlavou.

„Hneď zistím, či svoju povinnosť splnili. Keď prídu potom ku mne, zlejem vosk a objaví sa tam rovnaký obraz ako predtým. Vtedy viem, že tam kliatba ešte stále je,“ pripomína.

Preklínajú sa príbuzní

Poslanie vedmy však nie je len liečiť a modliť sa. Klienti sú rôzni. Niektorí vidia pomoc aj v tom, že sa zbavia nepriateľa. A Marta sa snaží vyhovieť všetkým. „Aj také veci robím ako porobenie. Vtedy sa na deväť krížov chodí. Aj na cintorín. Najlepšie v pondelok, v stredu a v sobotu,“ dodá záhadne.

Ľudí, ktorí ju prosia o porobenie, sa najprv snaží od ich úmyslov odhovoriť. „Poviem im, že si to musia dobre rozmyslieť, lebo sa im to môže vrátiť. Len keď sa ničím neprevinili a cítia sa čistí, vtedy sa môže uvaliť kliatba alebo porobenie. Ale ak sa dotyčný previnil, radšej nech to nerobí, lebo sa mu to všetko vráti,“ varuje.

A čo sú to za ľudia, ktorí vyhľadajú vedmu, aby poškodili niekomu inému? „Sú rôzni. Na vlastnú rodinu nadávajú, jeden na druhého. Veru, väčšinou medzi príbuznými je nenávisť, medzi súrodencami. Zväčša pre majetky. Jeden na druhého rozprávajú - keby ich šľak trafil, keby zomrel... Dohováram im, aby si to uvážili a nerobili to,“ priznáva.

Mnohí si však nedajú povedať. A tak má veštkyňa Marta Jankuová stále dosť práce. S liečením, veštením, odklínaním i porábaním.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní