Nebezpečná babička: Čínska majsterka kung-fu tvrdo trénuje aj po deväťdesiatke

Relax
Peter Galan

Senzácia z Krajiny draka! 94-ročná bojovníčka láme rekordy sledovanosti na sociálnych sieťach.

Kung-fu bolo súčasťou jej života už od rannej mladosti a stala majsterkou vo viacerých štýloch tohto čínskeho bojového umenia. Dnes má praprababička Zhang Hexian z čínskej provincie Zhejiang 94 rokov, stále poctivo trénuje a učí rodinu i susedov ako sa brániť. Napriek tomu, že aj v svojom vysokom veku dokáže rozdávať údery päsťami i bambusovou palicou, pevne sa drží zásady, ktorú jej vštiepila jej matka: Napadnúť nevinných ľudí je neprijateľné.

Namiesto jedla tréning

"Začala som cvičiť ako štvorročná," povedala Zhang pre televíznu stanicu CNN. "V mojej rodine je to totiž vyše tristoročná tradícia." Každodenný tréning už od piatej rána jej pomáha udržiavať si silu, sebadisciplínu a pevné zdravie. "Narodila som sa v roku 1924, v čase keď bola Čína vo vojne s inými štátmi. Takže kung-fu bolo aj výborným spôsobom sebaobrany." S úsmevom spomína na trojicu zlodejov, ktorí sa pokúšali v ich dedine vykradnúť obchod. Keď ich dostihla v lese, zvolala "Máte odvahu postaviť sa mi a bojovať?!" Než sa lupiči spamätali, dvaja z nich už ležali na zemi. Tretí od strachu zutekal.

internet

Neposlušné svaly: Po dlhom cvičení v pevnom podrepe ju svaly bolievali tak, že ledva došla do kúpeľne. Foto: internet

Typ bojového umenia, ktoré Zhang praktizuje pochádza z provincie Fu-ťien a zahŕňa pätnásť rôznych štýlov. Každý z nich sa učila zhruba tri roky. "Najťažšie boli cviky v pevnom podrepe, pretože ma po nich vždy rozboleli svaly. Niekedy som ledva došla do kúpeľne," cituje prababičku denník China Daily. Nič ju ale nedokázalo odradiť. Ani bieda, ani nedostatok jedla. Tréning bol vždy na prvom mieste. Pri ňom sa odreagovala, zabavila, zabudla na bežné starosti. Najviac obľubovala boj s bambusovou palicou proti súperovi.

internet

Učedníci: Zhang bojovému umeniu učí svoju rodinu i susedov Foto: internet

Zaľúbení bojovníci

Hoci je už pre ňu chudoba minulosťou, striedmosť v jedle si zachovala. Na raňajky si dopraje len ovsenú kašu, alebo rezance, počas dňa zase zeleninu z vlastnej záhradky s trochou mäsa. Nezabúda ani dostatok spánku a pohybu. A keďže je už niekoľko rokov vdovou, k jej dennému programu patrí aj staranie sa o domácnosť, záhradu, či rúbanie dreva. Výsledkom činorodého života je nezlomné zdravie, ktorému sa stále teší.

"Nikdy nebola v nemocnici, nejedla vitamínové, či výživové doplnky. Keď prechladne stačí sa jej poriadne vyspať a opäť je fit," hovorí jej syn Feng Chuanyin, ktorý je tiež majstrom bojového umenia.

Kung-fu čipernej babičke neprinieslo len radosť z pohybu, zábavu, priateľov a nezlomné zdravie, ale aj životnú lásku. V štrnástich spoznala žiaka svojho otca, o štyri roky staršieho Fenga Yongkaia. Rozumeli si, spoločne trénovali u nich na dvore i v horách a nakoniec sa do seba zamilovali. Ich vzťah vydržal celé desaťročia.

internet

Zábava: Zápasy s bambusovou palicou obľubuje praprababička dodnes Foto: internet

O slávu nikdy nestála

"Aby ste mali zdravé telo a myseľ, nestačí len cvičiť," vysvetľuje Zhang. "Musíte mať aj pozitívny postoj k svojmu okoliu a pomáhať iným vždy, keď je to možné." Ona sama sa tohto pravidla drží a jej najbližší potvrdzujú, že je vždy v dobrej nálade a rozdáva lásku i rady známym i neznámym. Žije v svojom rodnom dome, z ktorého jej rodina počas rokov postupne odchádzala. Aby mala s kým trénovať, začala svojmu umeniu učiť susedov.

internet

Buďme v pohode: Zhang tvrdí, že pre zdravé telo a dušu tréning nestačí. Musíme tiež myslieť pozitívne a pomáhať iným. Foto: internet

Chýry o výnimočnej žene sa niesli do okolia aj na sociálne siete. Dnes je populárna nielen v celej Číne, ale aj v ďalších krajinách. O fanúšikov, ktorí jej prejavujú úctu, podporujú ju a želajú jej aby sa dožila aspoň sto rokov nemá núdzu. Napriek tomu zostala skromná. "Nikdy som nechcela byť slávna," reaguje na otázky reportérov. "Ak ľudia milujú kung-fu, pokojne ich budem učiť. Tak ako som to robila doteraz v rodine aj v svojej obci. Nikdy mi však nenapadlo, že získam pozornosť ľudí z celého sveta."

Vianočné tipy na darček