Eva Amurri Martinová: Americká herečka porodila syna Majora doma za podpory manžela aj ďalších členov rodiny. Svoje dojmy zverejnila na internete.

Nebezpečný precedens alebo prirodzená vec? Názory na domáci pôrod sa výrazne líšia

V duchu spätosti s prírodou a návratu k pôvodným zvykom mladé rodičky čoraz častejšie uvažujú o pôrodoch v domácom prostredí. Vytúžené dieťa chcú na svet priviesť v prítomnosti najbližších a v pohodlí známeho prostredia. Stojí to za to?

Eva Amurri Martinová: Americká herečka porodila syna Majora doma za podpory manžela aj ďalších členov rodiny. Svoje dojmy zverejnila na internete.
Eva Amurri Martinová: Americká herečka porodila syna Majora doma za podpory manžela aj ďalších členov rodiny. Svoje dojmy zverejnila na internete.
INTERNET

Eva Amurri Martinová: Americká herečka porodila syna Majora doma za podpory manžela aj ďalších členov rodiny. Svoje dojmy zverejnila na internete. Foto: internet

Potrebovala pokoj a lásku

„Prvého syna som rodila v nemocnici, druhého som sa rozhodla porodiť doma. Nevedela som si predstaviť, že by som sa tej pôrodníckej mašinérii vystavila opäť,“ hovorí Anika (24), jedna z mála žien na Slovensku, ktoré dali prednosť domácemu pôrodnému prostrediu. Ako zdôrazňuje, počas pôrodu je žena mimoriadne zraniteľná, práve preto nechcela druhýkrát zažiť nepríjemné pocity z pôrodnice. „Nie som z toho síce nadšená, ale na pôrod som potrebovala pokoj, bezpečie a lásku. Už z úcty k dieťaťu. To si zaslúži prísť na tento svet ako ľudská bytosť a nie ako vec.“

Kým v našej krajine evidujeme len niekoľko desiatok podobných pôrodov ročne, v zahraničí, najmä v západných krajinách, sú tieto počty podstatne vyššie. Napríklad v Holandsku príde v domácom prostredí na svet každé tretie dieťa. Táto téma sa v posledných dňoch dostala do širšieho povedomia aj vďaka dvom Češkám, Šárke Dubskej a Alexandre Krejzovej. Keďže im české zákony výrazne sťažujú pôrod doma, ženy sa obrátili na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

U našich západných susedov je táto oblasť legislatívne výrazne regulovaná a pôrodným asistentkám hrozia vysoké pokuty, ak budú pracovať bez potrebných povolení, navyše zákon im neumožňuje platiť výkon pri pôrode v byte rodičky. Preto Češky majú problém nájsť človeka, ktorý by im pri rodení v pohodlí domova asistoval. Šárka a Alexandra v Štrasburgu argumentovali, že sú tým porušené ich ľudské práva a slobody. Súd však porušenie práv zo strany štátu nepotvrdil, takže Češky svoj súboj s veternými mlynmi zákonov prehrali.

Marián Oros: Internet je veľkým nepriateľom lekárov, tvrdí.
Marián Oros: Internet je veľkým nepriateľom lekárov, tvrdí.
INTERNET

Marián Oros: Internet je veľkým nepriateľom lekárov, tvrdí. Foto: internet

Čo nie je zakázané, to sa môže

Mladá žena u nás nemusí žiadať úrady o povolenie ani nikoho dopredu informovať o svojom zámere rodiť doma. Slovenská legislatíva funguje tak, že to, čo nie je priamo ukotvené v zákonoch, a teda nie je zakázané, je povolené. Ak ide o pôrod naplánovaný dopredu s priamym úmyslom vykonať ho doma, stačí žene zohnať zdravotnú sestru, pôrodnú asistentku či lekára, ktorý sa na pôrode zúčastní, a tak zabezpečí zdravotnú starostlivosť. Hoci až také jednoduché to nie je, lebo do hry vstupuje aj nadnárodná legislatíva. „Teoreticky môže žena rodiť doma. Vystavuje tým riziku len seba, čo štát nevie nijako napadnúť,“ vysvetľuje právnička Marianna Čopíková.

„Potom však nastane situácia, že privedie na svet nový život - dieťa, o ktoré je podľa zákona povinná postarať sa a zabezpečiť mu plnú zdravotnú starostlivosť od prvej sekundy života. Tú mu zaručujú práve dohovory o základných ľudských právach na život. A to už môže byť právne napadnuteľné v prípade, ak pri sebe nemá zdravotného pracovníka. V takej situácii už môže rozhodnutie a čin napadnúť človek, ktorý je v nejakom zväzku s dieťaťom. Buď je to otec, alebo akýkoľvek príbuzný,“ dodáva. Mladé rodičky pritom svoje rozhodnutie uchýliť sa k domácim pôrodom často argumentujú práve tým, že je to to najlepšie, čo môžu svojmu dieťaťu poskytnúť.

Istota: Podľa lekárov by Slovenky mali rodiť v pôrodniciach.
Istota: Podľa lekárov by Slovenky mali rodiť v pôrodniciach.
MATEJ KALINA

Istota: Podľa lekárov by Slovenky mali rodiť v pôrodniciach. Foto: Matej Kalina

Problémové nemocnice?

Pôrod je sám osebe bolestivá a často i traumatizujúca skúsenosť. Aj keď ide o jeden z najprirodzenejších aktov v živote, je s ním spojených mnoho vedľajších faktorov. Na Slovensku neexistuje nemocnica, ktorá by poskytovala ženám možnosť rodiť v prostredí podobnom domácemu. Anita, ktorá porodila na východe Slovenska, sa nevedela zmieriť a stotožniť najmä s postupom lekára a zdravotných pracovníkov.

„Dúfala som, že v pôrodnici a následne na oddelení šestonedelia to nebude až také zlé. Že si budeme s lekárom a so sestričkami rovní ako partneri. Že ich bude zaujímať to, čo chcem a ako to cítim. Ale bolo to úplne inak. Pristupovali ku mne z pozície nadradenosti, nikto nemal potrebu, ani len sa mi predstaviť. Automaticky mi tykali, neváhali urobiť zákroky, na ktoré som nedala súhlas. Bez môjho vedomia manipulovali s dieťaťom, bránili mi v kontakte s novorodencom, akoby bol majetkom nemocnice. Porušili zákony a moje práva,“ rozhorčuje sa mladá rodička.

Najviac jej prekážalo, ako sa v nemocnici zachovali bezprostredne po pôrode. „Nedovolili mi, aby som mala dieťa dostatočný čas pri sebe, aby došlo k samoprisatiu k prsníku, aby sa nám zladilo dýchanie. Dieťa by sa tak upokojilo a vedelo, že aj keď je v inom prostredí, stále je pri svojej matke. Teda, že je všetko v poriadku,“ sťažuje sa Anita.

Len v nemocnici: Českým pôrodným asistentkám hrozia vysoké pokuty, ak pomáhajú ženám pri pôrode doma.
Len v nemocnici: Českým pôrodným asistentkám hrozia vysoké pokuty, ak pomáhajú ženám pri pôrode doma.
profimedia

Len v nemocnici: Českým pôrodným asistentkám hrozia vysoké pokuty, ak pomáhajú ženám pri pôrode doma. Foto: profimedia

Lekári to vidia inak

Gynekológ pôsobiaci v Ružinovskej nemocnici v Bratislave Marián Oros však oponuje. „Ešte som sa nestretol s tým, že by bol problém, keď matka požiada lekára o priloženie k hrudi po pôrode. Žiada to veľa matiek a veľa lekárov to už teraz robí automaticky,“ oponuje. Budúce matky absolvujú počas tehotenstva pravidelné lekárske prehliadky, počas ktorých môžu spoznať pôrodníka z profesionálnej a ľudskej stránky a vopred sa s ním dohodnúť na určitých krokoch.

K domácim pôrodom sa stavia skepticky. „Neviem si predstaviť lekára, ktorý by dobrovoľne šiel k takejto rodičke a vystavil sa nesmiernemu riziku,“ tvrdí Marián Oros. Poukazuje najmä na nepredvídateľnosť situácie. „V ktorejkoľvek fáze pôrodu môže dôjsť k poškodeniu plodu, o ktorom rodičia netušia, pretože nemajú prístroje na počúvanie oziev a podobne. Niekedy treba urobiť urgentný cisársky zväz. Pri pôrode sú obrovské krvácania, v priebehu pár minút môže byť strata krvi aj liter. Pôrod beží normálne bez problémov, pretože je to prirodzená vec. Avšak moment, keď sa všetko môže pokaziť, nevieme predvídať,“ dodáva.

Šárka Dubská: Češka so svojou sťažnosťou v Štrasburgu neuspela.
Šárka Dubská: Češka so svojou sťažnosťou v Štrasburgu neuspela.
profimedia

Šárka Dubská: Češka so svojou sťažnosťou v Štrasburgu neuspela. Foto: profimedia

Podľa lekára sa pre podobné pôrody rozhodnú ženy, ktoré si myslia, že majú všetky vedomosti o zákroku a priebehu pôrodu aj tehotenstva. Ako dodáva, takéto ženy nechodia ani do poradne a ohradzujú sa argumentmi, že všetku potrebnú starostlivosť dokážu zabezpečiť svojmu dieťaťu od počatia samy. Veľkým nepriateľom lekárov je internet. „Rodičky si dokážu vyhľadať na internete množstvo informácií. Niektoré sú odborne podložené, iné sú len subjektívne sugescie jedného názoru, neoverené. Žena, ktorá nemá adekvátne vzdelanie a nekonzultuje informácie s lekárom odborníkom, nevie filtrovať, čo skutočne pravda je a čo nie,“ hovorí gynekológ.

Znamená to, že všetky tie ženy v zahraničí, ktoré sa rozhodnú porodiť doma, riskujú svoje zdravie a zdravie svojho dieťaťa? Nie je to celkom tak. Vo viacerých vyspelých krajinách tieto rodičky konzultujú svoje rozhodnutia s odborníkmi, lekármi, so zdravotnými poradcami a hlavne domácim pôrodom sú prispôsobené aj zákony. Okrem zdravotného asistenta či lekára tam nemocnice vedia poskytnúť potrebné prístroje a materiál. U nás je takýto prístup zrejme hudbou ďalekej budúcnosti. Rezort slovenského zdravotníctva totiž zmeny v legislatíve v tejto problematike nepripravuje.

Známe prostredie: To je jeden z hlavných dôvodov, prečo ženy chcú rodiť doma.
Známe prostredie: To je jeden z hlavných dôvodov, prečo ženy chcú rodiť doma.
profimedia

Známe prostredie: To je jeden z hlavných dôvodov, prečo ženy chcú rodiť doma. Foto: profimedia

Vianočné tipy na darček