Meandre Kamenistého potoka: Malebnou krajinou sa môžete pokochať zo sedla bicykla.

Nečakaný raj pre cyklistov: Meandre Kamenistého potoka pripomínajú filmové kulisy

K malej obci na strednom Slovensku Sihla vo výške asi 900 metrov nad morom vedia kľukatá vyasfaltovaná cestička. Bez áut a v srdci nedotknutej prírody. Ideálne na cykloturistiku. Kým dôjdete navrch, poriadne sa zapotíte. Ide o tú z náročnejších trás. Celý čas stúpate, síce mierne, ale stále.

Sihla s okolo dvesto obyvateľmi spadajúca do okresu Brezno leží na rozhraní Horehronia, Gemera a Podpoľania v náručí Veporských vrchov. V obci pramení Kamenistý potok, ktorý sa hadí 25 kilometrov dlhou Kamenistou dolinou. Kamenistý potok svoju púť končí v Čiernom Hrone, do ktorého sa vlieva. Popri ňom vedie asfaltová cestička, z ktorej je vylúčená automobilová doprava, čiže jedna z mála cyklistických trás, kde nemusíte o priestor bojovať s autami. Navyše, cestou si môžete na viacerých miestach nabrať čistú pramenitú vodu.

Ideálna cyklotrasa: Popri 25 km dlhej Kamenistej doline je asfaltová cesta.
Ideálna cyklotrasa: Popri 25 km dlhej Kamenistej doline je asfaltová cesta.
Katarína Oravská

Rozprávkové vodné kľučky

V čase, keď ste zo stúpanie už poriadne vyčerpaní a cesta sa vám zdá čoraz nekonečnejšia, sa pred vami zjaví malebná krajina ako vystrihnutá z maliarskeho plátna. Meandre kamenistého potoka vytvárajú scenériu, ktorá by sa pokojne hodila ako filmová kulisa nejakej rozprávky. Oplatí sa zastaviť, pokochať sa kľučkami riečnych zákrut, poprípade si odskočiť na hríby do blízkeho lesa. Tento rok nosia ľudia plné košíky dubákov.

Unikátny dva a pol kilometrový úsek Meandrov Kamenistého potoka od okraja Sihly po horáreň Klimentka je od roku 1991 chráneným územím. Patrí do Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Cyklostrasa je súčasťou okruhu okolo Poľany. Poľana je pozostatok stratovulkánu.

Vodné kľučky Kamenistého potoka: Unikátna chránená oblasť, ktorú nájdete na ceste do obce Sihla v Brezne.
Vodné kľučky Kamenistého potoka: Unikátna chránená oblasť, ktorú nájdete na ceste do obce Sihla v Brezne.
Katarína Oravská

Tajch Hrončok

V strednej časti Kamenistej doliny je vybudovaná historická vodná nádrž – tajch Hrončok, pri ktorej sa hodno zastaviť. Nádrž je v katastrálnych územiach obcí Valaská, Hronec a Sihla, v západnej časti Slovenského Rudohoria – vo Veporských vrchoch, v časti Balocké vrchy.

Hrádza bola postavená podľa plánov Jozefa Pausingera v roku 1881, na mieste drevenej hrádze, ktorá bola vybudovaná ešte o desať rokov skôr. Dnes obľúbená zastávka turistov.

Vodná nádrž Hrončok: Kedysi slúžila na splavovanie dreva, dnes je obľúbenou zastávkou turistov.
Vodná nádrž Hrončok: Kedysi slúžila na splavovanie dreva, dnes je obľúbenou zastávkou turistov.
Katarína Oravská

Pred vybudovaním železničnej trate na zvážanie dreva slúžila nadrž na zachytávanie vody potrebnej k splavovaniu dreva z hustých lesov po Kamenistom potoku. Napĺňala sa 36 hodín a vypúšťala za osem. Vypúšťaním sa dosahovala potrebná výšky vodnej hladiny Kamenistého potoka na splavovanie dreva. To následne putovalo Čiernym Hronom do Hronca a Chvatimechu. Tajch má dĺžku 71,5 metra, šírku 5,3 metra a výšku 10 metrov.


  • Katarína Oravská

    Ako editorka/redaktorka portálu Plus7dni.sk zodpovedá za tvorbu obsahu pre webovú stránku týždenníka. Vyhľadáva a spracúva vlastné témy, pracuje s foto a video podkladmi, ako aj  s analytickými dátami. Spravuje sociálny profil Plus 7 dní.