Dotrénoval: František Straka na tréningu Slovana. Dlho pri mužstve nevydržal.

Nech idú na víno, radí slovanistom bývalý útočník Čapkovič

Takú čiernu sériu, akú ťahajú futbalisti majstrovského Slovana, si nepamätajú ani legendy klubu. Fanúšikovia žiadajú radikálne zmeny.

Také čosi nepamätajú ani legendy futbalového bratislavského Slovana. Sedem súťažných zápasov bez víťazstva, skóre 1 : 18, vyhodený tréner František Straka a do toho zlosť najradikálnejších fanúšikov. Tí dokonca požadujú odchod najlepšieho strelca tímu a celej slovenskej ligy Juraja Halenára.

„Je mi to ľúto. V Slovane som prežil celý športový život,“ smúti nad súčasnou situáciou bývalý pravý útočník i obranca a neskôr tréner Ladislav Pecko, ktorý dnes úspešne vedie reprezentačnú „sesemnástku“. Za klub odohral počas sedemnástich sezón 431 zápasov, vyhral s ním ligu štyri razy ako hráč a raz ako tréner.

Fanúšikom odkazuje jediné: „Mali by držať pri sebe. Nech nezabúdajú, že je to len šport. V takom Španielsku a Anglicku stoja fanúšikovia a mužstvo pri sebe aj vtedy, keď klub vypadne do druhej ligy,“ myslí si dnes 46-ročný Pecko, jeden z najlepších hráčov Slovana v celej jeho histórii.

Jedenásť krížov a prasacie paprče

Najťažšie v klube to má v týchto týždňoch nepochybne Juraj Halenár. Rodákovi z konkurenčnej Trnavy napriek tomu, že strieľal za klub dôležité góly, vyčítajú fanúšikovia mnohé.

„Predstavuje všetko choré a zlé v našom klube. On je do slova a do písmena negatívny symbol,“ píše sa vo vyhlásení občianskeho združenia Belasá Šľachta, ktoré na internete uverejnili. Verejne sa sťažuje na únavu, uráža fanúšikov a práve on stojí za vytváraním skupiniek v tíme - to všetko mu vyčítajú nasrdení fanúšikovia.

Trpezlivosť stratili po jeho nevhodnom geste v debakli belasých vo švajčiarskom Berne. Slovan s domácimi Young Boys prehral 0 : 5. „Halenár pri pozápasovom vyklusávaní posmešne tlieskal fanúšikom Slovana a chytal sa za genitálie,“ píše sa na stránke priaznivcov slovenského majstra.

Po poslednom debakli v Trenčíne 0 : 4 už nebol nepriateľom len Halenár. Na tréningovom ihrisku čakalo na hráčov jedenásť krížov a veľký hrniec s prasacími paprčami. Spolu s nápisom - Na každú sviňu sa varí voda. Majiteľ klubu Ivan Kmotrík to však vyhodnotil ako ojedinelú vylomeninu užšej skupiny fanúšikov. A Halenárovi vyjadril podporu.

„Juraja podržíme. Fanúšikovia nám predsa nemôžu diktovať, čo robiť s tímom a klubom,“ povedal pre denník Plus JEDEN DEŇ. Halenár sa rozhodol situáciu nekomentovať.

Paradoxne sa mu v čase nepriazne fanúšikov dostalo veľkej pochvaly od veľkého trénera. Keď Neapol v októbrovom zápase Európskej ligy pokoril Slovan na Pasienkoch 2 : 0, slávny španielsky tréner Talianov Rafael Benitez na tlačovej besede po zápase oznámil, že ak by si z kádra belasých mal niekoho vybrať, bral by toho s číslom deväť - Juraja Halenára. „Toho by som si vedel v Neapole predstaviť,“ dodal 54-ročný kouč Talianov.

Rýchly odlet Straku

Slovanu v týchto dňoch niet čo závidieť. A tak dobre do sezóny vstúpil. Do polovičky septembra prehral v lige len na Myjave a v Lige majstrov sa po vyradení waleského a moldavského šampióna načahoval po účasti v základnej skupine. Bola by to v nej jeho premiéra, no bieloruský majster Bate Borisov vrátil po domácej výhre 3 : 0 náš najúspešnejší klub na zem.

Žiadna skupinová fáza najprestížnejšej európskej futbalovej súťaže, naopak, začiatok strmého pádu. Nezvládol ho ani tréner František Straka. Za štrnásť rokov trénerskej kariéry vystriedal štrnásť klubov. V Slovane nevydržal ani štyri mesiace, v Ružomberku, ktorý bol jeho prvým slovenským klubom pred štyrmi rokmi, len jednu sezónu.

„Možno by sa mal poobzerať po inej robote,“ radí mu jeden z diskutérov na serveri fotbal. idnes.cz. Ani bývalý reprezentačný tréner Dušan Galis, ktorý za Slovan hrával v rokoch 1977 - 1982 a neskôr ho sedem sezón trénoval, nie je poslednými výkonmi úradujúceho slovenského majstra nadšený.

„Hráči by si mali sadnúť a vydiskutovať si to. Slovan je klub, ktorý musí mať úspech. Káder na to má. A pokiaľ ide o krízu, až tá ukáže vernosť fanúšikov klubu,“ tvrdí Galis - muž, ktorý doviedol Slovan k federálnemu i trom slovenským titulom.

Nech idú na víno

„Žiadne skupinky. Všetci musia ťahať za jeden povraz. A vyriešiť si to sami. V tom im nikto nepomôže,“ pridáva svoj názor Ján Čapkovič, víťaz Pohára víťazov pohárov z roku 1969 vo farbách Slovana. Ani na vtedajšiu dobu neskutočných 80-tisíc korún, ktoré mu ako devätnásťročnému núkal Hradec Králové, bývalého bratislavského útočníka nezlákalo.

Podpísal Slovanu, v ktorom strávil väčšinu kariéry. „Takú čiernu sériu, akú ťahá klub teraz, si za našich čias nepamätám. Ani toľkej nevraživosti ako dnes Halenár som nikdy vystavený nebol. Našli sa dvaja-traja krikľúni, čo si robili posmech. Takto, ako to robí dnes zdravé jadro, ako si hovoria, sa to však podľa mňa nedá robiť. Malo by to byť presne naopak. Hráčov treba povzbudiť. Ja to nechápem, veď na nich sa chodia pozerať do hľadiska. Sú to ich ikony,“ čuduje sa 66-ročný Čapkovič.

„A ak sú rozhádaní, nech sa vyberú všetci posedieť niekde na Kolibu. Nech si aj vypijú a všetko vyjasnia. Za mojich čias bolo vidieť, že sme kolektív. A chodili na nás zástupy ľudí. Aj keď sme hrali vonku, tak sme si po návrate zo zápasu šli sadnúť na vínko. A poskladali sa na to. Nikto sa nad nikoho nepovyšoval,“ núka recept Čapkovič, bývalý útočník, ktorý dal gól aj slávnej Barcelone.

Dnes už trojnásobný dedo, najmladší Dário sa narodil pred rokom, na Pasienky nechodí. „Ten štadión mi nikdy nebol sympatický. Keď som bol naposledy na Ružomberku, pozvali ma, posadili do štvrtého radu a videl som pol ihriska. Tam sa nedá futbal poriadne pozerať. Keď budú mať vlastný štadión, rád prídem,“ dodáva Čapkovič.

Napriek tomu nad klubom neláme palicu. „Slovan má stále najlepší káder, herne by to určite malo platiť. Verím, že sa z krízy vyhrabe a ešte bude bojovať o majstra. Stále je dosť kôl.“

Vyštvali ich

Jozef Adamec: Držiteľ striebra z MS 1962 a jeden z najlepších strelcov československej ligy hral za Slovan v rokoch 1964 - 1965. Bez väčšieho úspechu. Práve naopak. „Pobudol som tam presne 639 dní, ale môjmu kvietku sa tam nedarilo. Nevhodná pôda. Viac som bol v treste, než hral. Čoskoro som išiel všetkým na nervy. Doslova ma vyhodili, nech idem kadeľahšie. Všetci boli presvedčení, že som nenapraviteľný chuligán,“ spomínal Adamec vo svojej knihe Ako som strieľal góly, ktorú napísal spolu s Igorom Mrázom.

Milan Luhový: Do Slovana prišiel ako osemnásťročný talent z Púchova v roku 1981. Spočiatku pomáhal Slovanu zachraňovať československú ligu. Keď sa však upísal po troch rokoch pražskej Dukle, rozhneval funkcionárov i fanúšikov bratislavského klubu. Vyčítali mu, že zradil Slovan a nechal sa neverbovať „Čehúňmi“.

Robin Van Persie: Keď holandská hviezda a jeden z najlepšie zarábajúcich hráčov súčasnosti oznámil pred dvoma rokmi, že po dlhých ôsmich rokoch prestupuje z Arsenalu do Manchestru United, fanúšikovia okamžite začali páliť jeho dresy.

Fernando Torres: Po prestupe z Liverpoolu do Chelsea v roku 2011 fanúšikovia pálili jeho dresy, ba niektorí sa mu vyhrážali smrťou. Navyše sa v Chelsea trápil a neskôr ho potopil aj tréner londýnskeho klubu Mourinho. Jeden z fanúšikov Chelsea si dokonca na zápas obliekol dres Don’t Scorrer, čím jasne demonštroval, že španielsky útočník robí všetko, len nedáva góly. Aj preto je dnes na hosťovaní v milánskom AC.

Ashley Cole: Fanúšikov Arsenalu naštval prestupom do Chelsea, priaznivcov Chelsea štyrmi preukázateľnými neverami. Až potom sa rozviedol. Uškodil si aj útokom na študenta Toma Cowana, po ktorom na konci tréningu vystrelil zo vzduchovky. Vraj nevedel, že je nabitá. Ani on už v Chelsea nie je, v júli tohto roku sa upísal rímskemu AS.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní