Niektoré sondy naznačujú, že až polovica žien zruší schôdzku na základe informácií získaných z internetu. Ich dôveryhodnosť je však diskutabilná.

Nechcite vedieť o partnerovi všetko. Špehovanie môže znamenať krach vzťahu

Priveľa informácií o nádejnom partnerovi, ktoré možno získať vo virtuálnom svete, môže skôr uškodiť, ako pomôcť.

Aj vás svrbia dlane, keď si partner zabudne na stole mobilný telefón alebo si odbehne od rozpísaného e-mailu? Aj vy zápasíte s nutkavou potrebou nazrieť do jeho virtuálnej komunikácie a odhaliť „pravú“ tvár budúceho manžela či manželky?

Ani vy nedokážete odolať zázračnej moci internetu, vďaka ktorému dnes možno odhaliť aj tie najtajnejšie zákutia nového objavu? Aj vy patríte do rozrastajúcej sa rodiny pátračov zhromažďujúcich viac či menej dôveryhodné informácie o nádejnej polovičke?

Odborníci varujú, že špehovanie sa nemusí vyplatiť a mnohí zvedavci si lustrovaním priateľov na internete skôr škodia. Napriek tomu si podľa odhadov takmer každý druhý jedinec pred prvým rande preveruje objekt svojej túžby na internete.

Vzťahové googlovanie

Mnohí si myslia, že keď pred prvou schôdzkou zistia o nádejnom kandidátovi či kandidátke čo najviac informácií, uľahčí im to rozhodovanie. Základné fakty, fotografie z akcií, reakcie priateľov i pikantérie z minulosti im majú pomôcť odpovedať na otázku, či dať novej známosti šancu.

Notorickí pátrači ospravedlňujú svoje sliedenie údajnou úsporou času - na mnohé sa nemusia pýtať, vedia, čo robiť, a v krajnom prípade môžu stretnutie zrušiť. Podľa niektorých prieskumov vraj stačia štyri minúty googlovania, aby ste sa o svojom vyvolenom dozvedeli toľko, koľko by vám pri osobných stretnutiach povedal za dvadsať hodín.

Každá minca má však dve strany. „Nerozumiem, prečo by som mala priateľa lustrovať na internete. Má svoje tajomstvá, ja tiež. Je to minulosť, nevŕtam sa v tom,“ píše na jednom z diskusných fór tridsaťtriročná Marta. Nie všetci s jej názorom súhlasia.

„Zahmlievanie minulosti nerobí dobrotu. Osobitne, ak ide o to, čím sa dotyčný živil,“ kontruje tridsaťsedemročná Anna. Patrí k nemalej skupine tých, ktorí chcú mať dokonalý prehľad o svojej polovičke. „Rýpať sa v každom detaile, to nie, no pozrieť si profily na sociálnych sieťach nie je žiadne sliedenie,“ dodáva štyridsaťročná Petra.

Právo na súkromie

Odborníci na partnerské vzťahy sa s čoraz populárnejším trendom pátrania nestotožňujú. Každý má právo na súkromie a svoje malé tajomstvá. A platí to nielen pre nádejné dvojice, ale tiež pre dlhoročných partnerov.

„Aj v dvadsiatom prvom storočí by mal každý z partnerov ctiť súkromie toho druhého, žiadne lustrovanie alebo špehovanie nie je prípustné,“ hovorí psychologička Jana Fojtíková. Bez ohľadu na to, či ide o prvé rande, alebo dlhotrvajúci vzťah, každý chce mať aj niečo vlastné, čo patrí iba jemu.

„Partnerovi, aj potenciálnemu, by sme mali nechať priestor na trávenie času osamote alebo s priateľmi, na jeho tajomstvá a sólové akcie. Istota, že jeho súkromný, osobný priestor patrí len jemu, by sa nemala spochybňovať,“ dodáva.

Fojtíková zároveň upozorňuje, že špehovanie vo vzťahu sa takmer nikdy neskončí dobre a môže znamenať krach. „Ak na to partner príde, už nikdy sa nezbavíte nálepky sliedič,“ varuje odborníčka. Navyše, prehnaná informovanosť môže byť na škodu - načo je dobré vedieť, že váš nový objav chodil s atraktívnou dračicou s mierami modelky?

Neverte všetkému

Nie vždy je však takzvané vzťahové googlovanie pred prvým rande na škodu. Oplatí sa v prípade, že ste záhadného neznámeho „stretli“ na čete a jeho profil vyzerá až príliš dokonale. Zvýšiť pozornosť treba, keď sa dotyčný chvasce zlatou kreditkou, návštevou luxusných destinácií, ostrožltým Lamborghini a známosťami s hercami a politikmi.

Ak by bol skutočne tým, za koho sa vydáva, určite by to nevešal na nos každému, na koho narazí na čete. V takých prípadoch stačí zadať údaje pána dokonalého do vyhľadávača, pozrieť sa na sociálne siete a odhaliť jeho skutočnú identitu.

S informáciami však treba narábať opatrne - pravda môže byť lož a naopak. Odborníčka na partnerské vzťahy Tamara Novotná upozorňuje, že väčšina z nás chce na sociálnych sieťach vyzerať lepšie ako v skutočnosti, pričom za tým nemusí byť hneď snaha o zámerné klamanie a zavádzanie.

Aj fotografie v tradičných albumoch prešli prísnou selekciou... „Verejný profil môže často vyvolať dojem, že jeho majiteľ či majiteľka neustále niečo podniká, cestuje, má bohatý kultúrny život... Počas živého rozhovoru však môžete pokojne zistiť, že ide o domaseda, ktorý bol v divadle naposledy pred rokom, najčastejšie cestuje prstom po mape a niektoré fotografie si vypožičal od činorodého súrodenca,“ dodáva Novotná.

Naopak, jedinci málo aktívni na sociálnych sieťach môžu byť kreatívni dobrodruhovia bez snahy informovať okolie o každom svojom počine. „Vy ich budete považovať za nudných, schôdzku zrušíte a možno sa tak pripravíte o životnú lásku,“ varuje.

Rozumné sledovanie

Ak nedokážete odolať nutkavej potrebe vedieť viac, pri posudzovaní informácií treba zvážiť zdroje a dať šancu osobnej skúsenosti. „Nie všetko, čo je na internete, treba brať vážne a na základe toho robiť predčasné závery,“ zdôrazňuje Novotná.

Odborníci na komunikáciu odporúčajú nevychádzať iba z jedného zdroja, ale z viacerých. Vo všeobecnosti však platí, že pátraním na internete by ste nemali tráviť hodiny. Osobný kontakt vám vždy povie viac ako virtuálny.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní