Nefunguje vám to? Možno nie ste ako jeho mama. Alebo taká ste!

„Ak sa podobné povahové črty matky a nevesty dostanú do konfrontačného trojuholníka, je takáto kombinácia vždy maximálne zhubná," varuje psychiater.

Takmer od prvého nádychu sú v jej náručí. Zahŕňaní pozornosťou a láskou, niekedy výčitkami, v ojedinelých prípadoch ľahostajnosťou. Napriek tomu je mama pre chlapcov ženou, podľa ktorej si formujú prvé predstavy o nežnom pohlaví.

Koľkokrát ženy z úst svojich malých princov počuli: „Ja sa s tebou ožením!“ Mamu si síce vziať nemôžu, ale jej o dvadsať rokov mladšiu kópiu áno.

Detská fascinácia

Aj psychologické výskumy potvrdzujú nezameniteľnú úlohu matky vo vývoji každého muža. Od detstva túži po jej pozornosti a dotykoch, v jej náručí nachádza nehu a bezbrehú odovzdanosť. „Sigmund Freud vystihol vzťah matky a syna v oidipovskom komplexe,“ hovorí psychiater Artúr Ivančík.

Tento termín, odvodený od starogréckeho mýtického kráľa Oidipa, obrazne opisuje psychoanalytický vývoj vzťahu syna k svojej mame. Najvýraznejšie sa prejavuje u chlapcov medzi tretím a šiestym rokom života.

„Podľa Freudovej analýzy sa matka stáva v ranom a predškolskom období pre dieťa jediným stredobodom pokoja a lásky, objektom bezpečia. Otca chlapci začínajú vnímať ako rivala. Ide o prirodzený vývoj,“ pripomína Artúr Ivančík.

Fascinácia matkou postupne ustupuje a do hry vstupuje identifikácia so vzorom muža, otca. „Keď ho syn prijme a vyrieši, môže sa od matky slobodne odpútať a nadväzovať vzťahy s opačným pohlavím,“ opisuje dozrievanie chlapca na muža odborník.

Nie každý vzťah matky a syna sa však vyvíja primeraným smerom.

„Pri silnej alebo patologickej väzbe matky na syna a ak chýba vzor otca, prípadne ho dieťa nesprávne pochopí, nastanú občas vážne poruchy prirodzeného vývoja v rámci spomínaného oidipovského komplexu,“ varuje psychiater.

Vysvetľuje, že bezhraničná „opičia“ láska môže neskôr zrelého, dospelého syna paralyzovať v jeho schopnosti prestrihnúť pupočnú šnúru s matkou. „Ak táto silná väzba pretrváva, je to na škodu oboch,“ pripomína Artúr Ivančík.

Pozor na ideály!

Prečo muža niektorá žena podvedome tak silne priťahuje? Často sám nevie definovať, čo sa mu na nej páči alebo prečo mu je blízka. Len výnimočne si páni priznajú, že by chceli za manželku ženu podobnú svojej mame. „V žiadnom prípade!“ reaguje väčšina na otázku, či medzi ich manželkou a mamou nachádzajú nejaká podobnosť.

Lenže aj tí, ktorí možno proti obrazu svojej rodičky bojujú, ho nosia zakorenený hlboko v sebe. Darmo sa bránia, vystriedajú množstvo žien a nakoniec aj tak padnú do osídiel možno rovnako manipulatívnej a dominantnej ženy, ako bola ich mama.

Alebo naopak - užijú si s vášnivými diablicami a usadia sa pri láskavej tolerantnej dievčine, ktorá im dá pocit domova a pokoja, aký zažívali v detstve v prítomnosti prvej ženy.

Ak vzťah medzi synom a ženou, ktorá ho priviedla na svet, bol plný lásky a harmónie, prirodzene bude aj v dospelosti vyhľadávať partnerky, s ktorými sa do takéhoto sveta vráti. Beda, ak mal za mamu výnimočnú osobnosť! Naplniť túto ideálnu predstavu je takmer nemožné. Nikdy nebudete dostatočne láskavá, starostlivá, upravená, vrúcna, inteligentná…

Pohŕdal ňou?

Možno ste to doma nemali práve ružové. Mama vás komandovala na každom kroku, príkazy sa striedali s prehnanou starostlivosťou. V takomto domácom prostredí vyrastal aj Tibor, ktorému ťahá na štyridsať a životnú družku stále nenašiel.

V každej žene podvedome videl svoju mamu - presnejšie, jej chuť ovládať ho. Stačilo, ak mu jeho dievča chcelo radiť s oblečením alebo mu povedalo, že by sa mal aj najesť po celom dni príprav na skúšky, a už sa cítil pod tlakom.

Každodennú manželskú traumu zažíva aj Mária. Jej manžel vlastnou mamou pohŕda, už od detstva v nej vidí hašterivú a násilnú ženu, nevzdelanú a neupravenú. Hoci je Mária z fyzickej stránky úplný opak svojej svokry, aj maličkosťami v bežnom živote mužovi mamu pripomenie a on jej to dá patrične najavo.

„Neváži si žiadny môj názor, hoci mám vyššie vzdelanie ako on. Kritizuje ma, zosmiešňuje. Aj v mojich prejavoch lásky dokáže nájsť niečo z maminých násilných pohybov, keď si ho chcela privinúť. Niekedy mám pocit, že všeobecne ženy neznáša a pohŕda nimi,“ povzdychne si.

Miloš svoju partnerku týral nezmyselnou žiarlivosťou, až kým mu psychológ nevysvetlil, že v ňom od detstva drieme strach zo straty. Jeho mama opustila otca kvôli inému mužovi a často uprednostnila zábavu pred deťmi. Miloša vždy podvedome priťahovali vyzývavé ženy, a keď sa s jednou z nich oženil, zmenil ich spoločný život na peklo plné obmedzení a podozrení.

Problémový trojuholník

„Mama je nemennou a hlavnou postavou na piedestáli najdôležitejších ľudí v živote každého dieťaťa,“ opisuje odborník. Lenže beda, ak táto naj žena svoju úlohu nezvládne - z jej malého princa môže vyrásť nesamostatný ťuťmák, arogantný grobian, muž, ktorý očakáva nekritické zbožňovanie, rozmaznávanie a podriadenie alebo, naopak, dúfa, že ho partnerka „povedie za ručičku“.

„Napríklad úzkostlivá matka prenáša na syna nechtiac aj svoj strach a obavy zo vzťahov. Naopak, panovačná prebúdza vzdor, benevolentná prináša zmätok v definovaní hraníc, ako sa správať,“ hovorí psychiater.

Podľa odborníka je veľa ďalších vzorov správania matky, ktoré vplývajú na vývoj potomka. „V transformovanej podobe sa potom môžu prenášať do správania k ženám v dospelosti a nutne aj ovplyvňovať výber partnerky,“ dodáva.

Výnimočne si muž hľadá partnerku aj s fyzickými vlastnosťami svojej mamy. Skôr na nevedomej úrovni pátra po zhode duševnej podoby. „Niekedy sa však stane, že matka a partnerka sa veľmi podobajú vzhľadom aj povahou. Podvedomé hľadanie ideálu, ktorý ako vzor dala matka synovi, môže byť natoľko silné, že muž má nakoniec doma kópiu povahových a telesných daností svojej matky,“ hovorí psychiater.

Lenže, dokázali by sme sa zniesť so svojou kópiou? Často práve prílišná podobnosť svokry a nevesty vnáša do rodinných vzťahov priveľa napätia.

„Ak sa podobné povahové črty matky a nevesty dostanú do konfrontačného trojuholníka, je takáto kombinácia vždy maximálne zhubná. Boj, ktorý potom nevedome, ale aj vedome vedie matka s nevestou o objekt svojej lásky, nemá a nebude mať víťaza. Prehrá ho matka, syn aj partnerka,“ varuje odborník.

Vianočné tipy na darček