Nepašujte včelie úle! Najbizarnejšie zákazy pre turistov

Suveníry a darčeky z dovolenky vyberajte mimoriadne starostlivo. Niektoré krajiny majú svojské pravidlá a mnohé predmety by vám na colnici či v lietadle mohli zabaviť. Tu je niekoľko bizarných zákazov.

Každá krajina má zoznam zakázaných predmetov, ktoré nemôžete prenášať cez hranice. Niektoré položky vyvolávajú úsmev, hoci to s nimi úrady myslia smrteľne vážne. Napadlo by vám napríklad pašovať z Kanady včelí úľ?

Do Talianska zasa neradno posielať hračky, ktoré nie sú vyrobené výhradne z dreva. Nedajbože by ste chceli poslať maliarsku farbu svojmu známemu na Kajmanské ostrovy. Ak nosíte okuliare a chystáte sa do Uruguaja, určite zvoľte cestu lietadlom. Na lodi by vám ich totiž zabavili...

Tu sú niektoré z najabsurdnejších zákazov:

Alžírsko: pohrebné urny Do krajiny vás s urnou pustia. Ale ak by ste ale túto nádobu – či už s popolom alebo bez – chceli vyviesť za hranice, neuspejete.

Guatemala: policajné píšťalky

Kompetentným v Guatemale nedá spávať predstava, že po krajine pobehujú desiatky falošných policajtov. Ak ste muž zákona, píšťalku si so sebou na dovolenku určite nenoste.

Kanada: použité včelie úle Včielky sú užitočný hmyz, ktorého populácia po celom svete je vážne ohrozená. Kanadské úrady si to dobre uvedomujú a aj preto zakázali vyvážať z krajiny „funkčné“ včelie úle.

Kajmanské ostrovy: maliarske farby Domčeky na idylických Kajmanských ostrovoch musia byť vyzdobené iba odtieňmi a farbami, ktoré zapadajú do koloritu krajiny. Takže látky importované zo zahraničia tu nemajú miesto.

Lesotho: kolínska voda Parfumy a vonné spreje dostali zelenú, no ak by ste si chceli priniesť do Lesotha kolínsku, ostane colníkom.

Líbya: soľ Keďže zo soľných baní v Líbyi sa ročne vyťaží 30 tisíc ton tejto suroviny, cudzokrajná soľ dostala na hranici stopku.

Sierra Leone: japonské kefy a štetce Krajina má averziu voči všetkým japonským kefám a štetcom na holenie. Milosť dostali len nylonové zubné kefky.

Nemecko: absinth Milovníci tohto nápoja si v Nemecku neprídu na svoje. Cez hranice vás s notoricky známym zeleným alkoholom jednoducho nepustia.

Brazília: učebnice pre základné školy, ktoré nie sú napísané v portugalčine Vysoká negramotnosť donútila brazílske úrady podniknúť radikálne kroky. Výsledok? Školopovinné deti môžu na vyučovaní používať výhradne učebnice v portugalčine, ktorá je úradným jazykom.

Madagaskar: kartóny s plechovkami sardiniek s hmotnosťou nad jeden kilogram Aj to je spôsob, akým sa krajina snaží vyťažiť čo najviac z vlastného rybolovu.

Ekvádor: mapy označujúce nesprávne hranice Bizarný zákaz je výsledkom nekonečného teritoriálneho sporu so susediacim Peru.

Nikaragua: komunistická literatúra Krajina bola počas Studenej vojny bojovým poľom. O súdruhoch už nechce nikdy ani počuť, ani čítať.

Vianočné tipy na darček