Vianoce v bare: Osamelá štyridsiatnička v podaní Ivany Chýlkovej v českom filme Perfect Days - I ženy mají své dny.

Nešťastné a neveselé: Ťaží vás na Vianoce pocit osamelosti? Toto by vám mohlo pomôcť

Nie každý má cez najkrajšie sviatky v roku po boku partnera, s ktorým by prežíval pohodu a lásku

Deti sa ich nevedia dočkať, ale mnohých dospelých poriadne potrápia. Nielen stresom zo zháňania darčekov, z upratovania, pečenia a varenia. Niekedy ukrutne bolí práve to, že tieto činnosti nie je pre koho robiť. Mnohí osamelí ľudia obdobie Vianoc jednoducho pretrpia. Najmä ak nečakane zostali bez partnera, ktorého prítomnosť dodávala týmto sviatkom aspoň nejaký náznak spokojnosti a pohody. „V živote človeka existujú momenty, od ktorých automaticky očakáva romantiku, ale, paradoxne, väčšinou sa končia opakom,“ povedala Alice Nellis, režisérka českého filmu Perfect Days - I ženy majú své dny, v ktorom zobrazila prežívanie rôznych sviatkov osamelej štyridsiatničky.

Tlak na psychiku

Milanovi zomrela manželka dva mesiace pred Vianocami a zostal sám so šiestimi deťmi. Darinu opustil priateľ týždeň pred najkrajšími sviatkami v roku. A Jana je už tri roky single. Na mnohých osamelých ľudí tieto dni doliehajú obzvlášť bolestne. „Vianoce, prípadne iné sviatky, no rovnako bežné víkendové dni vystavujú osamelého jedinca intenzívnejšiemu vnímaniu a prežívaniu samoty a osamelosti. Prejavom býva hlboký smútok, depresívna nálada a skľúčenosť, ktoré mávajú pôvod v rôznych otázkach, pochybnostiach, výčitkách či pocitoch viny,“ rozpráva psychológ a psychoterapeut Ľudovít Dobšovič. „Sú to chvíle spytovania sa na zmysel žitia a takéto myšlienky iba priťažujú a sú naozaj veľmi náročné na zvládnutie. Ľahšie cez ne prechádzajú psychicky zrelí jedinci s dobrou frustračnou toleranciou,“dodáva odborník na ľudskú dušu.

Osamelé Vianoce: Niektorí ľudia ich prežívajú bolestne, sú to chvíle spytovania sa na zmysel žitia.
Osamelé Vianoce: Niektorí ľudia ich prežívajú bolestne, sú to chvíle spytovania sa na zmysel žitia.
Foto: profimedia.sk

Všetci sme vystavení tlaku a obrazu, ako majú vyzerať šťastné Vianoce. V obchodoch, v médiách sa tieto sviatky spájajú s predstavou rodiny. Spokojnej, milujúcej, usmievavej. Niektorí ju však nemajú, nie každý ju má šťastnú ako v reklame. „Vedome aj podvedome všetky tieto informácie vnímame a ony ,žijú‘ v našej psychike. Ak je navyše jedinec menej pripravený znášať frustráciu, prežívanie samoty sa zosilňuje,“ upozorňuje Ľudovít Dobšovič.

Rodina naoko?

Tí, ktorí sú práve v rozvodovom konaní, často siahnu po nie veľmi šťastnom riešení - tráviť Vianoce spolu kvôli deťom a vonkajšiemu tlaku s predstavou rodiny. „Nemá to zmysel. Zväčša si odlúčení manželia citovo ubližujú. S bývalým mužom sme takto strávili Vianoce, hoci sme boli v rozvodovom konaní. Jediné, o čom deťom hovoril pri stole, bolo, že to sú naše posledné, že na rok už spolu nebudeme. Lepšie by nám bolo bez neho,“ spomína Petra.

Ak sa rozhodnete pre takéto riešenie, nemali by ste deti zaťažovať smútkom a pôsobiť previnilo. Pocit pohody a pokoja by mal nájsť každý sám v sebe. Inak si ani tí, ktorí majú pri sebe blízkych ľudí, najkrajšie sviatky v roku nevychutnajú. „Niekedy sa práve vtedy cítim najosamelejšia. Sme s rodinou spolu, a predsa nie sme. Mám na starosti celý servis, manžel so mnou sotva prehovorí a deti sa tešia len na drahé darčeky. Keď raz odídu z domu, som pripravená prežiť Vianoce sama a podľa svojich predstáv. Dopriať si prechádzku, potom si doma zapáliť sviečky, naliať si pohár červeného vína a len tak rozjímať,“ sníva Lenka.

Spoločnosť a pohyb

Väčšina ľudí si však osamelé Vianoce nevie predstaviť. Najmä, ak si ich človek vychutnával s partnerom, ktorého už nemá po svojom boku. Nech rozchod sprevádzali akékoľvek okolnosti a dôvody, počas voľných chvíľ sa v hlave vždy vynorí množstvo otáznikov. „V našej kultúre sa tieto sviatky od raného detstva spájajú s blízkosťou, rodinným kruhom a atmosférou lásky. Rozchod je teda v príkrom rozpore s týmto ,návykom‘, pretože núti jedinca zamýšľať sa nad sebou. Najmä však prináša pochybnosti, čo všetko mohol urobiť, aby rozchodu zabránil,“ hovorí psychoterapeut. „Myslím si, že je dobré v takých chvíľach nezostávať osamote, ale vyhľadať človeka, s ktorým sa môže o smútku a takýchto pochybnostiach rozprávať, vysmútiť sa a pokúsiť sa pozrieť na všetko reálnejšie,“ radí odborník. Premýšľanie osamote neraz človeka len utvrdí v pocitoch viny, prípadne veľkej krivdy. „Ak takýto človek nie je a jedinec je nútený stráviť Vianoce osamote, navrhujem aspoň fyzický pohyb - napríklad dostatočne dlhú prechádzku v prírode, šport, jednoducho niečo, čím sa zamestná telo, aby nebol čas na premýšľanie a fyzická únava by mohla pôsobiť upokojujúco a utišujúco,“radí Dobšovič.

Rozdajte sa!

Nie je jednoduché prekonať pocit zo straty. A nečakaná osamelosť bolí. Neexistuje zázračná pilulka, ktorá zo dňa na deň vylieči dušu, ktorej chýba blízkosť milovaného človeka. Nezostáva nič iné, len zabojovať sám so sebou, zmieriť sa. „Jedinec sa jednoducho musí s novou situáciou zmieriť. Prijať, že je sám. To neznamená, že jeho život nemá zmysel, že on sám je nepotrebný a neužitočný,“pripomína psychológ a dodáva: „Po každej zamračenej oblohe raz príde tá slnečná. A tak je to aj so samotou - vždy sa z nej možno aktívne vymaniť a vybrať sa medzi ľudí, ísť pomáhať tým, ktorí sú na pomoc odkázaní a pokúsiť sa rozdávať. Odmenou je potom radosť z vlastného bytia.“


VIDEO Plus 7 Dní