Otvorili klietku a zhruba tristo metrov od posledných domov v Ivinách, čo je časť obce Dúbravy, pustili vystresovaného chlpáča na slobodu.

Neuveríte! Nebezpečného medveďa najprv chytili do klietky a potom zase vypustili za dedinou Dúbravy

Tri týždne trvalo, kým pracovníci Štátnych lesov SR v oblasti Poľany nalákali nebezpečného štvorročného medveďa do pasce.

Minulý týždeň v stredu večer „cvakla bedňa“, maco-záškodník, ktorý dávno stratil rešpekt pre ľuďmi, bol konečne v klietke. Na druhý deň ráno nastal nečakaný problém, čo s odchytenou šelmou.

Naše medvede nikto nechce

Podľa Dohody o spolupráci na manažmente populácie medveďa hnedého, ktorú za Štátnu ochrany prírody SR podpísal jej generálny riaditeľ Milan Boroš, mali medveďa previezť do prírodného parku v Budapešti. Lenže Maďari zoči - voči reálnej ponuke povedali – nie, ďakujeme veľmi pekne, ale my sme si prosili len malého macka. Veľkého si nechajte doma.

Ochranári hľadali náhradné riešenie, medveďa ponúkali kde – kade, lenže maca v puberte nikto nechcel. Funkcionári dumali päť hodín, desať hodín, pätnásť hodín a medveď celý čas trčal zavretý v klietke. Zásahový tím napokon rozhodol, že za daných okolností bude najrozumnejšie ... maca pustiť zase von. Tam, odkiaľ ho chceli odpratať.

Otvorili klietku a zhruba tristo metrov od posledných domov v Ivinách, čo je časť obce Dúbravy, pustili vystresovaného chlpáča na slobodu.

Kedysi päť, teraz stopäťdesiat

Túto historku by sme si mohli rozprávať ako dobrý vtip o kocúrkovských mozgoch, keby situácia nebola príliš vážna. Počet medveďov na Slovensku je už neúnosný, ale ochranári sa stále tvária, že situáciu máme pod kontrolou.

Milovníci zvierat namiesto redukcie medvedej populácie odstrelom navrhujú premiestnenie tých najnebezpečnejších jedincov kamsi inde. Ako sa ukázalo práve teraz, premiestniť ich nie je kam. „Pamätám si časy, keď sme na Poľane mali piatich medveďov, teraz ich tu žije vyše stopäťdesiat,“ hovorí starostka Dúbrav Elena Grňová. „Naši ľudia sa sťažujú, boja sa hlavne o deti. Nemôžu ich ako kedysi pustiť len tak von hrať sa. Niečo také už u nás nie je možné, lebo medvede sú tu všade. Ničia našim občanom úle, ovocné stromy, ploty. Najhoršie je, že sa nám pri príbytkoch pohybujú za bieleho dňa. Na vlastné oči som videla medvedicu s mladými priamo na asfaltovej ceste. Nie večer, ale na obed! Áno, malé medvieďa je na pohľad milé. Nečudujem sa ľuďom z miest, keď volajú po ochrane medveďa hnedého, ktorého vidia na iba na fotke. Ale chcela by som vidieť, ako sa budú tváriť zoči - voči rozzúrenej medvedici. “

Debata o odstrele

Riaditeľka správy CHKO Poľana Vladimíra Fabriciusová sa nesnaží realitu prikrášľovať, vo veci má jasno: „V lokalite Poľany máme s medveďmi veľký problém. Pokiaľ ide o nebezpečného jedinca, ktorého sa nám nepodarilo umiestniť do zoologickej záhrady, riešenie stále hľadáme. Predpokladám, že budeme musieť pristúpiť k odstrelu tohto medveďa.Nemôžeme to nechať len tak, žijú tam predsa deti.“

Kedy si budú môcť obyvatelia Ivín konečne vydýchnuť, nemožno vôbec odhadnúť, pretože ani v prípade schváleného odstrelu nebudú môcť ich deti len tak behať po hore. V okolí dediny sa momentálne pohybujú minimálne ešte tri medvedice. Jedna s dvomi mláďatami, druhá s tromi a tretia až so štyrmi mladými.

Vianočné tipy na darček