Aj na firemnom večierku si treba dať pozor na správanie.

Neuveriteľné firemné benefity: Toto by ste od svojho zamestnávateľa nečakali

Zabudnite na misu s ovocím, kávu zdarma či zľavnené vstupné do posilky. Niektoré spoločnosti zachádzajú s firemnými benefitmi za hranice predstavivosti bežného pracanta.

Tak napríklad, Gia Nigrová z amerického Columbusu si zaobstarala deväťmesačné šteniatko. Maličkého psíka však treba naučiť hneď od začiatku móresom, čo si vyžaduje čas – more času. Jej zamestnávateľ, škótsky pivovar Brewdog, to chápe, a preto svojim zamestnancom začiatkom tohto roka pripravil nezvyčajný nový benefit – týždennú platenú dovolenku pre tých pracovníkov, ktorí si adoptovali alebo zachránili psíka, píše BBC.

Svadba za firemné

Šéf newyorského internetového obchodu Boxe Chieh Huang počul svojho nešťastného zamestnanca, ktorý vysvetľoval, že kvôli vysokým účtom za lieky pre mamu, si nemôže dovoliť zaplatiť vlastnú svadbu. A tak mu ju zaplatila firma. Firma na svadbu prispieva až 20-tisíc dolárov, podľa toho, ako dlho u nej zamestnanec pracuje.

Kontroverzný benefit ponúkli pre svojich zamestnancov giganti Apple a Facebook, a to preplatenie zmrazenia ženských vajíčok. Netflix umožnil zamestnancom čerpať ročnú rodičovskú dovolenku.

Podniková akcia vo veľkom štýle

Zisťovali sme, či aj sa aj na Slovensku nájdu zamestnávatelia, ktorí svojim pracovníkom doprajú nevšedný benefit. Jedna spoločnosť na Slovensku zobrala svojich zamestnancov na polárny kruh. Pracovníci absolvovali teambuilding vo fínskom meste Rovaniemi, kam leteli na jeden deň, pričom mohli vidieť polárnu žiaru,“ prezradila PR manažérka spoločnosti Profesia Nikola Richterová.

„Toto je ale skutočne nezvyčajný prípad, platový prieskum Platy.sk v minulom roku ukázal, že na Slovensku sú najrozšírenejším benefitom firemné akcie.“ Teambuildingy má dnes k dispozícii približne tretina pracovníkov. Nasledujú nápoje zdarma, flexibilný pracovný čas, mobil na súkromné účely, vzdelávanie, zamestnanecké zľavy, notebook na súkromné účely, či doplnkové dôchodkové sporenie,“ doplnila Richterová.

Medzinárodný platový portál Paylab zmapoval trendy v oblasti súčasných nefinančných benefitov. Deväť percent zamestnancov na Slovensku môže využívať obľúbený benefit v podobe dovolenky navyše nad rámec zákona, 21 % flexibilnú pracovnú dobu. Osemnásť percent má k dispozícii zamestnanecké tréningy a môže sa v rámci firmy vzdelávať. Dvadsať percent zamestnancov na Slovensku môže využívať na súkromné účely mobil, 14 % laptop a 6 % auto.

Novinky zo sveta výhod

Nefinančné benefity sa podľa portálu Platy.sk prispôsobujú modernej dobe, keď je práca súčasťou životného štýlu a súkromie sa s robotou často prelína, čoho výsledkom sú napríklad aj tieto nefinančné benefity odrážajúce súčasnú dobu:

Práca iba 4 dni do týždňa, preplácanie výpomoci v domácnosti, práca na diaľku popri cestovaní, tzv. remote work. Priamo vo firme služby maséra, kozmetičky, osobného trénera či šéfkuchára. Organizácia táborov pre deti zamestnancov, víkend vo firemnom apartmáne, príspevok na nadštandardnú lekársku starostlivosť, napríklad druhý názor lekára špecialistu, preplácanie časti nákladov na kúpu bicyklov či ekologických spotrebičov.

Anketa

Ktorý z nezvyčajných benefitov by ste využili?

Platenú dovolenku na výcvik psa. 10% Zaplatenie svadby. 5% Zmrazenie ženských vajíčok. 5% Príspevok na kúpu bicykla. 10% Žiadny, radšej finančnú odmenu. 55% Výlet za polárnou žiarou. 15%Celkový počet hlasujúcich: 40

Spokojný = produktívnejší

Londýnsky psychologička Cheryl Isaacsová pre BBC upozornila, že firemné výhody by sa mali vzťahovať na väčšinu zamestnancov a zároveň by mali byť pre podnik ekonomicky rentabilné.

Platí pritom, že spokojný zamestnanec je aj produktívnejší. Potvrdila to nedávna štúdia University of Warwick, podľa ktorej pocit šťastia u zamestnancov zvýšilo ich produktivitu o 12 %, zatiaľ čo nešťastní pracovníci boli o 10 % menej výkonní.


  • Katarína Oravská

    Ako editorka/redaktorka portálu Plus7dni.sk zodpovedá za tvorbu obsahu pre webovú stránku týždenníka. Vyhľadáva a spracúva vlastné témy, pracuje s foto a video podkladmi, ako aj  s analytickými dátami. Spravuje sociálny profil Plus 7 dní.