Príležitosti na neveru má väčšina z nás.

Nevera číha aj za dverami bytu susedov

Väčšina milostných avantúr so susedom vyjde časom najavo. Výsledkom môže byť, že neverník príde o partnera aj milenca.

Veziete sa spolu vo výťahu, on sa k vám primkne celkom blízko, lebo kabínka je priúzka a obaja by ste sa s nákupmi dnu nevošli. Jeho vôňa je omračujúca, rovnako ako iskra v očiach a jamky na lícach.

Keď výťah zastaví, chvíľu máte problém zorientovať sa. Ako správny džentlmen vám však podrží dvere, pomôže s taškami, až potom zamieri k svojmu bytu. Keď váš nový sused v dokonale padnúcom obleku odomkne dvere a figliarsky sa na vás usmeje cez plece, červeň vám vstúpi do tváre a čosi vo vašom vnútri sa zachveje.

Vtedy je jasné, že ste sa ocitli v pasci, z ktorej bude ťažké uniknúť. Ak ste zadaná, musíte počítať aj s obeťami, ktorými nebude nik iný ako vaša rodina. Väčšina susedských milostných vzťahov sa totiž končí rozpadom pôvodného zväzku.

Lákavá chuť zakázaného

V čase, keď sa náš život v čoraz väčšej miere odohráva na internete, mnohí z nás žijú viac na sociálnych sieťach ako v realite a informačný pretlak dosahuje maximum, kto býva za dverami oproti tým našim, nehovoriac o obyvateľoch iných poschodí, tuší málokto. Susedia nám nezriedka pripadajú ako nudný a otravný spolok, vzťahy s nimi sa redukujú na minimum v podobe letmého pozdravu na schodoch či vo výťahu.

Niekedy sa však sused dokáže zmeniť na vášnivého amanta. A neplatí to len pre nových obyvateľov bloku, čo sa prisťahovali pred pár týždňami, ale i „starých známych“, ktorí sa zrazu zmenia na dokonalých amantov. Ako sa hovorí - láske človek nerozkáže a zakázané ovocie chutí najlepšie.

„Môj manžel si vzal susedu, ktorá bola dovtedy našou spoločnou kamarátkou. Brávali sme ju na výlety, večierky, strážili si navzájom deti. Ona sa nám odvďačila tým, že dvadsaťmesačnému synovi vzala otca a mne manžela. Jej manžel sa stal mojím dobrým kamarátom, môj muž jej manželom,“ napísala do jednej z anonymných internetových spovedníc dvadsaťšeťročná Petra.

A nie je jediná. Podobnú skúsenosť má i tridsaťdvaročná Katarína. „Po osemročnom vzťahu si môj expriateľ vzal periny a s gráciou sa presťahoval do vedľajšieho vchodu za ‚mladým mäskom‘. S Andreou ma podvádzali tak okato, že som to nezvládla, zvliekla zásnubný prstienok a začala nový život bez neho,“ píše mladá žena.

Viacnásobná bolesť

Fakt, že susedská nevera sa končí zväčša rozpadom pôvodného partnerského vzťahu, potvrdzujú i odborníci. Podvedení ju totiž zväčša cítia ako dvojitú zradu. Z jednej strany ich zasiahne samotná nevera, z druhej ľútosť, zlomyseľnosť i pohŕdanie susedov. Navyše, dotyčný sused či suseda budú podvedenému jedincovi pripomínať partnerovu zradu dovtedy, kým sa niektorá zo strán milostného trojuholníka neodsťahuje.

Ešte väčšmi to bolí, ak ide o manželov, ktorí majú deti. Psychologička Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov varuje pred presvedčením, že vzťah založený na fyzickej príťažlivosti neprekročí hranice a nezasiahne psychiku. Pripomína, že susedská láska sa môže v podstate vyvinúť dvoma smermi.

„Buď zistíte, že vzťah so susedom bol postavený výlučne na fyzickej príťažlivosti, jediným spojivom bol sex a inak si nerozumiete, nemáte žiadne spoločné záujmy ani hodnoty. Alebo sa z počiatočnej vášne vyvinie čosi viac a susedský sexuálny vzťah prerastie do lásky. Vtedy budete stáť pred otázkou, čo s pôvodným manželstvom,“ naznačuje možnosti.

Janáčková upozorňuje, že príležitosti na neveru má väčšina z nás. Ak lákaniu podľahne, je naivné myslieť si, že samotný sexuálny vzťah nič neznamená. „Znamená predovšetkým to, že v pôvodnom vzťahu nie je všetko v poriadku, inak by podvádzajúci neriskoval, že príde o niečo také vzácne, ako je fungujúce manželstvo alebo partnerstvo.“

Rovnako nereálna je podľa Janáčkovej i predstava, že všetko sa podarí utajiť, nikto na nič nepríde a milostná avantúra so susedom sa skončí bez obetí. „Je len otázka času, kedy susedská nevera praskne a bude potrebné vyrovnať sa s jej následkami,“ varuje odborníčka.

Mŕtvy chrobák

Mnohí muži, ale aj ženy volia na prvý pohľad najjednoduchšiu a najmenej bolestivú cestu - tvária sa, že problém neexistuje, nič neriešia a pokračujú v paralelnom vzťahu. Janáčková s odvolaním sa na prípady z vlastnej praxe tvrdí, že z dlhodobého hľadiska to nemôže vydržať. Spomína prípad, keď jedna z klientok tak dlho otáľala s rozhodnutím, čo robiť a pre koho sa rozhodnúť, až nevera praskla a výsledkom bol „veľký tresk“.

„Sused milenec sa stiahol, manžel odišiel, rodina sa rozpadla... Všetko sa odohralo za dramatických okolností.“ Ak sa teda rozhodnete zachovať status quo, pamätajte, že nebude mať dlhú životnosť, a pripravte sa na prípadné následky. Ak ste ešte len v štádiu zoznamovania a napriek predchádzajúcim riadkom nedokážete šarmantnému susedovi odolať, nevrhnite sa do vzťahu, ako sa hovorí, hlavou.

Všetko si žiada čas a najmä pokiaľ ide o zadaných adeptov na susedský flirt, treba zvážiť všetky za a proti. Aj sused časom zovšednie, vášeň vyprchá a rozhodujúce bude to, na akých základoch ste vzťah budovali. Ak sa rozhodnete dať susedovi šancu, nikdy nechoďte do jeho alebo vášho bytu, radí Janáčková.

Stretávajte sa tak, akoby šlo o muža žijúceho na opačnom konci mesta. Treba si tiež uvedomiť, že to, čo sa javí ako výhoda, sa môže časom otočiť proti vám. „Počítajte, že ak vzťah so susedom ukončíte alebo tak urobí on, budete na seba narážať dovtedy, kým sa jeden z vás neodsťahuje,“ pripomína psychologička.

Navyše, každý dom má svoju „dôverníčku“, ktorej nič neujde. Skôr či neskôr začnú kolovať klebety, spravidla okorenené čímsi navyše. „Pre susedov to bude pikantná reality šou v priamom prenose.“ A vášmu partnerovi či partnerke určite nebude príjemné, že sa mu za chrbtom smeje celý dom.

Opustiť manžela a ísť za milencom alebo zostať s manželom a ukončiť milenecký vzťah? Pre účastníkov milostného trojuholníka neľahká otázka. Ako sme však spomínali, každá vášeň časom vyprchá a každý vzťah bude konfrontovaný s realitou. Či obstojí, nezávisí od sexu, ale od duchovnej spriaznenosti partnerov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní