Sánkovanie po novom: Na airboarde si doprajete aj veľké skoky.

Neviete, čo so sebou v zime? Skúste bláznivé športy

Možností, ako sa v zime vyblázniť, je neúrekom.

Krídla, špeciálne trojkolky, nafukovací vankúš či kajaky. Milovníci zimných športov už dávno nie sú odkázaní len na lyže či snoubordovú dosku. Možností, ako sa na svahoch či zamrznutých rybníkoch vyblázniť do sýtosti, je čoraz viac. Ba z niektorých atrakcií začínajú byť vážne športy.

Kitewing - zimný windsurfing

Kvôli poriadnej rýchlosti na lyžiach nie je nutné ani vyštverať sa na kopec. Stačí si vziať špeciálne ultraľahké krídlo, po anglicky kite, a nájsť vhodnú plochu, kde aspoň trochu fúka. „Na ľade sa dá prevádzkovať kitewing už pri vetre dva metre za sekundu.

Na rozdiel od windsurfingu sa to záujemcovia môžu naučiť za jeden deň. Mimochodom, kite sa dvíha zo snehu oveľa ľahšie ako z vody. Navyše oplachtenie nie je spojené s doskou, čo je obrovská výhoda. Ani ovládanie nie je zložité,“ vraví Patrik Pollák. Najlepší slovenský windsurfista si kitewingom, ešte stále relatívne novým športom, kráti zimné čakanie na sezónu.

Nie je to najlacnejšia zábavka. Cena kitov sa začína niekde okolo sedemsto eur a stúpa k tisícke. Na druhej strane, je to jednorazová investícia. „Pri zlých pohyboch síce hrozí, že si zlomíte laminátové kusy v plachte, ale tie sa dajú za dvadsať eur vymeniť,“ pokračuje Pollák. „Všetko sa robí kvôli skokom, ktoré sú pri tomto športe bonusom. Ak sa o ne pokúšate, keď idete dolu kopcom, môžete letieť poriadne ďaleko. Ja som tak raz letel tristotridsať metrov, kamarát päťsto, ale to už len preto, aby sme ukázali, kto je aký blázon. Je to príliš nebezpečné,“ varuje Pollák.

Letel už vyše tristo metrov: Patrik Pollák je v kitewingu ako doma. Skúsenosti z windsurfingu sa mu určite zišli. Foto: archív P.P.

Košický windsurfista, ktorý nás reprezentoval už na troch letných olympiádach, pred ôsmimi rokmi ako prvý u nás organizoval na Chopku neoficiálne preteky. „Vo svete sa robili aj súťaže v rámci zimného windsurfingu, no stále je to najmä zábava. Výhoda je, že občas ani nemusíte čakať na vleky. Pri správnom smere vetra sa dá jazdiť aj hore kopcom.“

Snowscoot - BMX na snehu

Snowscoot je vlastne snoubordová doska s riadidlami. Akýsi snežný bicykel. Stačilo spojiť snoubord s rámom na BMX a vznikol stroj, s ktorým sa na svahoch môžete rútiť šialenou rýchlosťou. Jeho vynálezca Franck Petoud si ho dal patentovať už na sklonku deväťdesiatych rokov, no na masívnejšej popularite naberá pomaly.

„Vo Francúzsku, Švajčiarsku a v Japonsku je však už obľúbený dosť, keďže na jeho prevádzkovanie veľa nepotrebujete. Jazdiť sa dá na akomkoľvek type snehu, nemusíte sa trápiť s viazaním. Dokonca sa už konali aj majstrovstvá Európy,“ vysvetľuje slovenský reprezentant v horskej cyklistike Filip Polc.

Majster extrémnych zjazdov dokázal zaujať svet už aj na snowscoote. Chvíľu sa na ňom dokonca tešil zo svetového rýchlostného rekordu. Dolu svahom sa rútil rýchlosťou 134,51 kilometra za hodinu. Francúz Yann Grandjean mu už rekord vzal, no Polcova vášeň preň pretrváva. „Rýchlostné rekordy, to je extrémna forma. Nesúťaží sa však len pre ne. Robí sa aj slalom, skoky či vyraďovacie preteky, v ktorých štartujú štyria naraz. Na prvej súťaži u nás, ktorú som pred pár týždňami robil v Bachledovej doline, sme mali tridsať pretekárov,“ pochválil sa tridsaťročný Polc.

Snowscoot sa dá kúpiť lacnejšie než krídlo na kitewing, no aj výrazne drahšie. „Najlacnejšie modely sa dajú zohnať za päťsto eur, pretekárske stoja zhruba deväťsto, tie najľahšie odpružené sa dokážu vyšplhať aj na dvetisícpäťsto,“ tvrdí slovenský jazdec. „Výborné je, že pohyby na nich sú prirodzené a až na pár menších vlekov je možné jazdiť na väčšine slovenských zjazdoviek.“

Snowkiting: Na rozdiel od kitewingu nedržia jazdci plachtu v ruke, ale majú krídlo obtočené okolo pása. Foto: redbullcontentpool.com

Airboarding - nafukovací vankúš

Kto ho skúsi, hneď si ho zamiluje. Ihneď si uvedomí, aká je to zábava - lákala na adrenalínovú sánkovačku Ann-Elise Emersonová, prezidentka distributérskej spoločnosti airbordov v Severnej Amerike. „Keď sme začínali, panovala vo verejnosti mierna skepsa, no záujem neustále stúpa a lyžiarske centrá rovnako zbystrili pozornosť,“ tvrdí Emersonová.

Reč je o nafukovacom vankúši, na ktorom sa leží na bruchu, pričom jazdec sa rukami opiera o úchyty. Vďaka aerodynamickému tvaru a špeciálnej štruktúre tak dokáže fujazdiť dolu svahom rýchlosťou aj vyše 100 km/h. Bezpečnostná prilba i chránič chrbta sú nevyhnutnosťou. Airbord sa ovláda jednoduchým prenášaním váhy tela. Najväčším zážitkom počas jazdy sú skoky. Výrobcovia garantujú, že materiál zvládne aj tvrdšie dopady.

Cena klasického airboardu sa začína na 240 eurách, no v niektorých slovenských strediskách si ho možno požičať. Cena jazdy je od jedného do troch eur. „S airboardom sa ozaj dá lietať. A ani veľmi neriskujete, že si ublížite,“ chváli ho šéf zimného strediska v Západnej Virgínii Joseph Darmofalski. Špeciálny materiál minimalizuje riziko zranení. Na Slovensku jazdy ponúkajú na Hrebienku a na Králikoch, no vyskúšať si ho môžete kdekoľvek. V lyžiarskych strediskách po svete však v minulosti vyžadovali hodinové školenie, kým záujemcov poslali dolu kopcom.

Švajčiari už v airboardingu organizovali aj vlastný šampionát. Rýchlosť na ňom merali radarom. Víťaz pretekov v Oberlande letel dolu svahom rýchlosťou 141 km/h. Nič pre slabšie povahy.

Len pre odvážnych: Lezenie po ľade si žiada tréning a skúsenosti. Inak je to príliš veľký risk. Foto: redbullcontentpool.com

Speed flying - tichý zabijak

Kombinácia paraglajdingu a lyžovania patrí k najextrémnejším zimným športom. So smutnou povesťou. Vyžiadala si veľa obetí. Jazdci sa väčšinou helikoptérou vyvezú na kopec. Odtiaľ skočia s lyžami na nohách a s krídlovým padákom na chrbte. Striedavo letia a lyžujú, v závislosti od terénu. Ak sú práve na snehu a blíži sa skala, rýchlo sa vznesú a pokračujú ďalej.

Krása zdolávania alpských či iných velikánov si však často pýta krutú daň. Za posledných šesť rokov pri speed flyingu zomrelo vyše dvadsať ľudí. Švajčiar Sébastian Gay zahynul deň pred Silvestrom 2006 po náraze do skaly priamo pred očami svojej manželky. Obete tragických nehôd boli často skúsení jazdci, no stačila malá chyba či náhla turbulencia, ako v prípade bulharského pilota Dimitara Petkova, a ich život sa náhle skončil.

Iný Švajčiar, Patrick Noti, narazil do stromu, Novozélanďan Sean Kerridge pri pristávaní do múrov krčmy pod kopcom v lokalite Treble Cone. Nebezpečné zlety z Mont Blancu vraj dokonca v niektorých mesiacoch zakázali.

Snežné skútre - len pre solventných

Obľúbená kratochvíľa najmä v Kanade a v Amerike, kde už majú milovníci jázd na snežných skútroch vlastnú ligu. Súčasťou čoraz obľúbenejšieho šampionátu extrémnych športov - X-Games - je snowcross od roku 1998.

V ruskom Semigorí, asi štyristo kilometrov od Moskvy, sa posledný februárový týždeň začnú majstrovstvá sveta. Na rovnakom mieste si vlani pred dvanásťtisíc nadšenými divákmi vybojoval Američan Tucker Hilbert, jazdiaci pod prezývkou T-Train, ďalší titul majstra sveta. Dokázal, že v jazde na skútroch nemá konkurenciu.

Jazdí sa na krátkej trati rovnakým spôsobom ako motokros. Korením sú skoky, pri ktorých sa ťažké stroje dokážu dostať až do výšky štyridsať metrov. Cena snežných skútrov sa začína pri sume päťtisíc eur, čo z neho robí šport len pre solventných.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní