Neviete povedať zbohom? Kanadská firma to partnerovi oznámi za vás

Aj keď sa na prvý pohľad javí rozchod cez sprostredkovateľa bezcitný a neosobný, v niektorých prípadoch by mohol človeku túto dramatickú a emotívnu situáciu uľahčiť.

Rozchod partnerov sa málokedy zaobíde bez komplikácií. Už taliansky básnik Petrarca pred mnohými storočiami tvrdil: „Dva ľúbostné listy píšeme najťažšie: prvý a posledný.“

Podnikatelia sú však vynachádzaví. Kanadská firma prišla s nápadom, ktorý má „rozchodovým zbabelcom“ uľahčiť situáciu. Vo svojom e-shope ponúka profesionála, ktorý za človeka vybaví rozchod bez toho, aby sa musel pozerať do smutných očí svojej bývalej lásky.

Služba spoločnosti The Breakup Shop je určená tým, ktorí chcú zo vzťahu vycúvať, ale nevedia ako. Za desať dolárov si zákazníci môžu kúpiť správu, ktorá partnerovi oznámi koniec e-mailom. O niečo viac zaplatí za klasický papierový list či dokonca za telefonát rozchodového asistenta, ktorý dotyčnému vysvetlí dôvody rozchodu.

Útechou mu môžu byť malé darčeky z e-shopu. Naozaj môže takáto rozlúčka nahradiť osobné stretnutie a zmierniť traumu zo straty partnera?

Telefónne fiasko

Ruku na srdce, koho z nás by rozchod s milovaným partnerom cez e-mail či telefonát od neznámeho človeka nezasiahol ešte viac než pri osobnom stretnutí. Bolesť spôsobí strata blízkeho, s ktorým sme prežili kus života. Mnohé zlomené srdcia sa z nej ťažko spamätávajú. Na jazyk sa teda derie otázka, či je asistovaný rozchod etický a korektný voči partnerovi.

„Takýto krok signalizuje veľké sklamanie, možno až odpor. Partner, ktorý vyhľadá takúto službu, naznačuje, že z nejakého dôvodu odmieta stretnutie a kontakt s tým druhým. Ťažko teda všeobecne povedať, či je to etické,“ hovorí psychoterapeut Ľudovít Dobšovič.

Na druhej strane odborník pripomína, že partneri sa na rozchode podieľajú rovnakým dielom. Jednoducho prišli na križovatku, na ktorej sa ich cesty rozchádzajú. „Preto by bolo zrozumiteľnejšie a hádam sa aj právom očakáva, že sa zodpovedne a statočne pozrú rozchodu priamo do očí,“ dodáva.

Neznámy sprostredkovateľ nepozná okolnosti ani situáciu človeka, ktorému správu o rozchode oznamuje. Nehovoriac o tom, že naozaj môže dôjsť k trápnej situácii ako v prípade amerického spisovateľa a novinára Emanuela Mailberga, ktorý si túto službu otestoval.

Objednal si v spomínanej spoločnosti telefonát pre priateľku a výsledok ho zaskočil. Rozchodový asistent čítal dôvody odchodu partnera suchopárne z papiera. Rozhodne to nebol školený psychológ a celé to bolo skôr fiasko.

Ochráni pred psychopatom

Aj keď sa na prvý pohľad javí rozchod cez sprostredkovateľa bezcitný a neosobný, v niektorých prípadoch by mohol človeku túto dramatickú a emotívnu situáciu uľahčiť.

„Ak niektorý z partnerov využije možnosť asistovaného rozchodu, môže za tým byť veľký hnev, strach, obava, odpor až nenávisť, čiže intenzívne prežívanie, ktorému nechce čeliť pri prípadnom stretnutí pri rozvodovom konaní,“ opisuje pohnútky prípadného zákazníka nezvyčajnej služby Ľudovít Dobšovič.

Ľudia zväčša vedia odhadnúť svoje i partnerovo prežívanie či reakcie vo vyhrotených situáciách. Nie každý si dokáže zachovať chladnú hlavu a práve im by možno sprostredkovateľ rozchodu prišiel vhod. Je teda takáto služba v niektorých prípadoch nápomocná a vítaná?

„Asistovaný rozchod rozhodne môže zabrániť konfliktu. Ak sa rozchádza submisívny partner s agresívnym, psychopatickým, hysterickým či žiarlivým druhom, vtedy môže znamenať bezpečie a možnosť vyhnúť sa situácii, v ktorej by sa v plnej sile objavilo to, čo bolo príčinou rozchodu,“ objasňuje odborník.

Dodáva, že je to možnosť práve pre takéto prípady. Potom už je na rozhodnutí každého partnera, či ju využije, alebo sám dokončí, čo sobášom či začiatkom vzťahu začal.

Len zbabelosť?

„Keď sa človek konečne zbaví toho, koho raz navždy prestal milovať, cíti sa na svete ako znovuzrodený,“ tvrdil nemecký spisovateľ Paul Johann Ludwig von Heyse.

Lenže je tu aj druhá strana. Odmietnutie partnera, s ktorým ste možno prežili veľa pekných chvíľ, prináša veľa úskalí. Ten, koho chcete už zo svojho života vyšachovať, sa cíti zradený, odvrhnutý, osamelý, ponížený. Aj preto pri ukončovaní akéhokoľvek zväzku treba zvoliť správnu formu, slová i zdôvodnenie. Nezraňovať ani príliš veľa nesľubovať. A hlavne nájsť si na vysvetlenie čas.

Ak sa niekto zo zbabelosti a strachu z výčitiek či zo sĺz toho druhého uchýli k tomu, aby sa priamemu kontaktu s partnerom vyhol, traumu z rozchodu môže len znásobiť.

„Odmietnutie vždy znamená čeliť pochybnostiam, za koho ma pokladá, kto som pre druhého, keď sa nechce so mnou stretnúť a spoločne prejsť zložitou cestou rozchodu,“ opisuje psychológ. Takéto pochybnosti môžu pretrvávať v prežívaní odmietnutého partnera a zneistiť ho na dlhý čas napríklad pri nadväzovaní nových kontaktov.

„Odmietnutie znamená popasovať sa so sebaistotou, s osobnou zrelosťou. V takýchto chvíľach je vhodné vyhľadať psychoterapeuta a nezostávať sám s pochybnosťami, prípadne sa utiekať ku kamarátom, pretože je potrebný nezávislý a nezainteresovaný pohľad na rozchod a na to, čo bude po ňom,“ pripomína Ľudovít Dobšovič.

Vianočné tipy na darček