Niečo navyše: Ak chcete manžela „odmeniť“, mali by ste mu ponúknuť niečo nové a nezvyčajné, čo v konečnom dôsledku ozvláštni váš spoločný sexuálny život.

Nevydierajte sexom, zničíte vášeň aj vzťah

Sexuálne vydieranie manžela sa môže skončiť tak, že vám utečie za inou. Ak ho chcete odmeniť, mali by ste ponúknuť niečo navyše.

Niektoré ženy sprevádza nie práve lichotivá povesť, že svoju kariéru urobili „cez posteľ“. Podľa sexuológov však ide len o povestnú špičku ľadovca takzvanej sexuálnej manipulácie. Mnoho žien totiž sexom vydiera, či dokonca „vychováva“ svojho partnera. Posteľné hry dávajú priamo alebo nepriamo ako odmenu za niečo, čo od muža požadujú.

Sex za domáce práce

V stovkách rodín sa dennodenne opakuje rovnaký scenár. Po príchode z práce manžel očakáva teplú večeru alebo aspoň plnú chladničku, upratanú domácnosť a poslušné deti, ktorým stačí z času na čas prečítať rozprávku. Krátku, lebo ráno treba vstávať do práce a na posteľné hry tak nezostáva veľa času. Mužov záujem však tvrdo narazí na partnerku, ktorá nemá na žiadne intímnosti chuť. Dôvod? Je vyčerpaná a nestíha.

„Manželka so mnou spí len za odmenu. Keď povysávam, mám sex. Keď odveziem deti na krúžky, mám sex. Inak nemám šancu,“ priznáva na jednom z diskusných fór tridsaťdvaročný Radovan. Takáto „hra“ ho však nebaví a začína uvažovať o rozvode.

Podobnú skúsenosť majú aj iní muži. Odborníci na partnerské vzťahy potvrdzujú, že pribúda párov, v ktorých žena svojím neustálym odmietaním stupňuje mužovu túžbu a jej pravidelné „bolesti hlavy“ ho posielajú za inou. Dožadovať sa pomoci v domácnosti či iných vecí prostredníctvom sexuálneho vydierania však nie je tou najlepšou stratégiou.

„Ak žena použije sex ako odmenu za domáce práce, vytratí sa z neho akákoľvek spontánnosť a vášeň,“ upozorňuje psychologička a sexuologička Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov. Prirovnáva to k tomu, keď malému chlapcovi sľúbite za dobré správanie hračku. Vo vzťahu by však mali byť partneri rovnocenní. „Muž sa síce zo začiatku často začne snažiť, aby dostal, čo chce, no po čase ho to prestane baviť a partneri sa môžu úplne rozhádať,“ varuje odborníčka.

Výnimkou nie je ani rozchod partnerov. Jej slová potvrdzuje aj tridsaťsedemročná manažérka Katka: „Sex ako odmena u nás funguje. Odvtedy manžel pravidelne nakupuje, vysáva a z času na čas dokonca umyje riad. Je to pre mňa veľká pomoc a mám zrazu viac času na naše školopovinné deti. Teším sa, ako pekne som si to zariadila, no môj partner zúri,“ priznáva.

Syn namiesto milenca

Janáčková upozorňuje, že výsledkom využívania sexu na dosiahnutie pomyselnej rovnocennosti vo vzťahu môže byť napokon vzťah matka syn, nie partnerský vzťah s kvalitným intímnym životom. „Navyše, ak budete od muža neustále niečo požadovať, lebo inak nič nebude, môže sa stať, že si po ‚odmenu‘ pôjde tam, kde od neho nebudú chcieť nič, za milenkou,“ upozorňuje na riziko nevery.

Sex za odmenu však úplne neodmieta. Tvrdí, že mierne formy sexuálnej manipulácie využíva väčšina žien bez toho, aby to partnerom prekážalo. Skôr naopak, trochu napätia a erotického podnecovania môže byť pre vzťah prínosom, no podstatné je zvoliť správnu mieru.

Šteklivé hry, dráždenie a prísľuby sú pre väčšinu mužov atraktívne a vedia ich oceniť. Pre obe strany tiež môže byť príjemný sex na uzmierenie ako kompenzácia hádky. „V každom prípade, odmenou by nemal byť sex ako taký, ale niečo, čo bežne nerobievate. Motivujúcou prémiou môže byť napríklad súkromný striptíz alebo polohy či praktiky, ktoré ste zatiaľ nevyskúšali, erotická masáž alebo objavovanie sveta sexuálnych pomôcok,“ odporúča Janáčková. V takomto prípade sa vraj sex môže použiť ako odmena, pretože partnerka ponúka niečo neobvyklé, niečo navyše.

„V zásade však platí pravidlo, že ‚najzdravší‘, respektíve najintenzívnejší je spontánny sex. Nezabudnite, že ak sa budete milovať len vtedy, keď manžel vynesie smetný kôš, vášeň sa stratí práve v tom koši spolu s odpadkami. Sex je silná motivácia, no mal by si zachovať aj spontánnosť,“ dodáva Janáčková.

Komunikovať

Ženy, ktoré domáce práce príliš vyčerpávajú a posteľná gymnastika je to posledné, na čo myslia po celodennej hektike, by mali namiesto sexuálneho vydierania komunikovať. „Vzájomná spolupráca je základom dobrého riešenia pre obe strany. Starostlivosť o deti, varenie, pranie, žehlenie, upratovanie a nákupy sú práca viac než na plný úväzok. Muži, ktorí to nezažili, často nevedia, čo ich partnerky musia stihnúť v rámci takzvanej druhej zmeny,“ upozorňuje psychologička.

A dodáva, že ak sa ženy nesťažujú, ich partneri netušia, čo potrebujú a aké sú vyčerpané, hoci by možno radi pomohli. Na lepšie pochopenie partnerky je dokonca nevyhnutné, aby si aspoň niektoré domáce práce vyskúšali. A zistili, čo všetko zahŕňa starostlivosť o rodinu a domácnosť.

Partneri by si tiež mali nájsť čas na spoločný odpočinok. Relatívne rýchlo si totiž uvedomia, čo sa im zo života pomaly vytráca. „Navyše, ak sa vám podarí spojiť sily pri starostlivosti o deti a domácnosť, určite sa spojí aj vaša chuť na sex. Ženy ho nebudú považovať za robotu navyše, ktorá ich oberá o čas i energiu, ale za pôžitok, ktorý okrem iného prispieva aj k ich celkovej duševnej a telesnej pohode,“ dodáva Janáčková.

Pôžitkárky

V minulosti sa predpokladalo, že ženskou motiváciou na sex je predovšetkým láska a záväzky. Novšie štúdie ukazujú, že jedným z motivačných faktorov je, rovnako ako u mužov, potešenie. Ďalej to môže byť takzvaná altruistická motivácia v duchu hesla bolo mi ho ľúto! , pomsta chcela som sa pomstiť bývalému! alebo takzvaný paliatívny sex bolela ma hlava a po sexe som sa cítila lepšie.

Vedci sa často stretávajú i s odôvodnením, že sex zdvihol dotyčnej sebavedomie. Častá je tiež snaha o zmierenie v štýle aby bol už konečne doma pokoj.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní