Nezabudnuteľný zážitok pre študentku Maddie: Chcem, aby sa cítila ako princezná

Človek s veľkým srdcom. Tým nepochybne je tínedžer z Ameriky, ktorého dobrý skutok obletel celý svet.

Mladá Maddie Ramsey sa narodila s Downovým syndrómom. Okrem jej zdravia sa to podpisuje aj na jej vzhľade, ktorý má špecifický pre tento druh ochorenia. To sa vyskytuje aj na Slovensku, štatisticky pripadá ročne na 700 narodených detí jedno s Downovým syndrómom. Čo je ročne 30 – 60 detí.

Maddie šla na školský ples s vysnívaným partnerom. Foto: Facebook

Porucha chromozómov

Maddie pozvala na populárny školský ples, ktorý je v Amerike obdobou stužkovej slávnosti, najlepšieho kamaráta svojho brata. Ten je v škole veľmi obľúbený, a partnerku na ples si mohol vyberať hneď z niekoľkých uchádzačiek. Rozhodol sa však pre Maddie. „Nezaujíma ma, že má Downov syndróm. Nezaujíma ma, čo si o mne ľudia mysleli, keď som im povedal, že idem na ples na špeciálnu školu. Bol som na to hrdý, pretože sa aspoň jeden deň cítila Maddie výnimočne,“ povedal mladík. Downov syndróm je najčastejším ochorením spôsobeným poruchou chromozómov.

Vyskytuje sa, až na niekoľko výnimiek, náhodne. V minulosti zomieralo 75% pacientov s DS pred pubertou, a 90% pred 25. rokom života. V súčasnosti sa pre lepšiu zdravotnú starostlivosť, pochopenie tohto stavu a vďaka rôznym organizáciám, ktoré vzdelávajú rodiny týchto detí, výrazne predlžuje dĺžka ich životov.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček