Správna chvíľa: Páry, ktoré sa milovali na prvom rande, majú nestabilnejší vzťah ako tie, čo počkali.

Nie je v tom nič bigotné! Počkať so sexom sa oplatí

Podľa odborníkov existuje viacero dôvodov, prečo počkať so vzájomným fyzickým zblížením. Čím skôr začne dvojica so sexom, tým menej kvalitný vzťah vraj stihne vybudovať.

Keď sa máte spolu stretnúť, nechoďte mu naproti. Nebombardujte ho telefonátmi, neodpovedajte na každé jeho zazvonenie. Na prvom rande mu nedovoľte viac ako letmý bozk, so sexom počkajte minimálne do tretej schôdzky.

Hoci to pripomína príručku pre vydajachtivé ženy od najprísnejších puritánov z devätnásteho storočia, odporúčania vyšli v polovici divokých deväťdesiatych rokov minulej dekády pod názvom Pravidlá a v Amerike sa stali bestsellerom. Otázne je, ako obstoja dvadsať rokov po vydaní príručky.

Vyčkať času

Nedávne štúdie týkajúce sa vplyvu sexuálnej aktivity na kvalitu partnerského vzťahu potvrdzujú, že pre potenciálnych partnerov nie je najvhodnejšie ponáhľať sa s milovaním.

Prieskum, ktorý zrealizovali vedci z britskej Brigham Young University na vzorke viac ako desaťtisíc jedincov, odhalil, že čím skôr začne dvojica so sexom, tým menej kvalitný vzťah stihne vybudovať. Desať percent opýtaných priznalo, že malo sex skôr, ako sa stali párom.

Na prvom alebo druhom rande sa milovala viac ako tretina účastníkov prieskumu. Naopak, necelá polovica oslovených počkala s posteľným dobrodružstvom niekoľko týždňov. Úplne sa sexu vzdalo takmer sedem percent respondentov.

Odborníci zisťovali prostredníctvom viacerých hodnotiacich kritérií kvalitu vzťahu všetkých účastníkov prieskumu. Dospeli k záveru, že páry, ktoré mali sex na prvom rande, vykázali oveľa horšie výsledky z hľadiska spokojnosti a stability spolužitia než tie, čo istý čas abstinovali.

Kedy je správna chvíľa

Sexuológ Ivan Kubiš pripomína, že neexistuje všeobecne platné pravidlo, kedy vo vzťahu začať so sexom. „Azda len jedno - keď je tá správna chvíľa. Ja som zástancom konzervatívnejších prístupov ako zbrklého šup-šup, nech to už máme za sebou,“ hovorí odborník.

Spomienky na začiatky bez sexu, keď sa vzťah ešte iba rodil, bývajú podľa neho často emocionálnejšie než tie, ktoré sa spájajú s vášnivou posteľnou gymnastikou fungujúceho páru.

„Sex nie je všetko. Sám osebe neudrží vzťah. Prečo si neoveriť a nevychutnať toho druhého skôr ako priateľa? Priateľstvo muža a ženy je vzácna príležitosť pozerať sa na všetko očami opačného pohlavia,“ dôvodí Kubiš.

Podľa odborníkov existuje viacero dôvodov, prečo počkať so vzájomným fyzickým zblížením - obidvaja sa lepšie spoznajú, zistia, či sa navzájom naozaj chcú. V zásade platí, že sex je plnohodnotnejší, ak sú v ňom aj emócie.

Najprv si všetko iba predstavujete, aby ste si to potom vychutnali v realite. Ani vyčkanie na vhodnú chvíľu však nie je zárukou, že sa naplnia vaše predstavy. Aj vtedy hrozí, že narazíte a v posteli si jednoducho nebudete rozumieť.

Ženy verzus muži

V zásade platí, že muži sa hrnú do sexuálneho dobrodružstva s oveľa väčšou vervou ako ženy, ktoré zvyknú robiť prieťahy. Nie vždy to však platí a niekedy môže aktívna príslušníčka nežného pohlavia potenciálneho partnera poriadne zaskočiť.

„Stretli sme sa na hudobnom festivale a padli si do oka. Večer ma odprevadil do stanu a začali sme sa bozkávať. Keď som chcela pokračovať, zaspätkoval, bolo to naňho priskoro,“ opisuje dvadsaťšesťročná Karolína. Napokon sme skončili v stane, kde došlo i na sex, ráno si dali spoločnú kávu a navždy sa rozlúčili.

Dvadsaťpäťročná Michaela, naopak, patrí k ženám, ktoré radšej počkajú na vhodnú chvíľu. „Nikdy by som nemala sex na prvom rande. Myslím si, že by som sa dotyčnému zunovala. Už by to nebolo preňho zaujímavé, nemal by čo dobýjať,“ vyznáva sa príťažlivá mladá žena.

Podobný názor má aj tridsaťdvaročná manažérka Jana. Tvrdí, že na prvom rande sa nikdy nemilovala a páry, ktoré tak postupujú, považuje za ľahkovážne. Odvoláva sa najmä na riziko pohlavných chorôb. „Ak idete do postele s partnerom, ktorého nepoznáte, vystavujete sa riziku,“ dodáva.

Pre mužov je sex s potenciálnou partnerkou lakmusovým papierikom. „Miloval som sa so ženou hneď na prvom rande. Chcel som vedieť, či si budeme rozumieť aj v posteli. Keďže sme si porozumeli nielen v sexe, dnes je z nás fungujúci tandem,“ približuje tridsaťštyriročný Ondrej svoje pocity.

Ani o dekádu mladší Juraj nevidí dôvod, prečo by mal so sexom otáľať. „Ak to dvaja ľudia cítia tak, že chcú, prečo by mali sex odďaľovať?“ nerozumie dvadsaťštyriročný Denis.

Milenci či priatelia?

Stanoviť všeobecne platný termín prvého milostného dobrodružstva potenciálneho páru je nemožné. Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú riadiť sa šiestym zmyslom, intuíciou a dobrým odhadom.

„Sex je zdroj jedinečných pocitov, ktoré nezažijeme pri žiadnej inej činnosti. Sexuálna príťažlivosť, romantika, milovanie dávajú ľudí dokopy,“ pripomína Kubiš. Nie je preto na škodu, keď si partneri otvorene povedia, čo cítia a očakávajú od toho druhého, stanovia si akési mantinely.

„Priateľstvo je obohacujúce pre muža i ženu. Ak si rozumejú, dôverujú si, vedia si navzájom poradiť, potom sa môžu posunúť ďalej. Netreba však zabúdať, že milenec na jednu noc sa ‚môže prihodiť‘, ale ťažko si predstaviť, že sa ráno zobudíte a zistíte, že máte v posteli skutočného priateľa. Priateľstvá sa budujú skôr cez deň a trvá veľa dní a spoznávania, kým vzniknú,“ argumentuje.

Kubiš pripúšťa riziko, že niekedy môže byť čakanie na sex jednostranné. „Sú priatelia, ktorí sa ešte nestali milencami, a sú aj priatelia, ktorí to už majú za sebou. Niekedy je lepšie vyhnúť sa sexuálnemu zblíženiu a nezamilovať sa. V opačnom prípade to môže znamenať, že stratíte aj priateľa.“

Ideálne podľa neho je stretnúť dvoch v jednej osobe - priateľa i milenca. „Ako sa však hovorí, keby sme čakali na stretnutie s ideálom, strávili by sme celý život v čakárni. Preto je lepšie počkať si na vhodnú príležitosť a zistiť, či sa z flirtovania vykľuje priateľstvo alebo láska,“ uzatvára.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].