Drahší ako vila pod Slavínom: Číňania tibetské dogy milujú. Ochotne za ne platia milióny. Za 1,4 milióna eur sa predal aj jeden z týchto krásavcov.

Niektoré psy stoja toľko, koľko by ste dali za slušné auto

Viaceré hitparády titulovali ako najdrahšieho psa v našich končinách nemeckého ovčiaka. Podľa shine.yahoo.com za najlepšie jedince zaplatíte aj 18-tisíc eur. Odborník tvrdí, že cena za ktorékoľvek psie plemeno je relatívna. Záleží na kvalite chovu, líši sa aj v jednotlivých krajinách.

Váži deväťdesiat kilogramov, má niečo vyše šesťdesiat centimetrov a hustú ryšavú srsť. V kruhoch čínskych boháčov je už niekoľko rokov psím plemenom číslo jeden. Nedávno to potvrdil aj istý podnikateľ s nehnuteľnosťami, ktorý zaňho na výstave v provincii Če-ťiang bez váhania zaplatil neuveriteľných 1,4 milióna eur.

Aký pes dokáže vyhnať svoju cenu do takých nebotyčných výšok? Hovoria mu tibetská doga alebo tibetský mastif a dnes je jedným z najdrahších plemien na svete - aj keď takéto premrštené sumy za mladých jedincov z jeho druhu padajú výlučne v Číne. Mimochodom, možno ste to netušili, ale kúpiť si ho môžete aj na Slovensku, a to podstatne za menej, hoci ani tu nie je najlacnejší.

„Cena šteniat sa pohybuje od päťsto do tisíc eur,“ upresňuje predseda Klubu tibetskej dogy Jaroslav Vidra a dodáva, že za posledné štyri roky sa stal tento sympatický chlpáč u nás veľmi populárnym. Iba ich klub registruje sto členov a dvestopäťdesiat psov.

Bezproblémový

„Je to módna záležitosť. Ale, pravdupovediac, nevidíme to radi,“ prekvapuje Vidra. Dôvod? Je prostý. „Kazí to plemeno,“ objasňuje s tým, že niektorí „tiežchovatelia“ v snahe uspokojiť dopyt aj rýchlo zarobiť ponúkajú záujemcom zvieratá, ktoré nie sú celkom v poriadku. „Ľuďom často stačí, keď je pes lacnejší. A keď sa takéto zvieratá ďalej krížia, nie je to dobre,“ krčí plecami.

Nad internetovými ponukami tibetských dog sa iba pousmeje. „Viete, to je ťažké. Môžete mať šťastie, ale rovnako sa môžete popáliť. Človek, ktorý toto plemeno nepozná, sa ľahko nechá nachytať. To, pravdaže, neznamená, že každý, kto predáva cez internet, musí byť špekulant.

Žiaľbohu, ani spoľahlivý znalec vám nemusí vždy dobre poradiť.“ Vidra tiež upozorňuje, že klasická tibetská doga sa od „čínskej verzie“ líši. „Číňania si šľachtia vlastné plemeno, dokonca chcú, aby sa to oddelilo. V čom je rozdiel? Keď sa pozriete na čínske psy, na prvý pohľad vidíte, že keby mali ísť do Tibetu a vybehnúť na kopec, tak zdochnú,“ vraví chovateľ.

Čo je vlastne na pôvodnej tibetskej doge také príťažlivé? „Je to pokojný, bezproblémový pes. Nepreferuje pohyb, takže ho pokojne môžete mať aj v byte. Hoci má dlhú hustú srsť, ľahko sa udržiava. V zime ho zohrieva a v lete chladí, izoluje. Naozaj mu nie je horúco, aj keď sa to môže zdať."

"Niektoré jedince možno trochu viac štekajú, ale to je výchovou. Na druhej strane je to výhoda, ak ho chcete využiť ako strážneho psa. No môžete ho mať aj pri deťoch,“ vypočítava Jaroslav Vidra. Negatívne vlastnosti? „Možno tvrdohlavosť,“ povie po dlhom rozmýšľaní. „Ale keď to zvládnete, niet lepšieho psa.“

Najdrahšie

Tibetská doga nie je jediný cenný pes. Po správach o jej predaji za astronomickú sumu sa objavilo viacero rebríčkov, ktoré sa pokúsili zmapovať top 10 v Amerike a vo Veľkej Británii. Aj keď sa v závislosti od krajiny v drobnostiach líšili, niektoré plemená sa objavili vo všetkých. Ktoré to boli?

Za jedného z najdrahších psov je vo väčšine krajín považovaný levík, nazývaný aj malý leví bišon alebo löwchen. Najmä v Belgicku, Holandsku, Nemecku a vo Francúzsku sa po stáročia tešil veľkej obľube, jeho reliéfmi v 13. storočí dokonca vyzdobili múry katedrály v Amiens. Často pózoval aj maliarom so svojimi urodzenými majiteľmi.

Zaujímavé je, že podobne ako tibetská doga aj levík zrejme pochádza z Tibetu. Okrem toho, že je najdrahší - cena za šteňa sa pohybuje od 3 400 do 5 700 eur -, je levík aj najvzácnejší. V devätnástom storočí totiž takmer vyhynul a aj dnes je jeho výskyt pomerne vzácny. Podobne je na tom aj kanadský eskimácky pes.

Zviera, ktoré pre jeho silu a vytrvalosť obľubovali polárnici a Inuiti k nemu prechovávali priam posvätnú úctu - jeho zmrznutý moč používali ako liek a kožušinu si cenili viac než vlčiu -, začiatkom druhej polovice 20. storočia začalo vymierať. Hovorilo sa dokonca o masovom zabíjaní, ktoré malo prinútiť Inuitov, aby opustili svoje teritóriá.

V roku 1963 vraj v Kanade zaregistrovali jediný (!) exemplár. Eskimáckeho psa zachránil až Brian Ladoon, ktorý založil nadáciu na jeho ochranu. Určite aj tento osud dnes drží jeho cenu na 5 500 eurách. Z arktických oblastí je aj ďalší rekordér, samojed. Pôvabný biely pes pochádza zo Sibíri a jeho služby využil aj slávny polárnik Roald Amundsen.

Meno zdedil po kočovných Nencoch, ktorí sa kedysi volali Samojedi. „Elegantný usmievavý arktický špic“, ako ho charakterizujú, je vytrvalý a verný a preslávil sa ako hrdina pretekov psích záprahov. Perlička je, že využiť sa dá aj samojedova srsť - ako alternatíva ovčej vlny. No keďže šteňa stojí od tritisíc do 5 500 eur, sotva ho niekto chová na tento účel.

Britskí miláčikovia

Jedným z najobľúbenejších psov vo Veľkej Británii je - celkom logicky, keďže ho aj nazvali na počesť anglického kráľa Karola II. - King Charles španiel. A to napriek vysokej cene, ktorá môže dosiahnuť až desaťtisíc eur, a celej plejáde zdravotných problémov, ktoré toto plemeno trápia. Rovnako anglickým fenoménom je buldog.

Toto plemeno sa spomína od 16. storočia a meno mu dalo jeho prvotné využitie - v špeciálnych býčích zápasoch, kde proti sebe nestáli človek a býk, ale pes a býk. Šampiónom sa stal ten, ktorý dokázal chmatnúť hovädo za nos a „pribiť“ ho k zemi.

O tri storočia neskôr bola táto brutálna zábava zakázaná a buldogom sa dostalo náležitej úcty. Ich bojovná povaha inšpirovala aj prezývku anglického premiéra Winstona Churchilla Britský buldog. V Anglicku stoja najušľachtilejšie jedince aj vyše 6 500 eur.

„Maznáčikovia“ sú lacnejší

Do rebríčka najdrahších svetových plemien sa, pravdaže, dostal aj tibetský mastif. Vo zvyšku sveta sú však o čosi lacnejšie než v Číne. Šteňa si zaobstaráte za cenu od 1 500 do 5-tisíc eur. Červený variant srsti je vzácnejší, a teda aj drahší. Desiatku drahých plemien uzatvára bradatá kólia a akita inu, ktoré sa predávajú priemerne za 3 500 eur.

V niektorých rebríčkoch sa objavuje aj faraónsky pes, nádherné prastaré plemeno zo starovekého Egypta - vyjde približne na 4 700 eur. Medzi najdrahšie plemená patrí aj v Česku, kde je v poslednom čase veľmi obľúbený. Ako nám prezradila šéfka chovnej stanice v Ostrave Denisa Kazměrčíková, u našich susedov vyjde „faraón“ priemerne na 1 100 až 1 500 eur. „To je cena za výstavného psa, za maznáčika zaplatíte o polovicu menej.“

„Pri faraónovi ide skôr o unikátnosť plemena, preto je vzácny. A je to hlavne pre povahu. Má ju takú špecifickú, že to nie je pes pre každého. Pre predstavu by som prirovnala jeho povahu k niečomu medzi mačkou a psom. Alebo jednoducho ako tvrdohlavý a trochu rozmarný faraón,“ upozorňuje so smiechom a dodáva, že je to plemeno pôvodné, ktoré sa nezmenilo už 2 500 rokov. Jeho špecifiká?

„Vie sa červenať a smiať, čo robí veľmi rád. Dosť teda cerí zuby, no v jeho prípade nejde o prejav agresie, čo veľa ľudí netuší, a preto sa ho spočiatku boja.“ Podľa Kazměrčíkovej sa dá faraónsky pes kúpiť aj na Slovensku. „Pokiaľ viem, momentálne sú u vás tri chovateľské stanice.“

Cena je relatívna

Viaceré hitparády titulovali ako najdrahšieho psa v našich končinách nemeckého ovčiaka. Napríklad podľa shine.yahoo.com za najlepšie jedince zaplatíte aj 18-tisíc eur. No podľa Jaroslava Vidru cena za ktorékoľvek psie plemeno je relatívna. Záleží na kvalite chovu, líši sa aj v jednotlivých krajinách.

„Závisí to aj od kúpnej sily. Tu by ste sotva predali extrémne drahého psa,“ vysvetľuje. Ako s trochou sklamania hovorí, „bohužiaľ, pes je tovar ako ktorýkoľvek iný, preto pri cene platia podobné zásady - napríklad to, že ju určuje dopyt“.

Ten sa zvyšuje aj vtedy, keď si určitého psíka zaobstará celebrita, ktorá je aktuálne „v kurze“. Pravdaže, kto chce šampióna, pýta sa na rodokmeň. A ten je jedným zo zásadných faktorov ovplyvňujúcich záverečnú sumu.

Záhada dvojitého pomenovania

Tibetské dogy majú vznešené korene. Kedysi sa využívali najmä na stráženie tibetských kláštorov a patria medzi najstaršie plemená na svete. Legendy hovoria, že ich choval Džingischán aj Budha. Do Európy ich priviezol Alexander Veľký, vo svojich spisoch ich spomína cestovateľ Marco Polo - opísal ich ako „psy veľké ako osly“ - aj Aristoteles, ktorý zasa tvrdil, že sú „krížencami tigra a psa“.

Tibeťania mu hovoria do khyi. A v čom tkvie záhada jeho dvojitého pomenovania - tibetská doga či tibetský mastif - vo zvyšku sveta? Údajne za to môže McLaren Morrisonová. S otcom diplomatom precestovala koncom 19. storočia celú Áziu a na podnet biológov zbierala informácie o zaujímavých druhoch.

V jednej zo svojich poznámok napísala: „Takého krásneho a vynikajúceho psa, akého som videla v kláštore Shippo v Tibete, som nemala šancu vidieť nikde predtým. Podobal sa mastifovi alebo skôr novofundlanskému psovi...“

Tento poznatok uverejnil kynologický magazín Our Dogs a to dalo podnet premenovať tibetských psov na tibetské mastify. Napriek protestom slečny Morrisonovej na tom ani neskôr nič nezmenil.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní