Nové Hviezdne vojny pobúrili neonacistov, chcú ich bojkotovať

Neonacistom vadí, že všetci zloduchovia vo filme sú belosi.

Fanúšikovia slávnej vesmírnej ságy Hviezdne vojny sa naozaj nemôžu sťažovať. Už na budúci rok v lete ich čaká ôsme pokračovanie série. Aby im v Hollywoode skrátili čakanie, pripravili pre nich zaujímavé predjedlo. Film Rogue One: Star Wars Story - v našich končinách ho distribútori prekladajú Darebák jeden: Príbeh Hviezdnych vojen - je naozaj netypický. Nepochádza totiž z dielne Georgea Lucasa, ba s duchovným otcom série nemá spoločné vôbec nič.

Teda, ak opomenieme názov a to, že jeho prvú, 28-minútovú ukážku premietli práve v jeho sídle Skywalker Ranch. Rogue One je začiatkom novej trojdielnej série. Ako hovoria tvorcovia, nejde o žiadny prequel, teda „predkračovanie“, ale o spin-off, teda film, ktorý zo známej predlohy iba čerpá. „Máme tu iné postavy, iné miesta, iné planéty, iné zážitky,“ objasnila šéfproducentka Kathleen Kennedyová. A o čom film bude?

My vám to prezrádzať nebudeme, pretože by ste sa v kine nudili - niektorí sa vraj nudili aj tak -, a šalamúnsky túto otázku odbil aj režisér Gareth Edwards: „Počkajte si a uvidíte.“ Čo však povedať môžeme, je, že Rogue One, prvá časť starwarskej antológie, sa odohráva niekde medzi Epizódou III a IV, teda medzi úvodným filmom Star Wars: Nová nádej z roku 1977 a posledným dielom druhej trilógie. Hlavná zápletka sa krúti okolo partie rebelov, ktorá sa pokúsi ukradnúť plány na stavbu Hviezdy smrti, aby oslabila Impérium. A podobne ako predtým - za všetkým treba hľadať ženu.

Čudný tím

Je to už štyridsať (!) rokov, čo v Amerike premietli prvé z Hviezdnych vojen, a treba povedať, že odvtedy sa mnohé zmenilo. Nielen z hľadiska technických a finančných možností - kým nakrútenie „jednotky“ stálo jedenásť miliónov dolárov, Rogue One vyše dvesto -, ale aj z hľadiska autorstva. Skalní to už iste vedia, no za myšlienkou antológie nie je žiadny renomovaný scenárista, ba ani scenárista začiatočník. Nápad zamerať sa špeciálne na niektoré postavy a udalosti zo ságy skrsol v hlave pána Johna Knolla, supervízora zvláštnych efektov štúdia ILM, ktoré založil George Lucas.

Jeho ideou bolo postupne spracovať osudy kľúčovej postavy Hana Sola a Bobu Fetta. Knoll mal náčrt scenára v zásuvke už desať rokov a keď v roku 2014 Disney kúpil Lucasfilm, rozhodol sa konečne s ním vyrukovať. A, čuduj sa svete, nový majiteľ výzvu prijal. A prečo by aj nie, veď všetko, čo sa dovtedy čo i len obtrelo okolo Hviezdnych vojen, znamenalo zaručený úspech. Aj keď v tomto prípade bola cesta trochu kľukatá.

V máji 2014 štúdio Disney oznámilo, že má režiséra - Garetha Edwardsa (Godzila, Príšery), o čosi neskôr pribudol scenárista Gary Whitta - bývalý šéfredaktor časopisu PC Gamer, s nulovou scenáristickou skúsenosťou, veď ho aj neskôr nahradil Chris Weitz, ktorého dedo pochádzal z českých Teplíc, a kameraman Greig Fraser. V marci 2015 prvý raz predstavili názov nového projektu - Rogue One. Tvorcovia tiež oznámili, že využijú niektoré lokácie a kostýmy z pôvodných filmov.

Protesty „náckov“

Film sa nakrúcal od augusta 2015 do februára 2016 a sprevádzalo ho mnoho klebiet a nejasností. Veľa sa napríklad hovorilo o tom, že jeho značnú časť dali producenti po prvej projekcii prerobiť. Možno to spôsobila neskúsenosť autora námetu, ale okrem bojových sekvencií bol vraj film jeden veľký zmätok - rozumejte chaos. Jednotlivé postavy spolu nefungovali, ich konanie bolo často nepochopiteľné a nezmyselné. A tak vraj bolo treba priplatiť ešte zopár desiatok miliónov a film „vylepšiť“. Či sa to podarilo?

Ťažko povedať, no prvé popremiérové recenzie nešetria chválou a superlatívmi. Napokon, aj sám Lucas sa vraj vyjadril, že sa mu to „fakticky páčilo“. Ale možno sú fanúšikovia skrátka iba nekritickí. No nadšenie z filmu rozhodne nebolo jednomyseľné. „Pindači“ sa objavili dokonca ešte skôr, než bola na svete kompletná verzia. Stačili krátke upútavky, aby sa proti filmu ostro ohradili neonacisti. Poviete si, čo už môžu mať náckovia proti sci-fi. „Je to vymývanie mozgov našim deťom, aby nenávideli bielych. Všetci darebáci sú belosi a všetci dobrí príslušníci menšín alebo ženy,“ pohoršoval sa na sociálnej sieti jeden používateľ.

Istý neonacistický blog zasa označil film ako „nič iné než židovská masturbačná fantasy o nenávisti k bielym, v ktorej takmer všetky významné postavy sú nebelosi a hlavná postava je splnomocnená biela žena“. Svojich priaznivcov preto neonacisti žiadali, aby film bojkotovali. Ťažko povedať, či poslúchnu. Napríklad na Slovensku, vzhľadom na rastúcu podporu kotlebovcov, by to mohlo znamenať pre multiplexy aj pokles príjmov. Na druhej strane, aspoň bude v kine pokoj.

Splnený sen „záporáka“

Apropo, dobrí a zlí. Kto si ich vo filme zahral? Jednou z mála „bielych“ postáv - žartujem - je avizovaná hlavná hrdinka Jyn Erso v podaní Felicity Jonesovej. Tridsaťtriročná Angličanka je známa napríklad z filmu Úžasný Spiderman 2. Jej otca si zahral dánsky idol žien a skvelý herec Mads Mikkelsen, hlavný „záporák“ Le Chiffre z bondovky Casino Royale. V úlohách členov rebelantskej skupiny sa objaví Forest Whitaker (Posledný škótsky kráľ, 96 hodín - Zúčtovanie), Diego Luna (Terminál) i Alan Tudyk ako K-2SO, droid, ktorého pamäť vymazal dôstojník Andor.

Hlavného zlosyna Orsona Krennica stvárnil Ben Mendelsohn. Ak vám meno 55-ročného herca nič nehovorí, je to v poriadku. Na svoju veľkú príležitosť totiž čakal až doteraz. A to, že sa mu splnila práve v jeho najobľúbenejšom filme, je nečakaný bonus. „Ako dieťa som Star Wars hltal so zatajeným dychom. Nikdy by mi nenapadlo, že sa raz stanem ich súčasťou,“ zveril sa v rozhovore. „Keď som na pľaci zbadal Dartha Vadera, nemohol som si odpustiť a zakričať: Do riti, to je naozajstný Darth!“ No a nebolo by Dartha Vadera bez Jamesa Earla Jonesa, ktorý „záporáka“ nahovoril dokonca aj v animovanej verzii Hviezdnych vojen. „Počuť ho hovoriť slovo ,moc‘, bolo takmer ako orgazmus,“ kochal sa režisér Edwards.

Žiadny Obi-Wan Kenobi ani slávne rolujúce titulky

Ako sme už spomínali, prvé ohlasy na Rogue One sú zväčša nadšené. Filmový server ComingSoon, tvrdí, že „Rogue One je najlepší Star Wars film od Impérium vracia úder“. Hollywood Reporter kvituje, že „Rogue One funguje ako predohra k filmu z roku 1977 a väčšinu času sa mu to darí celkom zábavne“ a že vo filme „je viac bojových scén než v predchádzajúcich siedmich filmoch“. Napokon, Edwards predtým priznal, že jeho inšpiráciou boli slávne vojnové filmy. Čo ešte by ste mali vedieť pred tým, než sa na Rogue One vyberiete do kina?

Napríklad to, že prerábanie spôsobilo, že vo filme sa neobjaví množstvo scén, ktoré ponúkli trailery. Ale aj to, že po prvý raz sa starwarský film nezačína typickými titulkami a že rovnako prvý raz sa v Rogue One neobjaví ani zmienka o Obi-Wan Kenobim. O úspechu filmu rozhoduje - aspoň v Amerike - vždy prvý víkend. Aké budú tržby, sme v čase, keď vznikal tento článok, ešte netušili, no predpredaj vstupeniek zlomil dlhodobý rekord, možno prorokovať, že aj Rogue One „Sila sprevádza“.

Vianočné tipy na darček