Nuda v spálni? Vieme, ako si s ňou poradiť

Stereotyp v sexe prináša menšiu radosť z milovania a zníženú chuť na ďalšiu posteľnú aktivitu. Ako sa s ním popasovať?

Osvedčená poloha, zautomatizované pohyby a pohľad zabodnutý do plafóna, ktorý vám pripomenie, že toto leto musíte konečne vymaľovať. A nielen spálňu, zišla by sa aj kuchyňa, ktorú ste maľovali pred…

Namiesto vášnivých bozkov, slastných vzdychov a divokej posteľnej akrobacie pokračujete v naučenom a premýšľate, kedy naposledy ste maľovali kuchyňu a či to bolo v rovnakom čase ako spálňu, alebo ste to urobili pri prestavbe kúpeľne.

Pri spomienke na kúpeľňu si uvedomíte, že z koša kypí špinavá bielizeň a v šatníku vás čaká hŕba neožehlených košieľ. Problémy všedného dňa zatlačia pôžitok zo sexu do úzadia a keď skončíte, s úľavou si vydýchnete, aby ste mohli pokračovať v plánovaní bez zbytočných vzruchov a odbočiek.

Ak sa vám to stáva pravidelne, ide o jasný signál, že do vzťahu zavítal stereotyp. Nuda v posteli prichádza postupne a jej dlhodobé ignorovanie môže zničiť aj naoko nekonfliktné spolužitie.

Stačí vysoké pracovné tempo, stres, prehnaná starostlivosť o deti a domácnosť, únava či nedostatok času na oddych a váš vzťah zapadne do koľají, ktoré ho privedú až na konečnú. Ako zabrániť, aby vám nuda a stereotyp zničili manželstvo?

Stereotyp v spálni

Jeden z nedávno zverejnených prieskumov týkajúcich sa sexuálnych praktík potvrdil, že pätnásť percent žien a sedemnásť percent mužov má počas milovania na dosah mobilný telefón alebo tablet.

Niektorí neodolajú a zodvihnú vyzváňajúci aparát či odpovedia na prijatú SMS aj v intímnych chvíľach. Iní vynechajú predohru a skrátia milostný akt na nevyhnutné minimum, aby sa mohli vrátiť do virtuálneho sveta.

Ankety o tom, na čo myslíme počas milovania, zas potvrdzujú, že nezriedka je to všetko možné, len nie partner a jeho uspokojenie. Odborníci varujú - časom môže nastať situácia, že sa vám do sexu už ani nebude chcieť. Sexuológ Martin Hrivňák upozorňuje, že stereotyp v sexe prináša menšiu radosť z milovania a zníženú chuť na ďalšiu sexuálnu aktivitu.

Ešte vážnejší problém môže nastať, keď sa sex s náhodným milencom stane oveľa zaujímavejším. Neuspokojivý sexuálny život môže pritom negatívne ovplyvniť celkovú pohodu a spokojnosť so vzťahom do výšky päťdesiat sedemdesiat percent.

„Stereotyp prichádza väčšinou po dlhšom spolužití, keď sa zmenia priority páru a začne dominovať napríklad výchova detí, finančné zabezpečenie domácnosti, riešenie zdravotných ťažkostí,“ vysvetľuje Hrivňák.

Nezáleží ani tak na veku partnerov ako na dĺžke vzťahu. „Už po skončení obdobia zamilovanosti sa môže sexuálny život zmeniť na stereotypný, čiže aj po šiestich až dvadsiatich štyroch mesiacoch,“ upozorňuje.

Platí pritom, že čím dlhšie vzťah trvá, tým je pravdepodobnosť stereotypu väčšia. Odborník je presvedčený, že väčšina párov sa skôr či neskôr dostane do tohto štádia, hoci v medicíne, a zvlášť v sexuológii, sa nedá povedať, že sa niečo týka každého páru.

Recept na nudu

Ako teda zahnať nudu z vašej spálne, ak nechcete zvoliť klišé v podobe prezliekania do kostýmov a sileného experimentovania s neistým výsledkom?

Zmena polôh, milovanie mimo spálne či kúpa novej sexi bielizne nič nepokazia. Namiesto priväzovania partnera o posteľ môžete vyskúšať menej drastickú formu „nadvlády“ - previazanie partnerových očí tmavou šatkou.

Zakrátko spozorujete, že sa naplno rozvinie jeho sexuálna fantázia a každý váš dotyk s ním bude robiť divy. Namiesto všedného pozerania porna si môžete vyrobiť vlastný erotický film, hoci pozeranie výsledku nie je bez rizika.

Pri tomto spôsobe sexi zábavy však platí, že nie film, ale príprava a samotný akt sú cieľom. Už len dohovorenie postupu a následná príprava na nakrúcanie budú pre vás vzrušujúcim zážitkom. Ak sa radi pozeráte na vlastné či partnerovo telo, môžete do spálne namontovať zrkadlo, ktoré okorení sexuálne hry.

Čo sa týka milovania mimo spálne, namiesto krkolomnej akrobacie v aute môžete zvoliť napríklad pokojné miesto v prírode, ktoré vám možno pripomenie vášnivé začiatky a počiatočnú zamilovanosť. Každopádne, rôznym ľuďom môžu vyhovovať rôzne veci, takže treba zapojiť fantáziu - niekto má rád pikantné výrazy, iný zdrobneniny, ďalší plieskanie po zadku.

Hrivňák s odvolaním sa na viacero štúdií pripomína, že muž je oveľa viac motivovaný mať sex a oveľa viac motivovaný vylepšovať sexuálny život.

„Žena je v tomto smere vo výraznej defenzíve, pomerne skoro rezignuje alebo jednoducho zaradí sexuálny život na chvost priorít. V každom prípade by sa mali partneri pri spestrovaní sexuálneho života v prvom rade spolu porozprávať. Na prelomenie stereotypu totiž musia byť dvaja. Ak chce iba jeden, väčšinou narazí na nepochopenie, podozrievanie a odpor partnera,“ varuje odborník.

Naopak, v žiadnom prípade neodporúča „vylepšenia“ v podobe domácich swingers party či účasť v takto ladenom klube alebo sexuálnu turistiku vo dvojici, prípadne pozvanie ďalšieho člena do trojky.

„Zvyčajne to má za následok rozpad vzťahu,“ upozorňuje. V zásade platí, že všetko treba robiť s mierou, rešpektom a v zhode. Vystihuje to výrok známeho francúzskeho filozofa a predstaviteľa racionalizmu Reného Descarta: „Šťastné manželstvo je priateľstvo medzi mužom a ženou, avšak udržované zmyselnosťou.“

Vianočné tipy na darček