Dôvody na rozvod?: Takmer tretine žien prekáža citový chlad a nevšímavosť partnera. Oveľa menej ich odchádza kvôli inému mužovi.

O rozvod žiadajú častejšie ženy ako muži. Prečo krachujú dlhoročné manželstvá?

Na Slovensku pribúda rozvodov dlhoročných manželstiev. Iniciátorkami sú nezriedka ženy.

Manželstvo našich starých mám bolo na celý život. Prežilo spoločenské i politické zmeny, finančnú neistotu i odcudzenie, neveru či dokonca alkoholizmus alebo násilnícke sklony partnera.

Rozvod bol neprípustný - hrana, po ktorej sa dalo skĺznuť na spodné priečky spoločenského rebríčka. Odvtedy sa však časy zmenili.

Obetný baránok? Minulosť

V súčasnosti skrachuje každoročne necelá polovica zo sto manželstiev, pričom pribúda zväzkov, ktoré sa rozpadnú po viacerých rokoch spolužitia. Na rozdiel od minulosti začínajú prevažovať rozvody manželstiev trvajúcich desať a viac rokov, priemerná dĺžka rozvedeného manželstva sa blíži k hranici pätnástich rokov.

Hlavnou príčinou rozvratu manželstva je rozdielnosť pováh, názorov a záujmov. Typická je vyššia rozvodová aktivita žien - príslušníčky nežného pohlavia podávajú približne dve tretiny návrhov. Na prvý pohľad nelichotivé štatistiky nepriamo potvrdzujú, že aj našinci v zrelom veku sa zmenili a chcú aktívne žiť - cestovať, vzdelávať sa, venovať sa svojim koníčkom.

A to platí pre obe pohlavia, keďže iniciátormi rozvodu nie sú iba muži, ktorým sa v zrelom veku zapaľujú lýtka, ale i ženy. Predstava, že budú nasledujúce desaťročia dožívať vo vyhorenom manželstve ako upratovačky a opatrovateľky vnúčat, už dávno neláka.

Po osamostatnení detí odmietajú čakať, že bude lepšie, a zotrvávať v niečom, čo ich nenapĺňa či je dokonca prekážkou v realizácii ich vlastných predstáv.

Čas ísť ďalej

Anna opustila manžela pred troma rokmi. Mala vtedy päťdesiatdva rokov, syn osemnásť a dcéra dvadsať. „Na manžela som sa už nemohla spoľahnúť. Nielenže zanedbával náš vzťah, ale postupne mi prestal dávať i peniaze na domácnosť. Zmenil sa na necitlivého lakomca,“ zverila sa v internetovej diskusii atraktívna brunetka.

Pri pohľade na fotografiu by žene málokto hádal päťdesiatku. Hoci Anna mala manžela rada, odmietala sa zmieriť s úlohou slúžky. „Časom si zo mňa urobil upratovačku, kuchárku a nakoniec som ho i živila. Hádky sa stupňovali a dnes už viem, že keby som ho neopustila, zbláznim sa. Veľmi mi pomohlo, keď som si uvedomila, že už to nefunguje a nezmení sa to,“ spomína na dôvody neľahkého rozhodnutia.

Nasledoval rozvod a majetkové vyrovnanie. Anna sa presťahovala do podnájmu a po rokoch starostlivosti o deti a rodinu sa konečne začala venovať sebe.

S kamarátkami chodí na lyžovačky, k moru, ale i do divadla a na zábavy. „Ďalšieho partnera si nehľadám. Neverím, že nájdem niekoho ohľaduplného, kto ma nebude využívať na svoje pohodlie. A sex? Prečo nie, ale nič záväzné, prosím...“ dodáva šibalsky.

Sivý rozvod

Annin príbeh nie je ojedinelý, čo potvrdzujú i štatistiky - rozvodov dlhoročných manželstiev pribúda. A neplatí to len pre Spojené štáty americké a západnú Európu, ale i pre Slovensko. V USA a vo Veľkej Británii majú dokonca na tieto rozchody špeciálny termín - grey divorce, čo možno voľne preložiť ako sivý rozvod alebo rozvod so šedinami.

Zaujímavé je, že za rozpadom mnohoročných manželstiev stoja nezriedka ženy. Za jeden z hlavných dôvodov považuje psychológ Petr Šmolka impulzívnosť žien. Pripomína, že muži sú, pokiaľ ide o zmeny, rozvážnejší a opatrnejší. A je jedno, či ide o novú farbu stien v obývačke, alebo o rozvod.

„Vo všeobecnosti tiež platí, že ženy sa lepšie prispôsobia novým podmienkam ako muži,“ pokračuje odborník na medziľudské vzťahy. A práve prispôsobivosť, schopnosť zmieriť sa s novou situáciou po rozvode je nevyhnutná. Šmolka pripomína, že muži v zrelom veku sa zvyčajne rozvádzajú až vo chvíli, keď majú zabezpečený únikový variant v podobe novej partnerky.

Veľký vplyv na pribúdajúci počet krachujúcich dlhoročných manželstiev má podľa odborníkov i zmena pohľadu na rozvody. Pre naše prastaré a staré mamy bol rozpad manželstva nepredstaviteľnou hanbou a celospoločenským ponížením.

Navyše väčšina žien skončila po rozvode bez peňazí a perspektívy do budúcnosti. Dnes už rozvod nie je žiadna stigma - rozpadá sa takmer polovica manželstiev a zmenilo sa aj vnímanie samotného manželstva.

„V minulosti bolo spolužitie ženy a muža posvätené kňazom alebo odobrené úradom takmer nevyhnutnou podmienkou existencie. Aby prežili, museli sa vhodne dopĺňať - muž sa staral o hmotné zabezpečenie rodiny, žena zaisťovala chod domácnosti a starostlivosť o potomkov. Ich úlohy boli pevne dané a ťažko mohol jeden druhého nahradiť. Žena bez muža mala neporovnateľne ťažší život ako vydatá žena,“ upozorňuje psychologička Marta Boučková.

Zmena rolí

Moderné ženy prestali hrať dokonalé stepfordské paničky. Je pre ne dôležité, či si rozumejú s partnerom a môžu sa na neho spoľahnúť. Nie je výnimka, že ani dlhoroční partneri nevstupujú do manželstva, majú rozdelené účty a niekdajšie „ženské povinnosti“, ako napríklad varenie, pranie a nákupy, sa delia rovnakým dielom. Súčasné dvojice nerešpektujú rozdelenie rolí dané po stáročia a hľadajú si vlastné kompromisy, hoci to niekedy škrípe.

Boučková pripomína, že vďaka emancipácii sa ženy stali menej závislými od mužov, a teda aj od manželského zväzku. „Sú schopné naplniť tradičnú mužskú úlohu - materiálne zabezpečiť seba, deti a v prípade potreby i partnera. Od vzťahu preto očakávajú viac - nielen hmotné zabezpečenie, ale aj súdržnosť v podobe porozumenia, lásky a tolerancie.“

Dnešné vzťahy kladú veľké nároky na oboch zúčastnených. Ak sa jeden z dvojice cíti nespokojný, odísť je oveľa ľahšie ako v minulosti. A to začína platiť aj pre ženy v zrelom veku.

Dnešné päťdesiatničky vyzerajú dobre, majú slušne platenú prácu i celý rad záujmov. Ak k tomu pripočítame dospelé deti, rozhodnutie odísť z nefungujúceho manželstva je pre ne oveľa jednoduchšie ako pre ich mamy či staré mamy.

„Ženy sú dnes samostatnejšie a nezriedka finančne sebestačné. Menia sa nielen nároky kladené na ne samotné, ale aj ich predstavy a očakávania. Jedného dňa ich preto môže prestať baviť partner, s ktorým žili desať-dvadsať rokov a ktorý sa, na rozdiel od nich, nijako nerozvíjal ani nenapredoval,“ varuje Šmolka.

Zároveň upozorňuje, že počet rokov strávených v manželstve nevypovedá nič o jeho kvalite. Psychológovia v minulosti zistili, že po dvoch rokoch spoločného života vieme o sebe viac ako po desiatich.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní